Do Prahy dorazí v červnu špičky EU. V Česku budou jednat o společné evropské obraně

Lukáš Hendrych
17. 3. 2017 15:25
Špičky Evropské unie včetně předsedy EK Jeana-Clauda Junckera dorazí v červnu do Česka. Na bezpečnostní konferenci v Praze chtějí probírat konkrétní varianty společné obrany EU. Ta je pro ně jednou z priorit po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a pochybnostech o další roli Spojených států v NATO. Unie se tak pokouší poprvé samostatněji reagovat na nové bezpečnostní hrozby ve světě.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

Brusel - Společná evropská obrana a bezpečnost je kvůli teroristickým hrozbám, vlně imigrantů i nástupu nového amerického prezidenta Trumpa jednou z priorit EU.

A také české vlády. 

"Snažíme se podporovat debatu o silnější bezpečnostní a obranné politice. V červnu by k tomu měla v Praze proběhnout mezinárodní konference za účasti předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera," prohlásil český premiér Sobotka na nedávném summitu v Bruselu na začátku března.

Evropská komise chce připravit nový dokument o budoucnosti společné unijní obrany.

Ten by měl navazovat na nedávno zveřejněnou Bílou knihu, která obsahuje pět možných budoucích scénářů budoucnosti Evropské unie.

Vícerychlostní obrana

Červnová konference v Praze se má věnovat právě společné obraně a bezpečnosti.

Jeden ze scénářů počítá i s takzvanou vícerychlostní Evropou. Podle vysoce postaveného unijního zdroje je možné, že to bude právě obrana a bezpečnost, ve které se tato forma integrace projeví nejvíc.

S jakými konkrétními návrhy komise v červnu přijde, není zatím jasné.

Nedávno ale zveřejnila plán na vytvoření společného obranného fondu, který má pomoct výrazně zvýšit investice do vojenského výzkumu v Evropě. Jednotlivým vládám by třeba ušetřil peníze při nákupu bojových dronů.

"Společnou evropskou obranu sice vnímáme kvůli fungování NATO negativně. Pokud by ale existovaly nějaké společné výzkumné projekty, rádi bychom se na nich podíleli," prohlásil Geoffrey Van Orden, bývalý člen britské armády a současný člen frakce Evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu.

Video vytvořené bruselskou redakcí serveru EurActiv k společné evropské obraně si můžete prohlédnout zde.

Během nedávného summitu v Bruselu podpořil český premiér Sobotka taky myšlenku jednotného velitelství EU, na které se předtím shodli ministři zahraničních věcí.

"Jsem rád, že vše směřuje k vytvoření stálého velitelství evropských misí. To lépe propojí civilní a vojenské nástroje EU," prohlásil Sobotka.

Lepší nasazení vojáků

Loni na konci roku navíc podpořil i lepší fungování společných evropských vojenských jednotek, tzv. battle groups.

"Snažíme se prosazovat, aby společné jednotky byly v případě potřeby lépe nasaditelné. Zatím vznikaly jako instituce, které prakticky nikdo nevyužíval. Chceme odstranit bariéry, které tomu brání," uvedl český premiér.

Se zřízením stálého velitelství evropských misí souhlasí i poslanec europarlamentu a místopředseda výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL).

"Velitelství evropských misí může být důležitým krokem kupředu. Ale jen za předpokladu, že bude opravdu velet a spolupracovat s členskými státy. Důležité v tomto ohledu bude hlavně politické zadání ze strany EU a jednotlivých vlád," říká Gabal.

Závěrečný dokument z nedávného březnového summitu EU k tomu ale zatím nic konkrétnějšího neuvádí.

V současné situaci povinná vojenská služba nic neřeší, zbavuje mladého člověka svobody a ten k povinné přípravě nebude mít žádný vztah, říká Kulíšek. | Video: Martin Veselovský

 

 

Právě se děje

Další zprávy