Egypťané mají nového hrdinu: vojáka, co se přidal k nim

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 2. 2011 12:36
Armáda vyzývá ke klidu. Požadavky demonstrantů už byly splněny, tvrdí
O tomto muži Egypťané hovoří prostě jako o "důstojníkovi."
O tomto muži Egypťané hovoří prostě jako o "důstojníkovi." | Foto: Reuters

Káhira - Statisíce protestující Egypťanů, kteří už více než týden volají po svržení prezidenta Husního Mubaraka, vzhlížejí k novému hrdinovi. Jeho fotky plní titulní strany místních deníků.

Z armádního "davu" vystoupil voják, známý jen jako "důstojník", a veřejně oznámil, že se přidává na stranu opozice. A to v době, kdy nebylo jasné, zda proti demonstrantům nezasáhne armáda.

Nad Káhirou tehdy visela hrozba krveprolití. V ulicích stály tanky, nad hlavami lidí přelétávaly stíhačky. Jestli se režim rozhodne milionový průvod hlavním městem strpět, nebo ho rozežene za cenu promarnění mnoha lidských životů, nikdo nevěděl.

Vojenské jednotky však nakonec zůstaly pasivní a pouze bránily strategická místa metropole.

"Důstojník" si důvěru demonstantů získal tím, že se přidal na jejich stranu dřív, než bylo jasné, jak se armáda zachová. Při projevu k rozbouřenému davu se mu navíc podařilo shrnout požadavky opozice, které pak zopakoval místním novinářům. 

Jeden z rozhovorů koluje po internetu.

"Žádáme jen několik věcí: bezpodmínečný a nenásilný odchod prezidenta Mubaraka a jeho vlády, ustavení přechodného kabinetu, přepsání ústavy, která teď slouží jen hrstce vyvolených, a uspořádání spravedlivých voleb," uvedl.

"Prezident navíc nesmí být volen doživotně. Požadujeme, aby byl, tak jako ve všech vyspělých zemích, ve funkci na omezené volební období," dodal hrdina v uniformě.

Už to stačilo, varuje armáda

Podle agenturních zpráv protestující armádu vnímají spíše jako spojence, než hrozbu. Policisty naopak chápou jako nástroj prezidenta Mubaraka.

Situace by se však mohla rychle změnit. Armáda dnes Egypťany vyzvala, aby se vrátili k normálnímu životu a masové protesty ukončili, protože jejich požadavky už byly vyslyšeny. 

Podle komentátorů tak naznačila, že je v opačném případě přeci jen připravena zasáhnout.

"Ozbrojené síly se obrací na vás, ty, kdo vyšli do ulic, aby vyjádřili své požadavky. Jste to právě vy, kdo může navrátit život do běžných kolejí," uvedli armádní činitelé v egyptské státní televizi.

Noční vystoupení hlavy státu, při němž Mubarak oznámil, že hodlá setrvat ve funkci až do konce řádného volebního období, však vyvolalo značnou nevoli a masové protesty budou tak podle všeho budou pokračovat.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy