Nová Evita vyhrála prezidentské volby v Argentině

Roman Gazdík
29. 10. 2007 11:40
Kirchnerová podle odhadů rozhodla už v prním kole
Cristina Kirchnerová
Cristina Kirchnerová | Foto: Reuters

Buenos Aires - Argentinské televizní společnosti prohlásily Cristinu Kirchnerovou, manželku dosavadního prezidenta, za vítězku prvního kola voleb.

Dosud jsou známé výsledky z přibližně dvou třetin volebních místností, které ukazují, že pro Kirchnerovou volilo 43,6 procent voličů. 

Pokud se ve zbývajících volebních okrscích nevolilo výrazně jinak, stane se Kirchnerová prezidentkou hned po prvním kole - podle zákona k vítězství stačí získat 45 procent hlasů, případně i "jen" 40 procent, pokud druhý v pořadí zaostane o víc než deset procent hlasů. Žádný z jejích soupeřů a soupeřek podle volebních odhadů nezískal ani 30 procent hlasů.

Druhá Elisa Carriová získala 22,6 procent hlasů.

Cristina Férnandez de Kirchner má mnoho společného s ženami legendárního argentinského prezidenta Juana Dominga Peróna. Je populární jako jeho druhá žena Evita a zřejmě stane v čele státu jako Perónova třetí žena Isabel.

Průzkumy hovořily pro Cristinu

Kirchnerová byla favoritkou voleb - v osmi předvolebních průzkumech zpracovaných různými argentinskými agenturami jasně vedla. Podle sedmi z nich se mohla prezidentkou stát dokonce hned v prvním kole.

Pouze jeden z průzkumů uváděl její podporu u voličů na 39,5 procenta, půl procentního bodu pod hranicí, která by další volební kolo vyloučila.

Jihoamerická levice. Venezuelský prezident Hugo Chávez, argentinský Nestor Kirchner a brazilský Luiz Inácio Lula da Silva
Jihoamerická levice. Venezuelský prezident Hugo Chávez, argentinský Nestor Kirchner a brazilský Luiz Inácio Lula da Silva | Foto: Reuters

Tak jako tak je jisté, že bude příštím argentinským prezidentem žena. Na druhém místě se totiž ve všech průzkumech umisťuje Elisa Carriová. Její ztráta na Kirchnerovou je však propastná. Ve většině anket se její podpora pohybuje okolo dvaceti procent. 

Pokud se Kirchnerová hlavou státu skutečně stane, bude první zvolenou prezidentkou v dějinách země. Isabela Perónová roku 1975 funkci pouze převzala po svém zemřelém manželovi.

Nová Evita

Na rozdíl od své zbožňované předchůdkyně však byla a je Perónova poslední žena mezi lidmi dost nepopulární. Isabele dokonce v Argentině nyní hrozí soud kvůli podpoře pravicových fašistických komand AAA, která za jejího prezidentství v letech 1974 až 1976 zavraždila stovky lidí.

Čtěte také: Argentina chce Perónovou zpět. Před soud

Kvůli své oblíbenosti, ale i prolidové politice, bývá Cristina srovnávána právě s Evitou.  

Příznivci Cristiny Kirchner v ní vidí novou Evitu
Příznivci Cristiny Kirchner v ní vidí novou Evitu | Foto: Reuters

Z perónistického populismu vychází i politika manželů Kirchnerových, kteří nacházejí oblibu zejména u chudších vrstev. A zdá se, že to zatím funguje. Argentina se pod vedením Cristinina manžela Néstora  poměrně rychle vzpamatovala z ekonomické krize, která skončila státním bankrotem roku 2001.

Ekonomika rychle roste

Od Kirchnerova nástupu roku 2003 ekonomika roste tempem mezi osmi a devíti procenty ročně, argentinský export trhá historické rekordy a počet lidí žijících pod hranicí chudoby klesl v prvním pololetí letošního roku na 23 procent, zpět na úroveň před začátkem krize roku 1999.

Kirchnerovi se také podařilo poměrně výhodně restrukturalizovat zahraniční dluh a s pomocí venezuelských půjček zaplatit i Mezinárodnímu měnovému fondu.

Čtěte také: Jak MMF přichází o dlužníky

Kirchner prosadil zrušení amnestie bývalé junty. Příbuzní zavražděných oslavují
Kirchner prosadil zrušení amnestie bývalé junty. Příbuzní zavražděných oslavují | Foto: Reuters

Jediným kandidátem, který mohl Cristinu ohrozit, tak byl paradoxně právě její muž. Ten je totiž u Argentinců ještě populárnější než jeho manželka. Současný prezident však už na počátku července oznámil, že se o funkci hlavy státu znovu ucházet nechce.

Kirchnerovské kolečko?

Spekuluje se však o tom, že by mohl Cristinu nahradit po dalších volbách roku 2011. Argentinská ústava umožňuje zastávat prezidentskou funkci dvakrát a Kirchner zvolený poprvé roku 2003 tak má ještě jednu příležitost.

Podobně jako americká demokratická kandidátka Hillary Clintonová, která také hodlá navázat na prezidentské působení svého manžela, je i její argentinská kolegyně v současné době senátorkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce nebyly využity účelně, oznámil Nejvyšší kontrolní úřad

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy