Moskva - Nově zvolená Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, bude mít nového předsedu. Boris Gryzlov z vládní prokremelské formace Jednotné Rusko, který dumu po osm let řídil v autoritářském stylu, se ve středu zřekl poslaneckého mandátu.
Do dějin ruského parlamentarismu se zapsal i aforismem, že "duma není místo pro diskusi".
Gryzlovův odchod se očekával. Jako první ústupek parlamentní opozici, jejíž role má v nové sněmovně vzrůst. Kdo se stane novým předsedou dumy, dosud není jasné.
"Ačkoliv zákon neukládá žádná omezení, nepůjdu teď do dumy, protože nepovažuji za správné zastávat funkci předsedy sněmovny déle než dvě funkční období za sebou," vysvětlil své rozhodnutí sám Gryzlov.
Funkci ve vedení Jednotného Ruska si ponechal a je připraven pracovat tam, kam jej pošle prezident. Údajně se s Gryzlovem počítá jako s předsedou příštího parlamentního shromáždění Euroasijské unie, což je nové společenství vytvářené Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem.
Gryzlov stál v čele ruské dumy během let 2003 až 2011, kdy vládní strana dominovala sněmovně více než dvoutřetinovou většinou, umožňující ji měnit i ústavu bez ohledu na další parlamentní strany. V nové dumě, zvolené 4. prosince, má Jednotné Rusko jen prostou většinu 238 z 450 křesel.
Jasno o Gryzlovově nástupci by mělo být nejpozději 21. prosince na první schůzi nové dumy. Média dříve spekulovala o vicepremiéru Igoru Šuvalovovi či šéfovi úřadu vlády Vladimiru Volodinovi, i oni se však mezitím poslaneckého mandátu zřekli.
Vládní strana prý hledá ve svých řadách takového kandidáta na předsedu, kterého by podpořili všichni členové sněmovny.
Mezitím okřídlený aforismus, že "duma není místo pro diskusi", nejspíše vznikl jako novinářská zkratka z Gryzlovových slov pronesených na konci roku 2003: "Státní duma není místo, kde se dají vést politické bitvy, hájit nějaká politická hesla a ideologie, ale místo, kde se máme věnovat konstruktivní a efektivní zákonodárné práci."