Dubaj pátrá po komandu evropských zabijáků

Zahraničí Roman Gazdík, Zahraničí
16. 2. 2010 11:00
Jedenáct lidí s evropskými pasy mělo v lednu v emirátu zabít předáka Hamásu
Dubajský policejní šéf označuje na záběrech hotelových kamer jednoho z podezřelých.
Dubajský policejní šéf označuje na záběrech hotelových kamer jednoho z podezřelých. | Foto: Reuters

Dubaj - Dubaj předala Interpolu informace o jednotce jedenácti údajných zabijáků s evropskými pasy, která měla minulý měsíc na území emirátu zabít Palestince Mahmúda Mabhúha.

Šest členů komanda cestovalo na britské pasy, tři na irské, šéf týmu měl francouzský pas a poslední člen německý. Mezi Iry byla i žena.

Na pondělní tiskové konferenci to uvedl šéf dubajské policie Zahí Chalfán Tamím. Novinářům ukázal i video příletu domnělých zabijáků do emirátu různými letadly den předtím, než byl Palestinec zabit.

Mabhúh byl šéfem ozbrojeného křídla Hamásu a v Dubaji měl obstarávat íránské zbraně pro tuto skupinu, kterou vedou Spojené státy i Evropská unie na seznamu teroristických organizací. Ihned po jeho zabití se objevily spekulace, že za operací stojí izraelská rozvědka Mossad.

"Mossad nevylučujeme, ale (teprve) až tyto podezřelé zatkneme, budeme vědět, kdo to naplánoval," řekl Tamím v pondělí s tím, že pasy mohly být ukradené.

Operace, jak ji zachytily hotelové kamery: 

Izrael tyto spekulace odmítl komentovat. Zdroje z britské vlády sdělily deníku Daily Telegraph, že nemají o zapojení Britů do této operace žádné informace, podobně se prý nedomnívají, že by se na ní podíleli Irové. Že za tím stojí Mossad, je prý podle těchto zdrojů pravděpodobnější.

Irsko následně v úterý oznámilo, že irské pasy na jména Gail Folliardová, Evan Dennings a Kevin Daveron nikdy vydány nebyly. Identifikační čísla těchto pasů zveřejněná Dubají prý naznačují, že jde o padělky. Mají totiž menší počet číslic a neobsahují písmena.

Mabhúh zemřel 20. ledna. Pět hodin poté, co přijel do Dubaje. Nikdo z podezřelých nebyl v emirátu déle než 19 hodin. Zabijáci tak měli zřejmě velmi přesné informace o Palestincově itineráři.

Příčinou jeho smrti bylo udušení, kterému předcházelo uspání elektrickým šokem. Zemřel ve svém hotelovém pokoji, kam se zabijáci dostali pomocí kopie klíče.

Palestinský plakát s Mahmúdem Mabhúhem.
Palestinský plakát s Mahmúdem Mabhúhem. | Foto: Reuters

Skupina byla podle dubajské policie rozdělena na dva týmy, jeden se zabýval sledováním oběti, druhý vykonal vraždu. Většina podezřelých se podle zveřejněných fotografií zdá být z Blízkého východu.

Šestice "Britů" však měla velmi britsky znějící jména jako James Leonard Clarke, Paul John Keeley nebo Jonathan Lewis Graham. Žena se zase vykazovala pasem s irským jménem Gail Folliard.

Jednotka se snažila maskovat jako turisté a pro své přestrojení používala falešné paruky i kníry. Každý z podezřelých přiletěl jiným letadlem a ubytoval se v jiném hotelu. Telefonické spojení udržovali skrze mezinárodní ústřednu.

Nejméně dva podezřelí sledovali Mabhúha, jak se registruje v hotelu, a pak si najali pokoj naproti němu. Celý tým platil veškerou svou útratu hotově.

Podle Hamásu stojí za touto operací Izrael.

"Za těmito lidmi je Mossad. Má prostředky, jak k tomu mobilizovat Izraelce nebo Židy s (evropskými) pasy," prohlásil včera jeden z vůdců hnutí v Gaze Salech Bardávil, který vyzval evropské země, na jejichž pasy podezřelí cestovali, aby je zatkly a soudily. Jinak prý "ztratí důvěryhodnost coby státy respektující lidská práva".

Mabhúhův otec ukazuje fotografii svého syna.
Mabhúhův otec ukazuje fotografii svého syna. | Foto: Reuters

Mabhúhovi příbuzní uvedli, že se jej Izrael v minulosti pokoušel už několikrát zabít. I podle izraelského deníku Haarec používala skupina metody, kterými se vyznačují operace Mossadu.

Dubajská policie má zatím jednu stopu, která by mohla vést k odhalení toho, kdo za atentátem stojí. Jsou jí dva Palestinci, kteří pobývali v Dubaji a měli poskytovat zabijákům informace. Haarec se však domnívá, že ani tito muži nebudou znát identitu vrahů. Vhled takových spolupracovníků do pozadí podobné operace bývá totiž údajně v těchto případech velmi omezený.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy