Donald Trump se zabydlel v Bílém domě. Vydržel bych tu jen tak zírat, říká nadšeně

Zahraničí Zahraničí
29. 1. 2017 19:46
Donald Trump se zdá být ideálním obyvatelem Bílého domu. Coby zvyklý na pracovní vytížení si nestěžuje, že tráví většinu svého času zavřený za jeho zdmi. Jeho nejoblíbenější místností je oválná pracovna, ve které za prvních několik dnů ve funkci stihl podepsat již řadu dekretů. Obavy, že by se Trump snažil změnit vzhled sídla amerických prezidentů po vzoru svého luxusního sídla v New Yorku, se zatím zdají být neoprávněné. Nový prezident je z Bílého domu podle listu The New York Times nadšený.
Foto: Reuters

Washington – Už je to týden, co poprvé usedl za pracovní stůl, u kterého dříve sedával Barack Obama a ještě před ním třeba Ronald Reagan nebo John F. Kennedy.

Foto: Reuters

A právě oválná pracovna se stala oblíbeným místem Donalda Trumpa v jeho novém domově v Bílém domě.

Přestože je Trump nejbohatším americkým prezidentem v historii a jeho proslulá newyorská Trump Tower hýří extravagancí, Bílý dům mu podle všeho učaroval, píše americký list The New York Times.

Nejvíce oválná pracovna. Jak sám říká, klidně by na ni jen tak "zíral".

"Lidé sem chodí, zírají a chtějí tu zůstat co nejdéle," nechal se slyšet nový pán domu, ohromen impozantním interiérem své nové pracovny. V ní stihl za prvních několik dní ve funkci podepsat překvapivé množství dekretů.

"Je to nádherná rezidence, velmi elegantní," neustává ve chvále, zatímco čerstvá první dáma již několikátý den "zdobí" dům, když se v něm snaží zanechat své vlastní stopy.

Melania ale za manželem, spolu s jejich desetiletým synem Barronem, dojíždí pouze na víkendy. V týdnu totiž musí Barron chodit do školy v New Yorku. Do Washingtonu se všichni společně přestěhují až na konci školního roku.

Sedmdesátiletý Trump si tak na nový domov musí zvykat sám. Během předvolební kampaně byl přitom schopen létat ve svém letadle přes celé Spojené státy jenom proto, aby mohl na pár hodin usnout ve vlastní posteli. V Bílém domě si ale podle New York Times zvyká rychle.

Čerstvý vzduch mu nechybí

Trumpův život se prozatím překvapivě moc nezměnil. Zatímco mnozí jeho předchůdci si dlouho stěžovali na to, že tráví příliš času za zdmi rozlehlé rezidence, Donald Trump vydrží klidně i několik dní bez čerstvého vzduchu.

Doma v New Yorku si vystačil se svým apartmá v 58. patře Trump Tower a s kanceláří o 32 poschodí níže. Během několika dní tak nemusel vyjít ven a jeho pohyb se omezoval pouze na cesty výtahem.

Jeho rána zatím také probíhají tak, jak je zvyklý. Nový prezident vstává každý den v šest hodin. Zapne si televizi a pak v západním křídle přečte ranní noviny.

První schůzky ho čekají už v devět hodin. Od té doby, než si večer může zase pustit televizi, ho čeká spousta práce. Trump přiznává, že téměř vůbec nečte. Večery u televize jsou proto pro osamělého prezidenta vítaným odpočinkem.

Kromě toho ale ve volném čase obdivuje sbírky uměleckých děl, kterých je Bílý dům plný.

"Je to velmi zvláštní, když si uvědomíte, že tady spal Abraham Lincoln," upozorňuje nadšeně na fakt, že bydlí ve stejné místnosti, ve které měl 16. prezident USA svou ložnici. "Vědět tohle je něco jiného. Není to jen elegance a velikost pokojů," vypráví. "Je to kus historie."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy