První dámy výrazně měnily podobu Bílého domu. Projděte si, jak ho zařídily předchůdkyně Trumpové

Bílý dům, sídlo amerických prezidentů.
Michelle Obamová (2009 až 2017) po svém příchodu založila u Bílého domu velkou zeleninovou zahradu, jejímž prostřednictvím učila americké děti o zdravé výživě v rámci své iniciativy Let’s Move. Zeleninu následně konzumovala nejen prezidentova rodina, ale i hosté pozvaní na večeři do Bílého domu.
Hillary Clintonová (1993 až 2001) proslula spíše svými politickými ambicemi než snahou o zvelebení Bílého domu. Nicméně i ona zanechala svou stopu v interiérech Bílého domu. Během osmi let strávených po Billově boku v sídle amerického prezidenta shromáždila úctyhodnou sbírku uměleckých předmětů – především ze skla a keramiky – od předních amerických tvůrců. Exponáty tehdy zdobily stoly, skříně i krbové římsy. Umělci je své první dámě věnovali, takže nyní jsou součástí stálých sbírek.
Nancy Reaganová (1981 až 1989) našla Bílý dům ve špatném stavu. Od doby velké rekonstrukce Jacqueline Kennedyové uplynula už dvě desetiletí. Nejslavnější dům Ameriky tedy potřeboval renovaci včetně základních věcí, jako jsou například nová potrubí či elektrické rozvody. USA se však počátkem osmdesátých let nacházely v hluboké hospodářské krizi, a tak snaha Nancy o velkolepou rekonstrukci Bílého domu sklidila kritiku.
Pat Nixonová (1969 až 1974) navázala ve zkrášlování Bílého domu na své předchůdkyně Lady Bird Johnsonovou a především Jacqueline Kennedyovou. Během pěti let, kdy byla první dámou, pokračovala v částečné rekonstrukci sídla nejmocnějšího muže světa. Nechala zde například vybudovat bezbariérové vstupy. Také "zviditelnila" Bílý dům (doslova), když nechala nainstalovat venkovní osvětlení, aby byl objekt vidět i v noci nejen ze země, ale také z paluby letadel při přeletu nad Washingtonem.
Foto: wikipedia.org
Hana Vařáková
Aktualizováno 19. 11. 2016 15:40
Prezident bývá obvykle zcela zaujat vládnutím. Je tedy na jeho ženě, aby dohlédla na zařizování a úpravy v Bílém domě. Jak se s tímto úkolem vypořádaly některé první dámy v minulosti?
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy