Oddaná matka, která se nejlépe cítí ve stínu manžela. Jaká bude Melania Trumpová první dáma?

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 11. 2016 8:30
Donald Trump o své ženě nejčastěji mluví jako o matce jejich desetiletého syna. Melania Trumpová má za sebou kariéru modelky a lechtivé snímky na obálkách několika časopisů. Není rodilá Američanka a ani angličtina není jejím rodným jazykem. Na veřejnosti během prezidentské kampaně příliš nevystupovala a dá se předpokládat, že ve své budoucí roli první dámy bude fungovat spíše nenápadně.
Foto: Debby Wong / Shutterstock.com

Washington – Když se jí v roce 1999 reportér listu The New York Times ptal, jaká by byla první dáma, kdyby se její přítel Donald Trump stal prezidentem USA, odpověděla, že "velmi tradiční, jako Betty Fordová nebo Jackie Kennedyová".

O 17 let později tato otázka novináře trápí znovu. Těsně před prezidentskými volbami, ve kterých její manžel překvapivě vyhrál, v rozhovoru pro televizní stanici CNN naznačila, že by chtěla bojovat proti šikaně na internetu. Jaká tedy bude Melania Trumpová první dáma?

Obecně se očekává, že bude nenápadná a namísto politické angažovanosti se spíše zaměří na udržení tepla rodinného krbu. Donald Trump o ní nejčastěji mluví jako o "matce oddané jejich desetiletému synu Barronovi".

I ona sama se raději drží v ústraní. Především od doby, co na červnovém nominačním sjezdu Republikánské strany pronesla projev, který se až příliš nápadně podobal několik let staré řeči Michelle Obamové.

První modelka v Bílém domě? Nikoliv

Ačkoliv se nejlépe cítí ve stínu svého muže, coby první dáma bude podobně rozporuplnou osobností, jakou je on. Do Bílého domu přinese hned několik zvláštností.

Bude první ženou v této funkci, jejíž rodný jazyk není angličtina a která naopak plynně hovoří pěti jazyky (slovinsky, anglicky, německy, francouzsky a srbsky). Zároveň to bude poprvé, co bude v roli první dámy vystupovat v pořadí třetí manželka prezidenta. Tím ale výčet jejích prvenství překvapivě končí.

Melania například nebude první ženou prezidenta, která není rozená Američanka. Už v letech 1825 až 1829 žila v Bílém domě manželka šestého prezidenta Johna Quincyho Adamse Louisa Adamsová, která se narodila ve Velké Británii.

Novinkou nebude ani kariéra Melanie Trumpové, která se živila modelingem. Stejnou minulost za sebou měly Betty Fordová a Pat Nixonová. Ani jedna z dam se však na rozdíl od Melanie nemůže pochlubit tím, že by kdy pro fotografa pózovala nahá. Melanie se v roce 2000 nechala vyfotit na dece v soukromém letadle jejího tehdejšího přítele Donalda.

Ve svých 46 letech nebude ani nejmladší první dámou v historii. Jackie Kennedyové bylo jednatřicet, když v roce 1961 usedl její muž v Oválné pracovně.

Jak promění Bílý dům?

Jedním z prvních úkolů je vytvořit z Bílého domu domov podle vlastních představ. Trumpovi jsou zvyklí žít v luxusu (Donald Trump dokonce bude nejbohatším prezidentem v historii USA). Stěny jejich střešního bytu v newyorském mrakodrapu Trump Tower jsou obložené zlatem a interiér zařízen nábytkem připomínajícím slavný francouzský zámek Versailles.

To se s vkusem dosluhujícího Baracka Obamy příliš neslučuje. Největším zásahem jeho ženy Michelle do podoby prezidentského sídla bylo vytvoření zahrady, která zásobuje kuchyni čerstvou zeleninou. 

Ozvaly se ale už i hlasy, které se na změnu v Bílém domě těší. "Bude to osvěžující mít stylovou, krásnou a důstojnou první dámu v Bílém domě. Jsem už unavená z té opice na podpatcích," napsala na Facebook ředitelka rozvojové společnosti v malém městečku v Západní Virginii. Když na příspěvek pobaveně zareagovala i starostka města, stala se z toho pobuřující aféra, o které psal i deník Washington Post. Obě ženy ve svých funkcích posléze skončily.

Melanii Trumpovou nyní tisk – spíše než k bývalým americkým prvním dámám – přirovnává k jejím světovým protějškům.

Nabízí se například Francouzka Carla Bruni Sarkozyová, se kterou ji pojí modelingová minulost. Luxusem zase oplývala manželka bývalého filipínského diktátora Imelda Marcosová, která se ve své funkci proslavila sbírkou luxusních šatů a bot. Bývalá modelka a zpěvačka údajně vlastnila několik set tisíc párů.

Co kromě odlišeného životního stylu budoucí první dáma do prezidentského sídla přinese, ovšem bude jasné nejdříve za dva měsíce, kdy se do Bílého domu spolu se svým mužem a synem přestěhuje.

 

Právě se děje

Další zprávy