Oddaná matka, která se nejlépe cítí ve stínu manžela. Jaká bude Melania Trumpová první dáma?

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 11. 2016 8:30
Donald Trump o své ženě nejčastěji mluví jako o matce jejich desetiletého syna. Melania Trumpová má za sebou kariéru modelky a lechtivé snímky na obálkách několika časopisů. Není rodilá Američanka a ani angličtina není jejím rodným jazykem. Na veřejnosti během prezidentské kampaně příliš nevystupovala a dá se předpokládat, že ve své budoucí roli první dámy bude fungovat spíše nenápadně.
Foto: Debby Wong / Shutterstock.com

Washington – Když se jí v roce 1999 reportér listu The New York Times ptal, jaká by byla první dáma, kdyby se její přítel Donald Trump stal prezidentem USA, odpověděla, že "velmi tradiční, jako Betty Fordová nebo Jackie Kennedyová".

O 17 let později tato otázka novináře trápí znovu. Těsně před prezidentskými volbami, ve kterých její manžel překvapivě vyhrál, v rozhovoru pro televizní stanici CNN naznačila, že by chtěla bojovat proti šikaně na internetu. Jaká tedy bude Melania Trumpová první dáma?

Obecně se očekává, že bude nenápadná a namísto politické angažovanosti se spíše zaměří na udržení tepla rodinného krbu. Donald Trump o ní nejčastěji mluví jako o "matce oddané jejich desetiletému synu Barronovi".

I ona sama se raději drží v ústraní. Především od doby, co na červnovém nominačním sjezdu Republikánské strany pronesla projev, který se až příliš nápadně podobal několik let staré řeči Michelle Obamové.

První modelka v Bílém domě? Nikoliv

Ačkoliv se nejlépe cítí ve stínu svého muže, coby první dáma bude podobně rozporuplnou osobností, jakou je on. Do Bílého domu přinese hned několik zvláštností.

Bude první ženou v této funkci, jejíž rodný jazyk není angličtina a která naopak plynně hovoří pěti jazyky (slovinsky, anglicky, německy, francouzsky a srbsky). Zároveň to bude poprvé, co bude v roli první dámy vystupovat v pořadí třetí manželka prezidenta. Tím ale výčet jejích prvenství překvapivě končí.

Melania například nebude první ženou prezidenta, která není rozená Američanka. Už v letech 1825 až 1829 žila v Bílém domě manželka šestého prezidenta Johna Quincyho Adamse Louisa Adamsová, která se narodila ve Velké Británii.

Novinkou nebude ani kariéra Melanie Trumpové, která se živila modelingem. Stejnou minulost za sebou měly Betty Fordová a Pat Nixonová. Ani jedna z dam se však na rozdíl od Melanie nemůže pochlubit tím, že by kdy pro fotografa pózovala nahá. Melanie se v roce 2000 nechala vyfotit na dece v soukromém letadle jejího tehdejšího přítele Donalda.

Ve svých 46 letech nebude ani nejmladší první dámou v historii. Jackie Kennedyové bylo jednatřicet, když v roce 1961 usedl její muž v Oválné pracovně.

Jak promění Bílý dům?

Jedním z prvních úkolů je vytvořit z Bílého domu domov podle vlastních představ. Trumpovi jsou zvyklí žít v luxusu (Donald Trump dokonce bude nejbohatším prezidentem v historii USA). Stěny jejich střešního bytu v newyorském mrakodrapu Trump Tower jsou obložené zlatem a interiér zařízen nábytkem připomínajícím slavný francouzský zámek Versailles.

To se s vkusem dosluhujícího Baracka Obamy příliš neslučuje. Největším zásahem jeho ženy Michelle do podoby prezidentského sídla bylo vytvoření zahrady, která zásobuje kuchyni čerstvou zeleninou. 

Ozvaly se ale už i hlasy, které se na změnu v Bílém domě těší. "Bude to osvěžující mít stylovou, krásnou a důstojnou první dámu v Bílém domě. Jsem už unavená z té opice na podpatcích," napsala na Facebook ředitelka rozvojové společnosti v malém městečku v Západní Virginii. Když na příspěvek pobaveně zareagovala i starostka města, stala se z toho pobuřující aféra, o které psal i deník Washington Post. Obě ženy ve svých funkcích posléze skončily.

Melanii Trumpovou nyní tisk – spíše než k bývalým americkým prvním dámám – přirovnává k jejím světovým protějškům.

Nabízí se například Francouzka Carla Bruni Sarkozyová, se kterou ji pojí modelingová minulost. Luxusem zase oplývala manželka bývalého filipínského diktátora Imelda Marcosová, která se ve své funkci proslavila sbírkou luxusních šatů a bot. Bývalá modelka a zpěvačka údajně vlastnila několik set tisíc párů.

Co kromě odlišeného životního stylu budoucí první dáma do prezidentského sídla přinese, ovšem bude jasné nejdříve za dva měsíce, kdy se do Bílého domu spolu se svým mužem a synem přestěhuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

ČEZ nepodal nabídku na odkup zásobníků plynu RWE v Česku

Společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. Řekl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Termín pro podání nabídek případných zájemců měl vypršet v pondělí. Lidové noviny uvedly, že podle důvěryhodných informací listu jsou zájemci v podstatě dva - vedle ČEZ také Energetický a průmyslový holding (EPH) jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského. 

Šest zásobníků patří dceřiné firmě RWE Gas Storage CZ, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. Zásobníky pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě České republiky za dva zimní měsíce.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Kancléř Mynář si loni vydělal 2,6 milionu hrubého, platy zveřejnil server

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář si loni ve své funkci vydělal 2,6 milionu korun hrubého. Zhruba tři čtvrtiny z toho tvořil jeho plat a zbývající čtvrtinu odměny. Sněmovní kancléř, kterým byl až do letošního jara Jan Morávek, si loni vydělal 1,7 milionu hrubého a z toho odměna tvořila 40 tisíc korun. Senátní kancléřka Jana Vohralíková si podle serveru loni vydělala 2,1 milionu hrubého. Osoba bez uvedení jména, která zastávala "vedoucí pozici č. 1" na úřadu vlády, vydělala ve své funkci loni 1,7 milionu hrubého. Loňský plat dalších státních úředníků zveřejnil server Platyúředníků.cz. V pondělí o tom v tiskové zprávě informovala organizace Hlídač státu.

Platy a odměny za loňský rok jí poskytlo přes 230 subjektů. Zaslaly údaje k více než 1800 pozicím v managementu svých úřadů, organizací nebo podniků.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Nejvyšší důvěře se u Čechů nadále těší starostové a obecní zastupitelstva, uvádí CVVM

Z ústavních institucí mají Češi nadále největší důvěru v obecní zastupitelstva. Věří jim téměř dvě třetiny obyvatel, podobně jako starostům. Následují krajská zastupitelstva a hejtmani. Důvěru v prezidenta má 38 procent obyvatel a ve vládu 35 procent. Nejnižší důvěře veřejnosti se těší obě komory Parlamentu. Vyplývá to z výsledků jarního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejněných v pondělí.

Důvěru v obecní zastupitelstva vyjádřilo 65 procent dotázaných. Podpora starostů byla o dva procentní body nižší. Zatímco v případě zastupitelů se oproti předchozímu průzkumu z konce loňského roku důvěra zvýšila o čtyři procentní body, v případě starostů naopak o sedm bodů klesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy