Dlouhodobé kouření marihuany zmenšuje mozek

mih
4. 6. 2008 7:30
S objevem přišli australští vědci
Kuřácká etuda, díl 3.
Kuřácká etuda, díl 3. | Foto: Ondřej Besperát

Sydney - Dlouhodobé a intenzivní kouření marihuany zmenšuje některé části mozku. Vyplývá to ze studie australských vědců.

S pomocí magnetické rezonance sledovali výzkumníci mozky patnácti lidí, kteří každý den po dobu nejméně deseti let vykouřili přinejmenším pět jointů marihuany a přitom neužívali jiné drogy. Data porovnávali se snímky skupiny nekuřáků.

Po dvaceti letech zjistili, že kuřáci marihuany měli o 12 procent menší takzvaný hippocampus. To je část mozku, která má klíčový význam hlavně pro ukládání informací do paměti.

Výsledky navíc ukázaly, že u kuřáků této drogy byla o 7 procent menší i takzvaná amygdala, která je považována za jedno z center lidských citů a má významnou úlohu při zvládání strachu a agresivity.

Závěry výzkumu podpořil fakt, že lidé po dvaceti letech pravidelného kouření marihuany dopadli hůř v paměťových testech a byl u nich zaznamenán sklon k schizofrenii a maniodepresivní psychóze.

"Tyto výsledky ukazují, že každodenní a intenzivní užívání marihuany po delší době působí škodlivě na mozkovou tkáň a duševní zdraví," uvedli autoři studie v odborném časopise Archives of General Psychiatry.

Vědci připustili, že vzorek sledovaných kuřáků a nekuřáků byl malý, a je proto potřeba výsledky ověřit v obsáhlejším výzkumu.

Před měsícem zveřejnili jinou studii o užívání marihuany vědci z univerzity v americkém New Yorku.

Sledovali skupinu lidí, kteří po dobu nejméně jednoho roku kouřili marihuanu dva- až třikrát týdně. Na jejich mozcích ale žádné odlišnosti či anomálie nezjistili.

Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou marihuany v Evropě. Zkusila ji asi čtvrtina patnáctiletých Čechů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy