V Česku přibývá pěstíren konopí. Letos jich je už 61

pra
23. 5. 2008 16:00
Loni bylo odhaleno 34 pěstíren
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od začátku letošního roku bylo v Česku odhaleno a zajištěno 61 hydroponních pěstíren konopí, informovala Národní protidrogová centrála. Loni to bylo jen 34 pěstíren.

V odhalených pěstírnách policie zajistila tisíce rostlin konopí, desítky kilogramů finálního sušeného produktu marihuany a stovky položek technického vybavení, které jsou nutné k  nelegálnímu  pěstování.

"Marihuana produkovaná v těchto pěstírnách byla určená částečně pro nelegální distribuci na českém trhu a dílem pro pašování do zahraničí, zejména pak do Německa," řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.

Droga produkovaná v těchto pěstírnách obsahuje vysoké procento účinné látky THC, které se pohybuje v rozmezí 18 až 20 procent. Podíl THC v marihuaně pěstované v našich klimatických podmínkách běžným způsobem v květináčích nebo na políčkách se pohybuje kolem 5 až  8 procent.

Kromě občanů České republiky se na organizaci nelegálních pěstíren výrazně podílejí také vietnamské skupiny. Z jejich iniciativy vzniklo 53 pěstíren z celkem 61 odhalených. Podle Komorouse tak pokračuje trend, na který Národní protidrogová centrála upozornila už ve své výroční zprávě za rok 2007.

"Pro účely páchání této trestné činnosti si pachatelé převážně pronajímají od občanů a firem objekty vhodné pro tyto účely," říká Komorous, který zároveň varuje, že objekty jsou po odhalení těchto pěstíren zpravidla v naprosto zdevastovaném stavu.

Kromě toho, že pachatelé zničí pronajatý objekt, většinou se také nelegálně připojí k odběru elektrické energie. "Důvodem jsou značné nároky na odběr energie v souvislosti s technologií pěstování. Tyto případné náklady mohou být v určitých případech účtovány k tíži majitelů objektů a dosahují řádově i několik set tisíc korun," říká Komorous.

Čtěte také:

Celníci zadrželi překupníky s 50 kg marihuany

Asiaté pěstovali konopí

 

Právě se děje

Další zprávy