Dívka štěstěny se vrátila vládním letadlem do Francie

Zahraničí Zahraničí
2. 7. 2009 11:45
Jako jediná přežila nehodu jemenského airbusu, nyní je zpět ve Francii.
Bahiu převážela po návratu do Francie z letiště Le Bourget sanitka.
Bahiu převážela po návratu do Francie z letiště Le Bourget sanitka. | Foto: Reuters

Moroni - Dvanáctiletá dívka, která jako jediná přežila úterní nehodu airbusu, je zpátky ve Francii. Na palubě vládního letadla byla přepravena do Paříže.

Nehodu letadla, které se zřítilo do Indického oceánu poblíž Komor, nepřežilo 152 lidí. Bahiu Bakariovou našli záchranáři bez záchranné vesty v oceánu mezi troskami a mrtvými těly. Podle slov svého tatínka uměla sotva plavat.

Původní zprávy hovořily o tom, že je jí 14 let, později francouzské úřady tuto zprávu opravily s tím, že je ještě o dva roky mladší.

Podle britského deníku The Sun se dívka pevně tiskla k části letadla více než deset hodin. Má zlomenou klíční kost a tržné rány v obličeji, její stav je však celkově dobrý.

Před odjezdem domů

"Její život není v ohrožení. S ohledem na šok, který prožila, je velice klidná," řekl včera agentuře Reuters chirurg Ben Imani z nemocnice El Marouf v hlavním městě Komor Moroni.

"Je při vědomí, mluví... ale nechceme ji příliš zatěžovat, proto se jí ptáme jen na základní otázky," komentoval stav zachráněné deníku The Age doktor Ada Mansour. Dívku také podle agentury AP navštívili komorští vládní úředníci.

Bahiin otec francouzským médiím popsal, co mu dívka o nehodě řekla: "Ptal jsem se jí, co se stalo, a ona odpověděla: Viděli jsme, jak letadlo padá do moře. Ocitla jsem se ve vodě a slyšela jsem někoho blízko mluvit, ale nikoho jsem neviděla. Byla tma, neviděla jsem vůbec nic."

Navíc, podle jeho slov, uměla sotva plavat. Jeden ze záchranářů, který dívku objevil mezi plavajícími těly a troskami z letadla, sdělil francouzskému rádiu Europe 1, jak probíhala záchrana.

Foto: Reuters

"Snažili jsme se jí hodit záchranný kruh, ale nemohla jej chytit. Musel jsem za ní tedy skočit do vody... Strašně se třásla. Zakryli jsme ji čtyřmi dekami a dali jí horkou vodu s cukrem. Kladli jsme jí jen jednoduché otázky," popisoval záchranář.

Bahia letěla se svou matkou za rodinou na Komorské ostrovy. Většina pasažérů osudného letu byla z Komorských ostrovů. 66 lidí mělo francouzskou národnost.

Původně agentury informovaly, že zachráněným je pětileté dítě, později údaj opravily.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy