Desetitisíce Francouzek demonstrovaly proti násilí na ženách, podpořil je i Macron

ČTK ČTK
24. 11. 2019 8:26
Desítky tisíc lidí vyšly v sobotu ve Francii do ulic, aby upozornily na problém násilí páchaného na ženách. Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen. Kromě Paříže se protesty konaly i v Lyonu, Štrasburku, Bordeaux či Lille.
Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen.
Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen. | Foto: Reuters

Podle policie se v Paříži pochodu organizovaného sdružením #NousToutes (My všechny) zúčastnilo asi 35 tisíc lidí. Organizátoři účast v Paříži odhadli na 100 tisíc, po celé Francii na 150 tisíc. Kromě metropole se demonstrace konaly i v Lyonu, Štrasburku, Bordeaux či Lille.

Většina demonstrantů v ulicích byly ženy. V Paříži aktivistky v průvodu nesly fialové transparenty se jmény obětí domácího násilí a slogany typu "žádné další vraždy". Fialová je symbolickou barvou hnutí za ženská práva.

Po skončení demonstrace vyjádřil solidaritu s ženami francouzský prezident Emmanuel Macron. "Každá žena, která zažila sexuální či genderově motivované násilí, má mou podporu," řekl.

Francouzská vláda se chystá v příštích dnech zveřejnit výsledky průzkumu týkajícího se domácího násilí a oznámit sérii nových opatření, která by měla přispět k ochraně žen.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy