Desetitisíce Francouzek demonstrovaly proti násilí na ženách, podpořil je i Macron

ČTK ČTK
24. 11. 2019 8:26
Desítky tisíc lidí vyšly v sobotu ve Francii do ulic, aby upozornily na problém násilí páchaného na ženách. Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen. Kromě Paříže se protesty konaly i v Lyonu, Štrasburku, Bordeaux či Lille.
Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen.
Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen. | Foto: Reuters

Podle policie se v Paříži pochodu organizovaného sdružením #NousToutes (My všechny) zúčastnilo asi 35 tisíc lidí. Organizátoři účast v Paříži odhadli na 100 tisíc, po celé Francii na 150 tisíc. Kromě metropole se demonstrace konaly i v Lyonu, Štrasburku, Bordeaux či Lille.

Většina demonstrantů v ulicích byly ženy. V Paříži aktivistky v průvodu nesly fialové transparenty se jmény obětí domácího násilí a slogany typu "žádné další vraždy". Fialová je symbolickou barvou hnutí za ženská práva.

Po skončení demonstrace vyjádřil solidaritu s ženami francouzský prezident Emmanuel Macron. "Každá žena, která zažila sexuální či genderově motivované násilí, má mou podporu," řekl.

Francouzská vláda se chystá v příštích dnech zveřejnit výsledky průzkumu týkajícího se domácího násilí a oznámit sérii nových opatření, která by měla přispět k ochraně žen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy