Desetitisíce Francouzek demonstrovaly proti násilí na ženách, podpořil je i Macron

ČTK ČTK
24. 11. 2019 8:26
Desítky tisíc lidí vyšly v sobotu ve Francii do ulic, aby upozornily na problém násilí páchaného na ženách. Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen. Kromě Paříže se protesty konaly i v Lyonu, Štrasburku, Bordeaux či Lille.
Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen.
Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen. | Foto: Reuters

Podle policie se v Paříži pochodu organizovaného sdružením #NousToutes (My všechny) zúčastnilo asi 35 tisíc lidí. Organizátoři účast v Paříži odhadli na 100 tisíc, po celé Francii na 150 tisíc. Kromě metropole se demonstrace konaly i v Lyonu, Štrasburku, Bordeaux či Lille.

Většina demonstrantů v ulicích byly ženy. V Paříži aktivistky v průvodu nesly fialové transparenty se jmény obětí domácího násilí a slogany typu "žádné další vraždy". Fialová je symbolickou barvou hnutí za ženská práva.

Po skončení demonstrace vyjádřil solidaritu s ženami francouzský prezident Emmanuel Macron. "Každá žena, která zažila sexuální či genderově motivované násilí, má mou podporu," řekl.

Francouzská vláda se chystá v příštích dnech zveřejnit výsledky průzkumu týkajícího se domácího násilí a oznámit sérii nových opatření, která by měla přispět k ochraně žen.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy