Dav napadl základnu NATO v Afghánistánu

Reuters, opa
7. 2. 2006 15:12
Kábul - Demonstranti protestující proti karikaturám proroka Mohameda dnes zaútočili na afghánskou základu NATO obývanou norskými vojáky. Při incidentu zahynuli čtyři lidé.
Demonstranti dnes napadli norskou základnu v Afghánistánu
Demonstranti dnes napadli norskou základnu v Afghánistánu | Foto: Aktuálně.cz

Infobox

ČTĚTE VÍCE O TÉMATU

Policie střílela do lidí

Rozlícený dav se pokusil vniknout na základnu ve městě Maymana na severozápadě Afghánistánu, přičemž se mezi lidmi objevily i střelné zbraně, granáty a zápalné láhve. Jednotka místní policie se postavila demonstrantům na odpor a zahájila střelbu. Čtyři lidé zemřeli a dalších 18 je zraněno.

"Policisté museli začít střílet. Někteří účastníci demonstrace chtěli narušit bezpečnost," řekl Aziz Hakimi, mluvčí místního bezpečnostního odboru.

Do města míří posily

Do oblasti byly poslány britské jednotky, aby uklidnily situaci a zajistily blízké letiště.

Samotní norští vojáci, kterých je na základně jen 33, použili proti zápalným láhvím a granátům slzný plyn. Jako důkaz síly přelétávala nad městem letadla F-16.

"Situace stále není pod kontrolou, ale podařilo se nám do jisté míry projevit sílu pomocí letadel," řekl norský ministr obrany.

Dva Norové byli lehce zraněni.

Demonstrovalo se i v jiných oblastech Afghánistánu. Protesty se odehrály v Džalalabádu na východě země, v Herátu na západě i v hlavním městě Kábulu, kde davy mladíků házely kamení na dánskou ambasádu. Tam zasáhla policie vyzbrojená holemi.

Nejméně tři lidé zemřeli při demonstracích v Afghánistánu už včera.


 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy