Karikatury: munice pro islámské radikály

David Koubek
4. 2. 2006 12:30
Analýza - Protesty proti otištění karikatur proroka Mohameda už přerostly v násilí. Uvnitř: FOTOGALERIE a ANKETA.

Dnes dopoledne vyplenily dvě desítky výtržníků německé kulturní středisko v pásmu Gazy. Rozbíjely okna a spálily německou vlajku.

Dalším cílem se opět stala úřadovna Evropské Komise, na níž útočníci házeli kamení.

Později vyrazily čtyři stovky lidí manifestovat znovu k budově Evropské komise. Průvod šel za vozidlem s tlampačem, ze kterého se ozývalo, že "urážka proroka je urážkou každého muslima".

"Bráníme tě krví a duší, proroku" znělo další z hesel. Demonstranti rovněž spálili dánskou vlajku.

Podobné obrázky dnes přicházejí z mnoha muslimských zemí - radikální muslimové volají al-Káidu, napadají evropské instituce, pálí vlajky.

Už několik dní tak pokračují protesty proti karikaturám, které otiskl v září dánský deník a po něm minulý týden i další - nejen evropská - média. Obrázky vyšly na stránkách některých novin i včera.

Bezpečnostní analytici varují, že zveřejnění obrázků může způsobit další násilí a možná i útoky na evropské cíle všude po světě.

Únosy vojáků, hrozba terorismu

V lepším případě budou pokračovat více či méně násilné demonstrace.

V horším případě hrozí únosy evropských vojáků, vyhrožování politikům nebo další útoky na evropské mise v muslimském světě. Nejčernější scénář předpokládá i teroristické útoky.

Poradce institucí EU Magnus Ranstorp dnes agentuře Reuters řekl, že pokud se nepodaří spor co nejrychleji uklidnit a pokud se nezmírní hněv muslimského světa, může to zvýšit pravděpodobnost teroristického útoku v Evropě.

Dánsko je podle něj vystaveno největšímu nebezpečí; nejde jen o stovky dánských vojáků v Iráku, ale přímo o hrozby na území království.

Rozvášnění muslimové v pátek ráno napadli dánskou ambasádu v indonéské Jakartě a po celém světě pálily dánské vlajky. Některé země již také blokují dánské zboží.

Rozhořčený dav palestinských uprchlíků v Libanonu dnes posílal na Dánsko al-Káidu a Usámu bin Ládina.

Munice pro militantní muslimy

Šéf Evropského strategického bezpečnostního centra v Bruselu Claude Moniquet varoval, že radikálním islamistům poslouží přetiskování karikatur podobně jako teroristickým organizacím typu al-Káidy ideologie boje Islámu proti Západu.

Demonstrací proti tomu, jak si Evropa vykládá svobodu slova, se dnes účastnily tisíce muslimů po celém světě. V palestinském pásmu Gazy hodili ozbrojenci granát do areálu Francouzského kulturního centra. Zajali také jednoho německého občana, ale poté ho propustili.

V Německu teď panují obavy, že kvůli otištění obrázků i v německých novinách bude těžší jednat o propuštění dvou Němců zajatých radikály v Iráku.

Hamas násilí odsoudil

Mluvčí palestinského hnutí Hamas v Gaze Mušír al-Masrí odsoudil karikatury, ale vyzval k zastavení násilí. "Odmítáme jakékoliv násilí proti zahraničním institucím a proti cizincům," citovala ho agentura Reuters.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí, který byl nedávno na návštěvě Dánska, dnes vyzval evropské noviny, které karikatury přetiskly, k okamžitému vyhazovu zodpovědných lidí.

Francouzský večerník France Soir, ve kterém vyšly karikatury spolu s polemikou na celé dvoustraně, hned druhý den vyhodil zodpovědného šéfeditora. Místo zpravodaje z Paříže mu ale včera nabídly noviny italské radikální Severní ligy.

Infobox

 • Muslimští radikálové útočili na ambasád v Jakartě
 • Karikatury Mohameda bude řešit WTO
 • Karikatura: Jordánsko uklidňuje muslimy
 • Další protesty a kritiky vůči karikaturám proroka Mohameda v Asii
 • Francie ve věci karikatur Mohameda hájí především svobodu projevu
 • Pákistánští poslanci odsoudili karikatury proroka Mohameda
 • Karikatury proroka Muhameda otiskl i španělský El País
 • Dánský premiér se kvůli karikaturám sejde s velvyslanci
 • Turecký premiér kvůli karikaturám volá po omezení svobody tisku
 • Karikatury proroka Mohameda otištěny v Jordánsku
 • Kontroverzní karikatury Mohameda přetištěny ve Francii
 • Redakce dánského deníku, který otiskl karikatury Mohameda, evakuována
 • Al-Aksá vyhrožuje Skandinávcům kvůli karikaturám proroka Mohameda
 • Saúdská Arábie odvolala velvyslance v Dánsku kvůli karikaturám

Komentáře dánských novin dnes nicméně byly nesmiřitelné. Samotný deník Jyllands-Posten, který se sice už za otištění karikatur omluvil, tvrdí, že vyhrožování násilím je zcela nepřijatelné.

Deník Politiken citovaný BBC uvedl, že pokud by měly být karikatury důvodem k rozpoutání násilí, zcela jistě otiskne jedno z kontroverzních vyobrazení - Mohameda s turbanem ve tvaru bomby - na první straně.

CNN se včera rozhodla přestat ukazovat v televizi kontroverzní vyobrazení a začala je zamlžovat "mozaikou".

Urovná Dánsko spor?

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen už zahájil diplomatická jednání: za otištění karikatur se omluvil a sešel se s velvyslanci zemí. "Deník se za to omluvil. Věřím, že na tomto základě najdeme řešení."

Pákistánský parlament však včera přijal rezoluci, která karikatury odsuzuje jako rouhačské a nactiutrhačné. Mluvčí indonéského ministerstva zahraničí řekl v reakci na napadení dánské mise radikálními muslimy: "Spor se týká celého islámského světa."#reklama

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy