Další Američan zemřel při útoku v Kábulu. Střílel afghánský voják, jako na Čechy

Reuters Reuters
3. 11. 2018 12:36
Jeden americký voják přišel o život a další byl zraněn při střelbě v afghánském hlavním městě. Podle zdrojů z mise NATO šlo o další nečekaný útok člena oficiálních afghánských ozbrojených sil na zahraniční vojáky. Během podobného útoku zemřel minulý měsíc český rotný Tomáš Procházka v afghánské provincii Herát. 
Češi na základně v Afghánistánu.
Češi na základně v Afghánistánu. | Foto: ČTK

Kábul -  "Podle dostupných zpráv šlo o člena afghánských ozbrojených sil. Útočník byl okamžitě zlikvidován dalšími afghánskými vojáky," uvedla podle agentury Reuters mise NATO v oficiálním prohlášení. Podle něj vojáci incident dále vyšetřují. 

Koncem října zahynul při velmi podobném incidentu český psovod rotný Tomáš Procházka. Přímo na základně Šindánd v provincii Herát na něj zaútočil afghánský voják. Další dva příslušníci českých speciálních sil byli při incidentu zraněni. 

Podle zářijového vyjádření amerického ministra obrany Jamese Mattise byl výcvik afghánských vojáků zintenzívněn tak, aby se minimalizovaly útoky na zahraniční vojáky. Řada tréninkových programů byla ale kvůli bezpečnostním obavám omezena nebo přesunuta na jiná místa v zemi. 

Velitel sil NATO v Afghánistánu generál Scott Miller i přesto minulý měsíc neunikl ozbrojenému napadení. Na jeho skupinu zahájil střelbu osobní strážce jednoho z oficiálních afghánských představitelů v provincii Kandahár. Americký generál nicméně unikl z útoku nezraněn.

VIDEO: Debata o stahování z Afghánistánu je předčasná, tvrdí Babiš. 

Jaký je vztah bezpečnostního prostředí a stavu svobody a demokracie v ČR? Sledujte úvod konference s názvem Naše bezpečnost není samozřejmost. | Video: ČTK

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy