Čínští dělníci se zavazují, že nespáchají sebevraždu

Monika Horáková
27. 5. 2010 17:50
Firma Foxconn tak reaguje na 11 sebevražd svých zaměstnanců od začátku roku

Šen-čen - Již jedenáctý zaměstnanec tchajwanské firmy Foxconn spáchal v letošním roce sebevraždu. Všechny oběti s výjimkou jedné pracovaly v čínské pobočce společnosti v Šen-čenu.  

K poslední tragédii došlo krátce poté, co tuto pobočku navštívil prezident a zakladatel společnosti Terry Gou. Vedení firmy odmítá obvinění, že by zaměstnanci pracovali v nelidských podmínkách. Do továrny pozvalo novináře, kteří se o kvalitě pracovního prostředí mohli přesvědčit.

Firma také zřídila krizovou linku, na kterou se mohou všichni zaměstnanci obracet. Následovat bude i instalace 1,5 milionu metrů čtverečních sítí, které by měly pokrýt téměř všechny ubytovny a továrny.

Německý server Der Spiegel navíc přinesl informaci, že společnost rozeslala všem svým zaměstnancům dopis, v němž je žádá o písemné bezpečnostní prohlášení.

Deníku Southern Metropolis Daily se podařilo dopis získal. V prohlášení se uvádí: "Slibuji, že sobě ani ostatním nikdy extrémním způsobem neublížím." Zaměstnanci také dávají zaměstnavateli souhlas, že je může poslat na psychiatrické vyšetření, pokud by se ocitli "v abnormálním duševním či fyzickém rozpoložení."  

Zaměstnanci společnosti Foxconn žijí zpravidla daleko od svých rodin. To je považováno za jednu z příčin případných psychických problémů. Dalším faktorem jsou podle expertů náročné podmínky čínských dělníků, kteří mají dlouhou pracovní dobu a jsou pod nepřetržitým tlakem.

Společnost letos registrovala již 14 pokusů o sebevraždu, jen tři z nich neskončily tragicky.

Společnost Foxconn vyrábí elektroniku pro značky jako Nokia, Motorola, Sony, Apple, Dell či Hewlett-Packard. Americký výrobce počítačů Dell dnes oznámil, že přezkoumá podmínky, v nichž pracují zaměstnanci jeho dodavatelské firmy Foxconn. Stejný úmysl oznámila i společnost Apple.


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy