Čínští dělníci se zavazují, že nespáchají sebevraždu

Monika Horáková
27. 5. 2010 17:50
Firma Foxconn tak reaguje na 11 sebevražd svých zaměstnanců od začátku roku

Šen-čen - Již jedenáctý zaměstnanec tchajwanské firmy Foxconn spáchal v letošním roce sebevraždu. Všechny oběti s výjimkou jedné pracovaly v čínské pobočce společnosti v Šen-čenu.  

K poslední tragédii došlo krátce poté, co tuto pobočku navštívil prezident a zakladatel společnosti Terry Gou. Vedení firmy odmítá obvinění, že by zaměstnanci pracovali v nelidských podmínkách. Do továrny pozvalo novináře, kteří se o kvalitě pracovního prostředí mohli přesvědčit.

Firma také zřídila krizovou linku, na kterou se mohou všichni zaměstnanci obracet. Následovat bude i instalace 1,5 milionu metrů čtverečních sítí, které by měly pokrýt téměř všechny ubytovny a továrny.

Německý server Der Spiegel navíc přinesl informaci, že společnost rozeslala všem svým zaměstnancům dopis, v němž je žádá o písemné bezpečnostní prohlášení.

Deníku Southern Metropolis Daily se podařilo dopis získal. V prohlášení se uvádí: "Slibuji, že sobě ani ostatním nikdy extrémním způsobem neublížím." Zaměstnanci také dávají zaměstnavateli souhlas, že je může poslat na psychiatrické vyšetření, pokud by se ocitli "v abnormálním duševním či fyzickém rozpoložení."  

Zaměstnanci společnosti Foxconn žijí zpravidla daleko od svých rodin. To je považováno za jednu z příčin případných psychických problémů. Dalším faktorem jsou podle expertů náročné podmínky čínských dělníků, kteří mají dlouhou pracovní dobu a jsou pod nepřetržitým tlakem.

Společnost letos registrovala již 14 pokusů o sebevraždu, jen tři z nich neskončily tragicky.

Společnost Foxconn vyrábí elektroniku pro značky jako Nokia, Motorola, Sony, Apple, Dell či Hewlett-Packard. Americký výrobce počítačů Dell dnes oznámil, že přezkoumá podmínky, v nichž pracují zaměstnanci jeho dodavatelské firmy Foxconn. Stejný úmysl oznámila i společnost Apple.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy