CIA zařídila útěk íránského jaderného vědce z Mekky

Roman Gazdík
31. 3. 2010 11:08
Šahram Amírí měl USA potvrdit existenci nové továrny na obohacování uranu

Washington - Íránský jaderný fyzik, který zmizel minulý rok při pouti do Mekky, pracuje pro Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Informovala o tom reportáž americké televizní stanice ABC News s odvoláním na anonymní zdroje z diplomacie.

Šahram Amírí zmizel v Saúdské Arábii 31. května jen tři dny po příjezdu do země. Podle ABC News mu CIA skrze prostředníka ještě v Íránu předala nabídku usadit se ve Spojených státech a on ji využil.

Tajná služba operaci připravovala údajně dlouho dopředu a lidé obeznámeni s plánem jej označily za "převrat v otázce sbírání informací".

Třicátník Amírí po svém příletu do Spojených států podle ABC News potvrdil obavy USA, že Írán staví další jaderné zařízení na obohacení uranu. Tři měsíce po Amírího útěku vyšly Spojené státy s touto informací na veřejnost a Írán stavbu továrny nedaleko města Kom přiznal.

Amírí v Íránu pracoval na univerzitě Malek Aštar v Teheránu a také pro íránskou státní Agenturu pro atomovou energii (AOEI), která řídí jaderný program. Íránský server Jahhannews.com uvedl, že pracoval přímo v Komu.

Íránci obvinili Saúdskou Arábii, že vědce během jeho pobytu v Mekce unesla, a to na pokyn Spojených států.

"Považujeme Saúdskou Arábii za zodpovědnou za situaci týkající se Šahrama Amiriho a domníváme se, že v jeho zatčení byly zapleteny Spojené státy," řekl minulý rok íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

Mluvčí CIA odmítl nové informace týkající se Amírího komentovat.

Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran.
Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran. | Foto: Reuters

Teherán obohacuje uran v rozporu s několika rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Tvrdí, že je jeho jaderný program určen pouze k mírovým účelům. Spojené státy se domnívají, že může mít i zbrojní potenciál.

Odtajněná zpráva CIA určená americkému Kongresu hovoří o tom, že Írán ponechává otázku výroby zbraní "otevřenou" a že zatím není jisté, zda se k tomu nakonec rozhodne.

USA se snaží přimět íránské činitele a vědce k útěku do zahraničí dlouhodobě. Nejznámější je případ bývalého náměstka ministra obrany Aliho Rézy Ašgara, který zmizel během své cesty do Turecka v prosinci 2007.

Podle izraelského serveru DEBKAfile íránští jaderní vědci nemohou cestovat za hranice, výjimkou jsou pouze poutě do Mekky. I v tom případě však jedou ve skupině, na kterou dohlíží bezpečnostní důstojníci. Jejich pasy má přitom u sebe šéf zájezdu, obvykle někdo z Revolučních gard, elitní armádní jednotky, o kterou se režim opírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy