CIA zařídila útěk íránského jaderného vědce z Mekky

Roman Gazdík
31. 3. 2010 11:08
Šahram Amírí měl USA potvrdit existenci nové továrny na obohacování uranu

Washington - Íránský jaderný fyzik, který zmizel minulý rok při pouti do Mekky, pracuje pro Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Informovala o tom reportáž americké televizní stanice ABC News s odvoláním na anonymní zdroje z diplomacie.

Šahram Amírí zmizel v Saúdské Arábii 31. května jen tři dny po příjezdu do země. Podle ABC News mu CIA skrze prostředníka ještě v Íránu předala nabídku usadit se ve Spojených státech a on ji využil.

Tajná služba operaci připravovala údajně dlouho dopředu a lidé obeznámeni s plánem jej označily za "převrat v otázce sbírání informací".

Třicátník Amírí po svém příletu do Spojených států podle ABC News potvrdil obavy USA, že Írán staví další jaderné zařízení na obohacení uranu. Tři měsíce po Amírího útěku vyšly Spojené státy s touto informací na veřejnost a Írán stavbu továrny nedaleko města Kom přiznal.

Amírí v Íránu pracoval na univerzitě Malek Aštar v Teheránu a také pro íránskou státní Agenturu pro atomovou energii (AOEI), která řídí jaderný program. Íránský server Jahhannews.com uvedl, že pracoval přímo v Komu.

Íránci obvinili Saúdskou Arábii, že vědce během jeho pobytu v Mekce unesla, a to na pokyn Spojených států.

"Považujeme Saúdskou Arábii za zodpovědnou za situaci týkající se Šahrama Amiriho a domníváme se, že v jeho zatčení byly zapleteny Spojené státy," řekl minulý rok íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

Mluvčí CIA odmítl nové informace týkající se Amírího komentovat.

Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran.
Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran. | Foto: Reuters

Teherán obohacuje uran v rozporu s několika rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Tvrdí, že je jeho jaderný program určen pouze k mírovým účelům. Spojené státy se domnívají, že může mít i zbrojní potenciál.

Odtajněná zpráva CIA určená americkému Kongresu hovoří o tom, že Írán ponechává otázku výroby zbraní "otevřenou" a že zatím není jisté, zda se k tomu nakonec rozhodne.

USA se snaží přimět íránské činitele a vědce k útěku do zahraničí dlouhodobě. Nejznámější je případ bývalého náměstka ministra obrany Aliho Rézy Ašgara, který zmizel během své cesty do Turecka v prosinci 2007.

Podle izraelského serveru DEBKAfile íránští jaderní vědci nemohou cestovat za hranice, výjimkou jsou pouze poutě do Mekky. I v tom případě však jedou ve skupině, na kterou dohlíží bezpečnostní důstojníci. Jejich pasy má přitom u sebe šéf zájezdu, obvykle někdo z Revolučních gard, elitní armádní jednotky, o kterou se režim opírá.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 21 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy