Chovali se jako otrokáři. Jsou vinni, rozhodl soud

lem
18. 12. 2007 10:45
Manželům Sabhnaniovým hrozí až 40 let vězení

New York - Ve svém domě drželi násilím dvojici indonéských žen jako otrokyně, které ilegálně dopravili do Spojených států, sebrali jim pasy a za tvrdou práci jim nevypláceli plat.

Newyorský soud v pondělí rozhodl o tom, že manželé Sabhnaniovi jsou vinni. Chovali se jako otrokáři.

Ind Mahender Sabhnani a jeho indonéská žena indického původu Varša, kteří mají oba americké občanství a ve Spojených státech žijí již řadu let, čelili před newyorským soudem celkem dvanácti obviněním.

Nechybělo mezi nimi nedobrovolné služebnictví, porušení imigračních zákonů, ale také týrání a nelidské zacházení.

Varša Sabhnaniová se po vynesení verdiktu zhroutila a byla převezena do nemocnice. Trest, který soud vynese v nejbližších dnech, by ji totiž mohl poslat až na čtyřicet let za mříže.

Důkazy mluví jasně: vinni

Prokurátor před soudem uvedl, že není pochyb o tom, že obě ženy byly drženy v domě milionářů jako otrokyně. Jedna byla dovezena v roce 2002, druhá o tři roky později. Manželé jim sebrali pasy a nevyřídili potřebné papíry. 

Celou dobu nedostávaly ženy žádný plat, pouze každý týden odešlo sto dolarů jejich rodinám v Indonésii. Nemohly se volně pohybovat. Pracovaly sedm dní týdně od rána do večera.

Po pěti letech na svobodě

Když se v květnu podařilo jedné z žen z domu hrůzy uprchnout, policie našla druhou služku/otrokyni ve sklepě luxusního domu, kde údajně žily. Na jejich tělech byly objeveny známky fyzického násilí. 

Advokát indonéských žen Demetri Jones o vině manželů Sabhnaniových nepochybuje. "Byly přivezeny do Spojených států kvůli práci, ale nebylo s nimi zacházeno jako se služkami, ale jako s otrokyněmi," prohlásil v úvodní řeči.

Podle obhájce Stephena Scaringa jde ale o nedorozumění. Za vším údajně stojí závist.  "Mohly kdykoliv odejít, dveře byly otevřené," řekl deníku Daily News druhý z advokátů manželského páru Jeffrey Hoffman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy