Chcete otrokyni? V Iráku to jde, bez trestu

Tomáš Rákos
4. 7. 2007 0:00
Ženy a děti končí často v zemích spojenců USA

Bagdád/Washington - Je to až příliš jednoduché: chudou rodinu osloví zprostředkovatel práce a za několik stovek či tisíc dolarů slíbí, že dceři zajistí lepší život jinde.

Dívky pak končí v nevěstincích a u lidí, kteří je drží jako sexuální otrokyně.

Hrozivý trend, známý třeba z jihovýchodní Asie, se trvale zabydlel i v Iráku. "Byla jsem panna, nevěděla jsem, co je sex,"  vzpomíná šestnáctiletá Miriam na den, kdy to všechno začalo.

S agenturou IRIN mluvila pod falešným jménem ze strachu před kuplíři. Ti ji namísto slíbené práce deset měsíců prodávali. Za první noc s ní zaplatil starší muž z Dubaje. "Pořád mě bil," říká dívka.  

Ze statistik irácké Organizace na ochranu ženských práv vyplývá, že Miriam, jako jedna z mála, nakonec měla štěstí - podařilo se jí utéct.

Cílové země: spojenci USA

Její jméno tak chybí v seznamu 3500 Iráčanek, které jsou od začátku války v roce 2003 nezvěstné s tím, že uvízly v síti kuplířů. Zatímco většinu zadržují v Iráku, zhruba čtvrtinu dívek odvážejí za hranice.

Podle červnové zprávy amerického ministerstva zahraničí o světovém obchodu s lidmi jsou cílovými stanicemi zejména Sýrie, Írán, Katar, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Turecko.

Až na první dva jmenované státy jde o strategické spojence USA na Blízkém východě.

Životní úroveň se v Iráku od začátku války rapidně zhoršila. Některé chude a negramotné rodiny řeši finanční potíže tím, že prodávají své dcery kuplířům.
Životní úroveň se v Iráku od začátku války rapidně zhoršila. Některé chude a negramotné rodiny řeši finanční potíže tím, že prodávají své dcery kuplířům. | Foto: Reuters
  

"Lidi potřebují peníze na podporu svých rodin, aby měly co jíst," komentovala už dřív problém sexuálního otroctví v Iráku Nuha Salímová, mluvčí organizace na ochranu ženských práv. "Pokud vláda nezačne reagovat, skončí za hranicemi víc žen."

Trest na moderní otrokáře nečeká

Zhoršení podmínek přisuzují irácké nevládní organizace nejen bezpečnostní situaci v zemi, ale také chybějícím zákonům. Irácké právo trestá pouze zneužívání dětí. Kontaktování policie dospělými ženami je tak spíš raritou.

Na absolutní nezájem o problém si stěžuje i už zmiňovaná zpráva amerického ministerstva zahraničí.

"Irácká vláda letos nepotrestala ani jeden případ obchodování s lidmi," stojí v dokumentu. Ten dále upozorňuje, že v zemi chybí jakákoliv prevence.

Když se oběti vrátí domů, nikdo z oficiálních míst jim nenabízí ochranu a pomocnou ruku. Známé jsou případy Iráčanek, které po příjezdu z ciziny skončily ve vězení.

"Je potřeba zamezit účasti iráckých představitelů na obchodu s iráckými ženami," doporučuje americká zpráva.

 

Právě se děje

Další zprávy