Chávez koupí od Rusů 4 ponorky. Na obranu před USA

gaz
7. 4. 2008 13:15
Podepsání zbrojního kontraktu je na spadnutí
Kila jsou také součástí íránských námořních sil
Kila jsou také součástí íránských námořních sil | Foto: Wikimedia Common

Moskva - Venezuela koupí od Ruska čtyři ponorky typu Projekt 636 zvané Kilo.

Podle agentury Interfax bude smlouva o nákupu podepsána při příležitosti návštěvy venezuelského prezidenta Hugo Cháveze na počátku května. Chávez se v Moskvě zúčastní inaugurace nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. 

Potřebujeme se bránit... proti USA

"Práce na přípravě kontraktu byla prakticky dokončena. Podepsání smlouvy se bude pravděpodobně časově shodovat s návštěvou... Cháveze v Moskvě," řekl Interfaxu nejmenovaný zdroj z ruské armády. 

"Dokument byl projednán na konci minulého roku," potvrdil deníku El Universal jeden z venezuelských diplomatů.

O nákupu ponorek se spekulovalo již mnoho měsíců, původně jich Venezuela chtěla údajně koupit devět. Hugo Chávez při své předchozí návštěvě v Moskvě prohlásil, že jeho země plavidla potřebuje, aby se mohla bránit proti svým nepřátelům, především Spojeným státům.

Zbraně "na sekeru"

Caracas však nemá na zakázku, která ho bude stát miliardu dolarů, po ruce peníze, a tak si chce 800 milionů od Ruska půjčit.

Venezuela také s Moskvou jedná o nákupu dvanácti armádních přepravních letadel Il-76. Pokud bude jejich koupě odklepnuta, zvýšila by se cena zakázky na 1,5 miliardy dolarů.

"S Venezuelou o finančních otázkách jednáme, včetně poskytnutí úvěru," potvrdil listu Kommersant náměstek ruského ministra financí Dmitrij Pankin.

Chávez chce také v Moskvě otevřít otázku nákupu stíhaček Su-35. Dodávky 24 starších strojů Su-30 probíhají právě v této době. Podle agentury RIA Novosti je Venezuela čtvrtým nejdůležitějším partnerem ruského zbrojního průmyslu. Caracas v tomto směru předstihují pouze Čína, Indie a Alžírsko.

Ponorky Kilo jsou nejlepšími ruskými nejadernými ponorkami. Koupila je také Čína, Indie nebo Írán.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy