Chávez koupí od Rusů 4 ponorky. Na obranu před USA

gaz
7. 4. 2008 13:15
Podepsání zbrojního kontraktu je na spadnutí
Kila jsou také součástí íránských námořních sil
Kila jsou také součástí íránských námořních sil | Foto: Wikimedia Common

Moskva - Venezuela koupí od Ruska čtyři ponorky typu Projekt 636 zvané Kilo.

Podle agentury Interfax bude smlouva o nákupu podepsána při příležitosti návštěvy venezuelského prezidenta Hugo Cháveze na počátku května. Chávez se v Moskvě zúčastní inaugurace nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. 

Potřebujeme se bránit... proti USA

"Práce na přípravě kontraktu byla prakticky dokončena. Podepsání smlouvy se bude pravděpodobně časově shodovat s návštěvou... Cháveze v Moskvě," řekl Interfaxu nejmenovaný zdroj z ruské armády. 

"Dokument byl projednán na konci minulého roku," potvrdil deníku El Universal jeden z venezuelských diplomatů.

O nákupu ponorek se spekulovalo již mnoho měsíců, původně jich Venezuela chtěla údajně koupit devět. Hugo Chávez při své předchozí návštěvě v Moskvě prohlásil, že jeho země plavidla potřebuje, aby se mohla bránit proti svým nepřátelům, především Spojeným státům.

Zbraně "na sekeru"

Caracas však nemá na zakázku, která ho bude stát miliardu dolarů, po ruce peníze, a tak si chce 800 milionů od Ruska půjčit.

Venezuela také s Moskvou jedná o nákupu dvanácti armádních přepravních letadel Il-76. Pokud bude jejich koupě odklepnuta, zvýšila by se cena zakázky na 1,5 miliardy dolarů.

"S Venezuelou o finančních otázkách jednáme, včetně poskytnutí úvěru," potvrdil listu Kommersant náměstek ruského ministra financí Dmitrij Pankin.

Chávez chce také v Moskvě otevřít otázku nákupu stíhaček Su-35. Dodávky 24 starších strojů Su-30 probíhají právě v této době. Podle agentury RIA Novosti je Venezuela čtvrtým nejdůležitějším partnerem ruského zbrojního průmyslu. Caracas v tomto směru předstihují pouze Čína, Indie a Alžírsko.

Ponorky Kilo jsou nejlepšími ruskými nejadernými ponorkami. Koupila je také Čína, Indie nebo Írán.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy