Chávez koupí od Rusů 4 ponorky. Na obranu před USA

gaz
7. 4. 2008 13:15
Podepsání zbrojního kontraktu je na spadnutí
Kila jsou také součástí íránských námořních sil
Kila jsou také součástí íránských námořních sil | Foto: Wikimedia Common

Moskva - Venezuela koupí od Ruska čtyři ponorky typu Projekt 636 zvané Kilo.

Podle agentury Interfax bude smlouva o nákupu podepsána při příležitosti návštěvy venezuelského prezidenta Hugo Cháveze na počátku května. Chávez se v Moskvě zúčastní inaugurace nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. 

Potřebujeme se bránit... proti USA

"Práce na přípravě kontraktu byla prakticky dokončena. Podepsání smlouvy se bude pravděpodobně časově shodovat s návštěvou... Cháveze v Moskvě," řekl Interfaxu nejmenovaný zdroj z ruské armády. 

"Dokument byl projednán na konci minulého roku," potvrdil deníku El Universal jeden z venezuelských diplomatů.

O nákupu ponorek se spekulovalo již mnoho měsíců, původně jich Venezuela chtěla údajně koupit devět. Hugo Chávez při své předchozí návštěvě v Moskvě prohlásil, že jeho země plavidla potřebuje, aby se mohla bránit proti svým nepřátelům, především Spojeným státům.

Zbraně "na sekeru"

Caracas však nemá na zakázku, která ho bude stát miliardu dolarů, po ruce peníze, a tak si chce 800 milionů od Ruska půjčit.

Venezuela také s Moskvou jedná o nákupu dvanácti armádních přepravních letadel Il-76. Pokud bude jejich koupě odklepnuta, zvýšila by se cena zakázky na 1,5 miliardy dolarů.

"S Venezuelou o finančních otázkách jednáme, včetně poskytnutí úvěru," potvrdil listu Kommersant náměstek ruského ministra financí Dmitrij Pankin.

Chávez chce také v Moskvě otevřít otázku nákupu stíhaček Su-35. Dodávky 24 starších strojů Su-30 probíhají právě v této době. Podle agentury RIA Novosti je Venezuela čtvrtým nejdůležitějším partnerem ruského zbrojního průmyslu. Caracas v tomto směru předstihují pouze Čína, Indie a Alžírsko.

Ponorky Kilo jsou nejlepšími ruskými nejadernými ponorkami. Koupila je také Čína, Indie nebo Írán.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 29 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy