Čechům v Indii svítá naděje: Soud rozhodne za dva týdny

mch
12. 8. 2008 17:56
Vědci už znají svá obvinění

Praha - Dvěma českým entomologům, kteří byli v Indii zatčeni za nezákonné sbírání hmyzu, začíná svítat na lepší časy.

Soud totiž rozhodl, že celý proces s Petrem Šváchou a Emilem Kučerou skončí mezi 25. a 29. srpnem. A vědci věří, že by pro ně mohl dopadnout dobře.

"I kdyby to tady nedopadlo nějak růžově (rozuměj v Darjeelingu, kde se bude konat soud), tak následuje odvolání do Kalkaty a tam jsou lepší vyhlídky na úspěch," píše z Indie Kučera. Pokud je ovšem soud uzná vinnými, hrozí jim vězení mezi třemi a sedmi roky.

Podle dnešního rozhodnutí musejí lesníci Čechům vrátit peníze, které jim zabavili při zatčení. Švácha s Kučerou se také nově nemusí dvakrát týdně hlásit na policii.

Proces má být ukončen do konce srpna

Entomologové už rovněž vědí, jakým obviněním čelí. Celou obžalobu by měli písemně obdržet pozítří. Zatčeni byli přitom koncem června.

"Zatím jim obžaloba nebyla předána písemně, pouze byli ústně informováni, z jakých článků jsou vlastně obviněni," vysvětlil Aktuálně.cz Vladislav Malý z České společnosti entomologické, který je se Šváchou a Kučerou v neustálém kontaktu.

Podle něj je obžaloba viní z toho, že v národním parku sbírali vzácný hmyz. To ovšem oba obžalovaní odmítají. Tvrdí, že nebylo možné poznat, že jsou na chráněném území, protože v okolí kdosi kácel stromy a pásly se tam krávy.

"Pokud tam byli, tak to musí obžaloba prokázat. Navíc ten park by musel být nějak výrazně označen, a to nebyl, takže je to spíš porušení zákonů Indů," domnívá se Malý.

Čeští vědci také čelí obvinění, že chytali velice vzácné druhy. I proti tomu se dvojice ohradila. "Sbírali jsme brouky a jejich larvy, můry, menší množství jiného drobnějšího hmyzu. Sbíráme i pro některé kolegy, pokud nás o něco speciálního požádají," řekli nedávno.

Malý tvrdí, že článků, z nichž jsou obviněni, bude pravděpodobně více. Moudřejší prý ale bude až pozítří.

Stovky vědců žádají: propusťte české vědce

Petici žádající propuštění českých vědců už podepsalo přes osm set českých i zahraničních vědců. Více o petici najdete zde.

"Specializace světoznámého a uznávaného odborníka pana dr. Petra Šváchy a jeho kolegy pana Emila Kučery předem vylučuje komerční využití získaného materiálu. Je obtížně pochopitelné, že jejich vědecká práce je takto kriminalizována jen na základě možných nejasností," píše se například v petici.

Za vězněné entomology se osobně postavil i český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček.

Byla porušena naše práva, hájí se vědci

Vědci mimo jiné tvrdí, že byla porušena jejich základní práva. Kvůli stávce právníků prý byli ve vazbě déle než měsíc, jak to připouštějí indické zákony. Navíc pobývali v jedné cele s několika desítkami dalších vězňů. A také byli prý vezeni k soudu přívázáni v poutech - k sobě navzájem. K dalším pochybením patří i zmiňované zabavení financí.

Čeští entomologové Petr Švácha a Emil Kučera na snímku indického deníku
Čeští entomologové Petr Švácha a Emil Kučera na snímku indického deníku | Foto: The Telegraph

Všechny tyto postřehy chce Vladislav Malý sepsat a poslat ministrům zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi.

Indie: Vědecké účely? Nevěříme

Indická strana má ale o záměrech Čechů vážné pochybnosti, i když Petra Šváchu - který pracuje v entomologickém ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích - považují za výraznou kapacitu ve svém oboru.

Pozornost zaměřují hlavně na druhého člena výpravy. Úřady tvrdí, že amatérský entomolog Emil Kučera už v indickém národním parku minimálně jednou byl, a mají vážné podezření, že chráněné larvy brouků a motýlů nesbíral pro vědecké účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy