Beetlegate in India:Czech scientists hope to be cleared

Markéta Chaloupská
14. 8. 2008 11:40
Indian court to rule bt August 25 - 29

Prague - For two Czech entomologists that were detained in India for illegal bug collection, there may be emerging a new hope.

Indian court in Darjeeling decided that the case of Petr Švácha and Emil Kučera will be decided between 25 and 29 August. The scientists believe ruling will be in their favor.

"Even if the final ruling is not that favorable, we will file an appeal with the Calcutta court where chances for success are much higher," Kučera wrote from India.

However, if the entomologists are found guilty, they face three years to seven years in prison.

Waiting for written charge

The court ruled yesterday that the Czechs are to be returned their money confiscated during their arrest by the local foresters. At the same time, it was decided that Švácha and Kučera have to report twice a week at the local police station.

"The charge in writing has not been delivered to them yet. They were only informed verbally about what articles they are charged with," Vladislav Malý from the Czech Entomological Society said to Aktuálně.cz.

Indians breaking the law themselves?

Malý, who is in contact with his colleagues arrested in India, believes they are charged with illegal collection of rare species of insects in a national park. Both men refuse these charges by pointing out it was not possible to indicate they were in a protected landscape area.

They claim there was some logging going on and cows were feeding on grass nearby.   

"If they really were there, the charge has to prove it. On top of that, any national park has to be visibly marked, which looks like it wasn't in this case. So it appears like the Indians violated the law, not the Czechs," claims Malý. 

Czechs also refuse an allegation they were collecting very rare species. "We were collecting beetles and their larvae, moths and small amount of lesser insects. We collect even for some of our Czech colleagues if they ask us," they claimed recently.

Scientists´ laws violated

A petition asking for Czech entomologists being released has been already signed by more than eight hundred Czech and foreign scientists. The petition criticizes that scientific work is being "criminalized".

Read more: World academics call for release of Czech scientists

Švácha and Kučera have also support of Czech ambassador to India Hynek Kmoníček.

The scientists claim their rights have been violated. Due to Indian lawyers' strike, they were detained for more than one month, which is against the Indian laws. Besides, they were in a cell together with tens of other prisoners and they were transferred to the court handcuffed, unlike other prisoners. The confiscation of their money is also perceived as violation of basic rights.

Vladislav Malý plans to write all of this down and send it to Foreign Minister Karel Schwarzenberg and Justice Minister Jiří Pospíšil.

While the Indians authorities acknowledge Petr Švácha is as a world renowned expert, they appear to focus more on the other arrested Czech-amateur entomologist Emil Kučera. The Indian officials believe he had been in the Darjeeling National Park more than once and that the rare larvae of bugs and butterflies he was supposed to collect were not for scientific purpose only.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský reprezentant, který startoval na posledních dvou světových šampionátech hráčů do 20 let, působil v závěru sezony v Rimouski Océanic v kanadské juniorské soutěži QMJHL.

San Jose draftovalo Rašku před rokem v 7. kole jako celkově 201. hráče. Odchovanec Kopřivnice hraje v zámoří od roku 2019. Na začátku této sezony odehrál dva zápasy za extraligový Třinec, dalších jedenáct utkání přidal v prvoligovém Frýdku-Místku.

Po juniorském MS se Raška vrátil do Kanady a stejně jako v minulém ročníku působil v Rimouski. V QMJHL odehrál včetně play off 30 zápasů, ve kterých vstřelil 15 branek a přidal 16 asistencí.

Další zprávy