Migranti se vracejí do lesů v Calais. Policie na ně čeká před sprchami a snaží se je pochytat

Martin Novák Martin Novák
24. 6. 2017 11:30
Obyvatelé francouzského přístavního města Calais stále řeší problémy s běženci, kteří se neúspěšně pokoušejí dostat do Velké Británie. Loni v listopadu policie rozebrala tábor nazývaný Džungle, kde žily tisíce běženců. Ti se ale postupně do lesů okolo Calais vrací. A místní se bojí, že znovu vyroste masivní tábor.
Francouzský policista a dva migranti v Calais.
Francouzský policista a dva migranti v Calais. | Foto: Reuters

Paříž - Migranti, kteří touží po životě ve Velké Británii, znovu přicházejí do francouzského přístavu Calais. A zakládají provizorní tábory.

Je to přitom více než půl roku poté, co policie vyklidila takzvanou Džungli, kde žilo na deset tisíc běženců.

V lesích u přístavního města jich teď žije pět stovek. Hlavně Eritrejci, Súdánci a Afghánci. Většina z nich se do Francie dostala přes Itálii.

Místní lidé tvrdí, že se opakuje rok 2014. Tehdy také začali migranti žít v okolí přístavu, skupinky se ale postupně výrazně rozrostly. I teď se snaží dostat do Velké Británie v kamionech, na které často naskakují za jízdy.

"Denně nacházíme při hraničních kontrolách ve vozech kolem třiceti migrantů. Začíná to znovu," řekl americkému listu Wall Street Journal policejní důstojník Gilles Debove.

Pomoc je těžká

Podle francouzských a britských médií policie brání humanitárním organizacím, aby běžencům pomáhaly.

Ti například mohou přes den navštěvovat budovy organizace Katolická pomoc a osprchovat se tam.

Před domem ale čekají policisté, kteří Afričany či Afghánce odvádějí k výslechu a propouští je až po několika hodinách. Když se migranti objeví v místech, kde lze dostat zadarmo jídlo, policisté na ně rovněž čekají a snaží se je pochytat.

Starostka Calais Natacha Bouchartová na jaře zakázala prostřednictvím vyhlášky vydávání potravinové pomoci migrantům. Podle jejího názoru by to znovu vedlo k vytvoření provizorního města s katastrofálními hygienickými problémy.

Soud ale vyhlášku označil za protiústavní, takže neplatí.

Calais se radikalizuje

Dlouhodobé problémy s přítomností běženců radikalizovaly místní obyvatele.

V regionálních i parlamentních volbách v Calais získala nadprůměrné množství hlasů krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové, ačkoli starostka Bouchartová je z konzervativní strany Republikáni.

Samotná Le Penová získala ve svém obvodě v departementu Pas-de-Calais parlamentní křeslo - poprvé se tak dostala do Národního shromáždění.

Na začátku tohoto týdne zemřel na dálnici v Calais řidič polské dodávky, který narazil do stojícího kamionu. Ten musel zastavit, protože běženci, kteří se chtěli dostat do Británie, před něj naházeli předměty, aby ho zpomalili.

Policie obvinila kvůli smrti řidiče dva Eritrejce a dva Afghánce. Ve vazbě teď čekají na soud.

Před více než měsícem zase jeden z migrantů zemřel poté, co jej zabil elektrický proud na střeše vlaku Eurostar, který mířil do Londýna.

Cesta hrůzy do Británie. Migranti v Belgii obsadili český kamion | Video: Nera Hořovice
 

Právě se děje

Další zprávy