Budovu OSN napadli teroristé, zemřelo nejméně 16 lidí

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
26. 8. 2011 16:19
Do domu v nigerijské metropoli najeli autem, to vzápětí vybuchlo
Při bombovém útoku zemřelo nejméně 10 lidí.
Při bombovém útoku zemřelo nejméně 10 lidí. | Foto: Reuters

Abuja - Budovou Organizace spojených národů v nigerijské metropoli Abuja otřásla silná exploze.

Podle agentury Reuters výbuch zabil nejméně šestnáct lidí.

Z místa podle korespondenta BBC stoupá dým a nad budovou krouží policejní vrtulník.

Přízemí se zdá být silně poničeno a záchranáři zevnitř vynášejí bezvládná těla. Zatím neupřesněný počet zraněných byl převezen do nemocnice. Mnoho lidí zůstalo podle záchranářů uvězněno v troskách.

"Zemřelo mnoho lidí," cituje ČTK zaměstnance Dětského fondu OSN (UNICEF), který v budově pracoval.

Podle oficiálního vyjádření OSN šlo o bombový útok. Bezpečnostní zdroje a očití svědci hovoří o tom, že do domu narazilo auto a vybuchlo. Exploze údajně srovnala se zemí celé jedno křídlo. Tuto informaci ale zatím nelze ověřit.

"Mohu potvrdit, že k budově OSN došlo k výbuchu. Vyslali jsme na místo jednotky a pyrotechniky," řekl agentuře Reuters policejní mluvčí a dodal, že si zatím netroufá odhadnout počet obětí.

Místní úřady z útoku viní teroristy. Obdobně totiž zaútočili v červnu, kdy bomba explodovala před policejním velitelstvím.

Vláda z útoku vinila sektu Boko Haram, která chce v zemi legalizovat islámské právo šaría.

Kanceláře OSN se nacházejí ve stejné čtvrti jako americké velvyslanectví a další diplomatické objekty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy