Budovu OSN napadli teroristé, zemřelo nejméně 16 lidí

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
26. 8. 2011 16:19
Do domu v nigerijské metropoli najeli autem, to vzápětí vybuchlo
Při bombovém útoku zemřelo nejméně 10 lidí.
Při bombovém útoku zemřelo nejméně 10 lidí. | Foto: Reuters

Abuja - Budovou Organizace spojených národů v nigerijské metropoli Abuja otřásla silná exploze.

Podle agentury Reuters výbuch zabil nejméně šestnáct lidí.

Z místa podle korespondenta BBC stoupá dým a nad budovou krouží policejní vrtulník.

Přízemí se zdá být silně poničeno a záchranáři zevnitř vynášejí bezvládná těla. Zatím neupřesněný počet zraněných byl převezen do nemocnice. Mnoho lidí zůstalo podle záchranářů uvězněno v troskách.

"Zemřelo mnoho lidí," cituje ČTK zaměstnance Dětského fondu OSN (UNICEF), který v budově pracoval.

Podle oficiálního vyjádření OSN šlo o bombový útok. Bezpečnostní zdroje a očití svědci hovoří o tom, že do domu narazilo auto a vybuchlo. Exploze údajně srovnala se zemí celé jedno křídlo. Tuto informaci ale zatím nelze ověřit.

"Mohu potvrdit, že k budově OSN došlo k výbuchu. Vyslali jsme na místo jednotky a pyrotechniky," řekl agentuře Reuters policejní mluvčí a dodal, že si zatím netroufá odhadnout počet obětí.

Místní úřady z útoku viní teroristy. Obdobně totiž zaútočili v červnu, kdy bomba explodovala před policejním velitelstvím.

Vláda z útoku vinila sektu Boko Haram, která chce v zemi legalizovat islámské právo šaría.

Kanceláře OSN se nacházejí ve stejné čtvrti jako americké velvyslanectví a další diplomatické objekty.

 

Právě se děje

před 1 minutou

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy