Brusel se opřel do Slovinců. Kvůli dálničním známkám

Blahoslav Hruška
3. 10. 2008 12:24
Tranzit za 35 eur je diskriminace, napsala EU
Začátek turistické sezóny ohlašují tradiční kolony na silnicích vedoucích k pobřeží Chorvatska
Začátek turistické sezóny ohlašují tradiční kolony na silnicích vedoucích k pobřeží Chorvatska | Foto: www.net.hr

Brusel - Také se vám zdá příliš platit za necelý dvacetikilometrový úsek dálnice 35 eur? Jenže přesně to musejí absolvovat tisíce českých turistů mířících přes Slovinsko k Jadranu.

Důvod? Slovinci zpoplatnili své dálnice od letošního července, nejlevnější známka je však půlroční. Týdenní nebo desetidenní viněty, které existují všude v Evropě, ve Slovinsku nedostanete.

Čtěte více: Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Do věci se již vložila Evropská komise, která Lublaň za tvrdý postup vůči tranzitním turistům pokárala. Z Bruselu přišel Slovincům dopis tázající se po možných krocích, které by vedly k odstranění „diskriminačních opatření".

Lublaň ale prozatím zůstává neoblomná - jelikož pravidla platí i pro Slovince, nemůže být prý o diskriminaci řeč.

„Zavedení poplatků přineslo přesně to, co vláda zamýšlela - plynulejší jízdu po dálnici, méně čekání a méně dopravy na okreskách," citovala AFP slovinského ministra dopravy Petera Verliče.

Foto: Aktuálně.cz

Automobilové svazy nejen u nás, ale i v Rakousku nebo Německu však nabídly řešení ještě před létem - existuje totiž hned několik tras, jak se drahému tranzitu přes Slovinsko vyhnout.

Pro české turisty se jeví jako nejzajímavější jet k Jadranu přes Slovensko a Maďarsko. Trasa Praha-Split se tak prodlouží pouze o padesát kilometrů a je o zhruba 700 korun levnější.

Projděte si: Předpisy a rady pro vaši cestu k moři

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy