Bosna zatkla šéfy tábora Kamenica, měli mučit a vraždit

Monika Horáková
22. 1. 2010 8:37
Ratko Dronjak a Dragan Rodič působili v době války v zadržovacím táboře Kamenica.
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Sarajevo - Policie ve čtvrtek v Bosně a Hercegovině zatkla dva bosenské Srby, kteří jsou podezřelí z působení v zadržovacím táboře pro bosenské muslimy a Chorvaty v době války v bývalé Jugoslávii v letech 1992-1995.

Jak doplňuje Pravda.sk, jedná se o dva téměř padesátileté muže Ratko Dronjaka a Dragana Rodiče.

Dronjak měl v době války působit jako velitel bosenských Srbů v táboře Kamenica. Rodič, zvaný Šavle, působil ve stejném táboře jako dozorce.

Muži jsou podezřelí z vraždy padesáti civilistů a zajatců a z nelidského zacházení s vězni, z jejich týrání a mučení.

Pro válečné zločiny nižší kategorie zřídil bosenský nejvyšší soud speciální oddělení.

Nejtěžší válečné zločiny a zločiny proti lidskosti posuzuje Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii sídlící v Haagu. Nejvyšším trestem, který může uložit, je doživotní vězení.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy