Bosna zatkla šéfy tábora Kamenica, měli mučit a vraždit

Monika Horáková
22. 1. 2010 8:37
Ratko Dronjak a Dragan Rodič působili v době války v zadržovacím táboře Kamenica.
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Sarajevo - Policie ve čtvrtek v Bosně a Hercegovině zatkla dva bosenské Srby, kteří jsou podezřelí z působení v zadržovacím táboře pro bosenské muslimy a Chorvaty v době války v bývalé Jugoslávii v letech 1992-1995.

Jak doplňuje Pravda.sk, jedná se o dva téměř padesátileté muže Ratko Dronjaka a Dragana Rodiče.

Dronjak měl v době války působit jako velitel bosenských Srbů v táboře Kamenica. Rodič, zvaný Šavle, působil ve stejném táboře jako dozorce.

Muži jsou podezřelí z vraždy padesáti civilistů a zajatců a z nelidského zacházení s vězni, z jejich týrání a mučení.

Pro válečné zločiny nižší kategorie zřídil bosenský nejvyšší soud speciální oddělení.

Nejtěžší válečné zločiny a zločiny proti lidskosti posuzuje Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii sídlící v Haagu. Nejvyšším trestem, který může uložit, je doživotní vězení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy