Islamisté míří do Evropy na lodích s uprchlíky, varuje Libye

ČTK ČTK
17. 5. 2015 11:44
Islámský stát posílá své lidi do Evropy na člunech spolu s uprchlíky, protože policie neumí rozlišit, kdo je z Islámského státu a kdo normální uprchlík, říká poradce libyjské vlády Abdal Basit Harún.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tripolis - Zločinecké gangy ve Středomoří pašují do Evropy bojovníky Islámského státu - ukrývají je ve člunech mezi uprchlíky z Afriky. Tvrdí to poradce libyjské vlády Abdal Basit Harún, jehož citovala britská zpravodajská stanice BBC.

Úřady v Itálii a Egyptě již dříve varovaly, že radikálové by se mohli do Evropy dostat na lodích s migranty. Nicméně experti upozorňují, že je velice obtížné ověřit či vyhodnotit taková tvrzení.

Harún opírá své tvrzení o rozhovory s pašeráky ze severoafrických oblastí, kontrolovaných radikály. Tvrdí, že Islámský stát dovoluje majitelům lodí pokračovat v plavbách výměnou za polovinu jejich příjmů.

Podle odhadu OSN se letos už 60 000 lidí pokusilo přeplout přes Středozemní moře. Při plavbě na přeplněných a chatrných člunech už letos zřejmě utonulo více než 1800 lidí, což je dvacetkrát více oproti stejnému období loňského roku.

Jak poznat normálního uprchlíka?

Harún tvrdí, že Islámský stát používá čluny "pro své lidi, které chce dostat do Evropy, protože policie v Evropě neumí rozlišit, kdo je z Islámského státu, kdo je normální uprchlík a kdo ne". Tito radikálové podle něj často seděli odděleně od ostatních uprchlíků.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) odhaduje, že loni se přes Středozemní moře do Evropy dostalo nejméně 218 000 lidí, z toho více než 140 000 skončilo v Itálii. Cestou zahynulo 3500 lidí, oproti přibližně šesti stovkám o rok dříve.

Začátkem roku unijní agentura pro ostrahu hranic Frontex varovala před možností, že se bojovníci z ciziny pokusí využít migračních tras k cestě do Evropy.

Egypt hrozbu prý zveličuje

Egyptský velvyslanec v Británii podle BBC rovněž varoval před "čluny plnými teroristů", pokud mezinárodní společenství nezasáhne, zatímco italská vláda vyjádřila obavy z infiltrace radikálů na uprchlické lodě, které označila za humanitární krizi.

Avšak experti upozorňují, že obě země mají zájem na tom, aby ovlivnily mezinárodní reakci na krizi v Libyi, a že je obtížné ověřit jejich tvrzení.

"Egypt je velice rád zveličuje hrozbu Islámského státu v Libyi, protože se zoufale snaží dosáhnout mezinárodní intervence v této zemi," citovala BBC analytičku Alison Pargeterovou. Expert na terorismus a uprchlíky Christian Kaunert zase tvrdí, že riziko infiltrace radikálů na lodě s uprchlíky "je věrohodné - ale zda je to skutečně pravda je těžké posoudit".

Islámský stát, který ovládá značnou část Iráku a Sýrie, je v posledních měsících aktivní i v Libyi, kde využívá boj o moc mezi soupeřícími skupinami po pádu režimu plukovníka Muammara Kaddáfího.

 

Právě se děje

Další zprávy