Bitva o Ukrajinu: Janukovyč souhlasí s příměřím

Přenos skončil
Středeční dění jsme sledovali v online reportáži.
Kyjev, 19. 2. 2014.
Kyjev, 19. 2. 2014. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se s opozičními lídry dohodl na příměří. Očekávaný armádní zásah na kyjevském náměstí Nezávislosti se tak neuskutečnil.

Jak dlouhé trvání bude klid zbraní mít, není jasné.

O den dříve totiž při násilnostech v ulicích zemřelo podle úřadů 28 lidí a okolo 800 bylo zraněno. Opozice mluví o třech desítkách mrtvých a 1500 zraněných. Šlo o nejkrvavější den od začátku protestů.

Dramatické dění na Ukrajině sledujeme online:

Přenos skončil

Zatímco v Kyjevě se situace k večeru relativně zklidnila, střety mezi demonstranty a policií pokračují v regionech. Podle listu Deň byly při večerní přestřelce ve městě Chmylnyckyj na západ od Kyjeva postřeleny přinejmenším tři osoby.

"Máme pozitivní zprávu. Útok a vyklizení, které se plánovalo, se ruší. Je vyhlášeno příměří a zahájení jednání v zájmu stabilizace situace. Můžeme jasně prohlásit: proti Majdanu nebude podniknut útok," oznámil opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk po setkání s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Zároveň uvedl, že vedení země plánovalo vyhlášení výjimečného stavu a noční ofenzívu.

Vládní moc podle opozice na základě dohody o uzavření příměří odvolala možný úder bezpečnostních sil proti demonstrantům na kyjevském ústředním náměstí Nezávislosti. Podle prohlášení prezidentské kanceláře se Janukovyč dohodl s hlavními opozičními vůdci na příměří a také na "zahájení jednání s cílem ukončit krveprolití a stabilizovat situaci v zemi v zájmu společenského smíru".

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta České republiky Hynek Kmoníček v rozhovoru pro v Českou televizi podotkl, že je otázkou, zda je příměří trvalejšího charakteru. To, že Janukovyč poprvé "couvá", přikládá Kmoníček čtvrteční návštěvě ministrů zahraničí.

 

Přes informace o dohodě o příměří níže se oba tábory v centru Kyjeva připravují na další střety. Demonstranti zpevňují barikády a hromadí zásoby kamení a pneumatik, ovládli i hlavní poštu a sídlo televizní a rozhlasové rady. Policie a vojska ministerstva vnitra se snaží obklíčit náměstí Nezávislosti.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se dohodl s opozicí na uzavření příměří a zahájení rozhovorů o ukončení násilí, s odvoláním na webové stránky prezidentského úřadu to napsala agentura AP. Informaci o dohodě na příměří podle agentury DPA potvrdili i zástupci opozice. Doslova měli uvést, že jim prezident Janukovyč "příměří přislíbil".

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během večerního jednání s opozicí slíbil, že už k dalšímu útoku na protivládní aktivisty během dnešní noci nedoje. Prostřednictvím Twitteru o tom informoval jeden z lídrů opozice Vitalij Kličko.

Nynější dramatickou situaci na Ukrajině pozorně sledují tisíce polských firem, které tam vyvážejí své zboží. Polsko je totiž pátý největší vývozce na Ukrajinu, připomíná agentura PAP

Další podrobnosti ke stanovisku Baracka Obamy: Spojené státy připisují odpovědnost za násilnosti především vládě prezidenta Viktora Janukovyče, která by měla podle Bílého domu na pokojné protesty odpovídat adekvátně. Armáda by neměla vstupovat do situace, kterou mohou vyřešit sami Ukrajinci, prohlásil Obama. Spojené státy zvažují, že v případě pokračujícího násilí uplatní vůči Kyjevu sankce, uvedla agentura AP.

Armádní sklad munice ve Lvově je v plamenech, píše bez dalších podrobností agentura Interfax. Hoří také v Poltavě na východ od Kyjeva, kde protivládní aktivisté zapálili sídlo vládní Strany regionů.

Prezident Spojených států Barack Obama odsoudil možný zásah armády na Ukrajině a prohlásil, že "kdo překročí mez, ponese následky".

Před policejní stanicí ve městě Žytomyr západně od Kyjeva se shromáždila asi tisícovka demonstrantů. Z davu létají Molotovovy koktejly, píše agentura Unian.

Protivládní demonstranti v centru Kyjeva obsadili hlavní poštu a sídlo televizní a rozhlasové rady, kde si budují svůj nový štáb namísto sídla odborů, vyhořelého během uplynulé noci, píše agentura Interfax.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si ve středu předvolal ukrajinského velvyslance, aby mu sdělil, že jsou metody používané proti demonstrantům v Kyjevě a dalších městech podle České republiky naprosto nepřijatelné. Vyhlášení "antiteroristické" operace pak Zaorálek označil za faktické zavedení výjimečného stavu, které povede k další eskalaci napětí.

Ukrajinský prezident Vladimir Janukovyč odvolal vrchního velitele armády Volodymyra Zamanaho. Informoval o tom oficiální web prezidentského úřadu. Informace přichází v době, kdy úřady varují, že mohou proti demonstrantům vyslat vojáky. Novým náčelníkem generálního štábu bude Jurij Ilin, jenž dosud velel vojenskému námořnictvu.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso podle agentury Reuters telefonoval ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi, aby "vyjádřil šok a úděs nad nejnovějšími střety na Ukrajině" a vyzval k okamžitému ukončení násilí. 

 

Protiteroristická operace, zmiňovaná níže, bude podle ukrajinského ministerstva obrany vedena v souladu se zákony o terorismu. To znamená možnost použití zbraní a "zvláštních prostředků" k dopadení pachatelů, prohledávání aut, případně bránění ve volném pohybu vozidel a chodců.

Do "protiteroristické operace", která má být na Ukrajině spuštěna ještě ve středu večer, se může zapojit armáda. Na svém webu o tom informuje ukrajinské ministerstvo obrany. Cílem avizované akce má být "zastavení extremismu a protizákonných aktivit radikálních skupin, jež ohrožují životy miliony Ukrajinců, a zabránění vypuknutí občanské války na Ukrajině".

Britský premiér David Cameron vyzval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby stáhl vládní síly, a varoval ho, že "se svět dívá". "Ti, kdo jsou zodpovědní za násilí, ponesou následky," dodal Cameron.

Ministři zahraničí Francie, Německa a Polska se ve čtvrtek v Kyjevě sejdou na mimořádném jednání o situaci na Ukrajině. Jejich jednání bude předcházet plánovanému summitu EU v Bruselu. Političtí lídři členských zemí se na něm sejdou, aby projednali možné uvalení sankcí.

Už ráno jsme zmiňovali, že se vyhrotila situace ve Lvově, centra protivládního odporu se na západě Ukrajiny. Jak to tam vypadá teď? Radnici ovládá národně orientovaná strana Svoboda. Podle agentury Reuters vyhlásili odpůrci prezidenta Janukovyče "politickou autonomii" na ústřední moci.

Vzbouřenci obsadili prakticky všechny budovy, kde sídlí silové či správní složky kontrolované z Kyjeva, uvedla ČTK. Do rukou protivládních demonstrantů se dostala i místní správa ukrajinské kontrarozvědky, oblastní centrála policie a prokuratura.

Nové počty zraněných (podle zástupce ministerstva vnitra, citovaného Interfaxem): 800 lidí převezených do nemocnice. Z toho 350 policistů. 83 policistů má zranění způsobené střelnou zbraní.

A ještě jednou opozice, tentokrát citace ze společného prohlášení ukrajinských opozičních stran: "Janukovyč si musí uvědomit, že se v zemi uskutečnilo povstání proti němu osobně, které vyvolala jeho politika za čtyři roky vládnutí. Zoufalí lidé už nepožadují jen jeho odstoupení, ale chtějí, aby byl souzen."

"Jen Janukovyč je odpovědný za vraždy a teror proti pokojným občanům. A jen on to může zastavit," uvedl v emotivním projevu jeden z předáků opozice Vitalij Kličko. "Kyjevské ulice jsou zalité krví. Důvodem toho je výhradně postup vedení země," řekl. "Jediným hlavnm požadavkem je, aby Janukovyčův režim odstoupil. Čím dřív se to stane, tím méně krve bude prolito."

Co všechno teď drží demonstranti v Kyjevě? Mimo budovy hlavní pošty obsadili sídlo Státního výboru pro rozhlasové a televizní vysílání. Zdůrazňují, že do budov vstoupili pokojně, nebyla rozbita okna, dveře jsou údajně otevřené a nikdo jim ve vstupu do obvykle přísně střežených státních budov nebrání. Teď tam zakládají vlastní štáb.

Dosud sídlili v budově odborů, ta byla ale v noci na dnešek vypálena. Organizační štáby jsou také v několika kavárnách v okolí Majdanu, jejichž majitelé  prý souhlasili s obsazením prostor. Pod koktrolou demonstrantů je také kyjevská konzervatoř.

K situaci na Ukrajině i chystané návštěvě Viktora Janukovyče v Praze se vyjádřil předseda Senátu Milan Štěch: "Ukrajina prožívá nešťastné dny. Nechci posuzovat, kdo nese větší díl viny. Odpovědnost za dění v zemi však vždy nese prezident a vláda. Vedení země rozhodně nezvládlo situaci, která vyústila v tragické ztráty na životech. Cítím lítost nad všemi obětmi posledních dní. Ukrajina má teď hlavní úkol: zastavit násilí a řešit spor politickou dohodou. Nedovedu si představit, že by za současné situace prezident Janukovyč přijel na návštěvu do Česka."

Násilí eskaluje i mimo Kyjev. Z východu Ukrajiny jsou hlášeny útoky na kanceláře opozice. Sídlo strany Udar Vitalije Klička kompleně shořelo v Krivom rogu. Opoziční kanceláře hoří (nebo hořely) v Dněpropetrovsku, Charkově a Chersonu.

Šéf civilní kontrarozvědky Jakymenko pro Interfax potvrdil: "O rozhodnutí odstartovat (protiteroristickou operaci) jsem už informoval prezidenta."

Evropská investiční banka (EIB) oznámila, že stopla své projekty na Ukrajině. "Zastavili jsme naše aktivity, protože je nutné počkat, jak se bude situace vyvíjet dál," řekl šéf EIB Werner Hoyer. Jednou z hlavních aktivit banky na Ukrajině byl projekt na zlepšení kontroly letového provozu.

Zástupci opozičních stran souhlasí s tím, že situaci uklidní jednání s vládou. Zároveň ale odmítají opustit náměstí Nezávislosti. Podle nich je požadavek "kontraproduktivní a odtržený od reality". "Lidé se budou rozhodovat sami za sebe," napsali v prohlášení.

SBU oznámila, že v Ivano-Frankivsku zabavila 268 pistolí, dvě pušky, tři lehké kulomety, 92 granátů a 15 000 nábojů. Právě v tomto západoukrajinském městě demonstranti časně ráno obsadili sídla samospráv.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) oznámila, že v celé zemi spouští "protiteroristickou operaci". Podle šéfa tajné služby Oleksandra Jakymenka se zvyšuje hrozba "použití zbraní extremistickými skupinami".

Účastníky akcí obvinil z vandalství, vraždění, rabování a násilného obsazování státních budov. "Nejde o projevy terorismu. Jsou to konkrétní teroristické útoky," konstatoval. Na operaci se podle něj budou podílet všechny sílové složky včetně ministerstva vnitra, pohraniční služby i správních orgánů.

Budova hlavní pošty v Kyjevě je v rukou ukrajinské opozice. Podle agentury Unian aktivisté prorazili dveře a obsadili úřad, který přiléhá k epicentru protestů na náměstí Nezávislosti Policie staví vlastní betonové barikády v ulici Hruševského, kde se odehrály krvavé úterní boje.

Evropská unie nadále nemůže hrát roli zprostředkovatele mezi ukrajinskou vládou a opozicí, je přesvědčen německý kancléř Gerhard Schröder.

V rozhovoru pro Spiegel Online prohlásil, že se představitelé osmadvacítky zdiskreditovali "straněním opozičním vůdcům". Prostředníkem by se podle něj měla stát OSN. Je rovněž přesvědčen, že sankce by nyní byly kontraproduktivní.

Policie opět udeřila na demonstranty. Na náměstí Nezávislosti podle agentury AP napochodovaly stovky těžkooděnců, kteří používají ohlušující granáty a vodní děla.

Ukrajinští olympionici chtěli černými páskami uctít oběti kyjevských nepokojů. Mezinárodní olympijský výbor jim to ale zakázal. Zdůvodnil to Olympijskou chartou, která zapovídá "jakoukoliv formu politických projevů".

Počet mrtvých v Kyjevě vystoupal na 26, oznámilo ministerstvo zdravotnictví s tím, že v deseti případech jde o policisty. V nemocnicích skončilo 263 demonstrantů a 342 policistů, povětšinou kvůli střelným zraněním.

Šéf ukrajinské diplomacie nabádá své zahraniční kolegy, aby byli při posuzování dění v Kyjevě objektivnější. Měli by se podle něj držet "prokázaných skutečností".

Ukrajinští olympijští sportovci zveřejnili na webových stránkách svého olympijského výboru prohlášení, že jsou událostmi v Kyjevě šokováni.

"Myslíme na naše rodiny a milované, kteří jsou doma na Ukrajině, a děláme, co je v našich silách, abychom je uctili zde, na poli her v Soči," uvedli s tím, že truchlí a vyjadřují upřímnou soustrast nad smrtí svých spoluobčanů.

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová se nechala slyšet, že osmadvacítka musí v souvislosti s Ukrajinou zvážit "veškeré možnosti akce", a to včetně případných restriktivních opatření. Svolává proto politický a bezpečnostní výbor EU.

V centru Kyjeva bylo kvůli nepokojům uzavřeno na šedesát škol a mateřských školek, hlásí agentura Interfax.

Francouzský prezident Francois Hollande volá po rychlém jednání. "Evropská unie musí na Ukrajinu uvalit sankce do čtvrtka," citovala ho agentura AFP.

Mluvčí Angely Merkelové Christiane Wirtzová se nechala slyšet, že německá kancléřka je eskalací násilí na Ukrajině "hluboce znepokojena". Debaty o uvalení sankcí ale brzdí. "Tak daleko ještě nejsme."

Úřadující ukrajinský ministr obrany Pavel Lebeděv vydal příkaz k přesunu výsadkové brigády z východoukrajinského

Dněpropetrovska do Kyjeva. Ministr to sdělil zpravodaji ruské agentury ITAR-TASS.

Pětadvacátá výsadková brigáda, která má podle dostupných informací 500 mužů, se má do metropole dostavit s plnou výzbrojí. Podle nepotvrzených informací má do Kyjeva dorazit z jihoukrajinského Mykolajiva i 79. motostřelecký pluk.

Odpovědnost za dění na ukrajině padá na extremisty, je přesvědčen šéf Kremlu Vladimir Putin, který volal Janukovyčovi. Moskva ústy jeho mluvčího Dmitrije Peskova "podporuje civilizovaný dialog všech politických sil".

Po urychlené reakci volá i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. "Evropská unie by se měla urychleně shodnout na cílených opatřeních vůči těm, kdo jsou zodpovědní za násilí na Ukrajině," napsal v prohlášení.

Prezident Janukovyč vyhlásil čtvrtek dnem smutku. Reagoval tak na 25 mrtvých, které si doposud vyžádala nejnovější vlna protestů.

Ruské ministerstvo zahraničí považuje vývoj na Ukrajině za pokus o násilné převzetí moci. Opoziční předáci podle něj musí zastavit krveprolití v ulicích a okamžitě "pokračovat v dialogu s legitimní mocí bez hrozeb a ultimát".

"Koukáme v televizi na olympiádu v Rusku, v Soči, fandíme českým hokejistům, kteří se tam ´bratrovražedně´ mydlí se Slováky, a v tu samou dobu v Kyjevě umírají lidé během střetu prozápadních demonstrantů s ozbrojenci prezidenta Viktora Janukovyče," píše komentátor Martin Fendrych.

"Zdánlivě ty dvě události, zimní olympiáda a masakr v Kyjevě, nemají lautr nic společného. To je ale samozřejmě lež. Ukrajina se rve o svoji budoucnost, kam bude patřit, jestli k Evropě, nebo k Putinovi. A v Soči zatím vesele probíhá 'největší svátek sportu', který je zároveň gigantickou propagací putinovské moci."

Násilí na Ukrajině odsoudil i český prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že pokud budou násilnosti pokračovat, hlava státu "zváží zrušení pozvánky prezidenta Viktora Janukovyče do Prahy".

Dodal, že ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček dnes přijme ukrajinského velvyslance Boryse Zajčuka, aby mu tlumočil prezidentovo stanovisko.

Ukrajina se stane jedním z témat středečního společného jednání vlád Francie a Německa. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius agentuře Reuters řekl, že možné jsou i "individuální sankce".

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt zaútočil na prezidenta Janukovyče. "Aby bylo jasno. Konečná odpovědnost za úmrtí a zranění padá na prezidenta Janukovyče. Má na rukou krev," napsal na Twitteru.

Policie zadržela v Kyjevě na šest desítek proevropských demonstrantů, informovala ruská agentura Interfax.

O vyhrocené situaci jedná i ukrajinská vláda. Úřadující premiér Serhij Arbuzov úterní události označil za pokus o státní převrat. "Je to manipulace s náladami občanů a pokus o uchopení moci," prohlásil.

Polský premiér Donald Tusk chce Evropskou unii přimět k uvalení sankcí na představitele ukrajinského režimu.

Policie žádné střelné zbraně nepoužívá, na demonstranty střílejí "agresivně naladění" aktivisté, uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo vnitra. Podle něj mohou být opozičníci zodpovědní i za požár v odborovém domě. Prý tak chtěli zamaskovat "přítomnost zbraní a výbušnin".

V nemocnici v Kyjevě leží nejméně tři děti, které byly zraněny při včerejších nepokojích v centru.

Kyjevské metro stále nejezdí. Obyvatele města navíc úřady vyzvaly, aby do centra v žádném případě nevjížděli se svými osobními vozy.

Kanadská ambadáda v Kyjevě je kvůli nepokojům uzavřena. Oznámila to na svých webových stránkách.

Radikálové blokují hraniční přechod s Polskem, oznámili ukrajinští pohraničníci. Před  přechodem Krakowez zapálili asi 40 pneumatik.

Odborářská centrála v Kyjevě, kterou v noci zachvátily plameny, je silně poničená. Opozice tak přišla o své ústředí, hlásí z Kyjeva reportér BBC Daniel Sanford.

Někdejší litevský premiér Andrius Kubilius soudí, že po posledních událostech z náměstí Nezávislosti by měl Janukovyč stanout před mezinárodním tribunálem. Současný opoziční lídr to napsal na Twitteru. Zároveň vyzval, aby Rada bezpečnosti OSN využila "všech možností" k zastavení krveprolití.

Policie se chystá na novou ofenzivu proti demonstrantům. Poprvé od začátku loňského prosince má pod kontrolou část náměstí Nezávislosti.

Podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví bylo hospitalizováno 241 lidí. Je mezi nimi i 79 policistů a pět novinářů.

Janukovyčův režim přišel o Lvov, píše BBC. Podle serveru mají demonstranti pod kontrolou všechny tamní vládní úřady, a to včetně budovy prokuratury či stanice regionálních milicí.

Ukrajinskému prezidentovi telefonoval viceprezident USA Joe Biden. Podle agentury AP ho vyzval ke stažení vládních jednotek. Janukovyčovi doporučil "maximální zdrženlivost", protože vláda má "mimořádnou odpovědnost za to, aby se situace uklidnila".

Během potyček přišel o život i novinář Vjačeslav Veremij. Zemřel v nemocnici na následky střelného zranění, informovali jeho kolegové z listu Vesti. Podle nich byl Veremij napaden neznámými útočníky.

Prezident Janukovyč obvinil z posledního násilí v centru metropole opozici. Její lídry v prohlášení vyzval, aby se "distancovali od radikálních sil", které podle něj rozpoutaly nepokoje.

Hnutí "Jsme Evropané" nabádá ukrajinské sportovce v Soči, aby přestali soutěžit a projevili tak solidaritu s protestujícími, informovala BBC s odvoláním na Rádio Svoboda.

"Janukovyč nám v podstatě nabídl, abychom se vzdali. Ale lidé mají právo být na Majdanu a my zůstaneme s nimi," tweetuje Arsenij Jaceňuk.

Násilí se z hlavního města šíří i do dalších regionů. Demonstranti obsadili sídla samospráv v západoukrajinských městech Ivano-Frankivsk a Lvov, napsala agentura Reuters.

Podle listu Pravda Ukrajiny rozzuření demonstranti zapálili hlavní policejní stanici v Ternopilu. Kontrolují i úřad místní prokuratury, kde údajně spálili všechny složky případů proti stíhaným demonstrantům.

Jednání opozičních lídrů s prezidentem skončila bez výsledku. "Janukovyč není schopen adekvátně reagovat na nynější situaci. Jediné, o čem mluvil, bylo to, aby opoziční představitelé vyzvali lid k zastavení střetů na Majdanu a ke složení zbraní," citovalo Klička jeho opoziční uskupení UDAR.

V sídle odborů na náměstí Nezávislosti vypukl požár. Plameny zachvátily několik pater. Lidé se snažili z centrály opozice utéct po okapových svodech, fasádních konstrukcích a lanech. Hasiči pomocí žebříků evakuovali z vyšších podlaží asi čtyři lidi.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 19. 2. 2014 23:50
 

Právě se děje

Další zprávy