Biden nechce být skromný. S balíkem proti covidu vyráží na "vítězné kolečko" po USA

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 3. 2021 19:48
Americký prezident Joe Biden poprvé od příchodu do Bílého domu vyráží za voliči do terénu, aby propagoval svůj mohutný stimulační balík proti dopadům epidemie koronaviru v USA. Podle republikánů ale Biden a demokraté v Kongresu místo slibovaného nadstranického přístupu tlačí radikální demokratickou agendu.
Americký prezident Joe Biden po debatě o záchranném balíčku.
Americký prezident Joe Biden po debatě o záchranném balíčku. | Foto: Reuters

Před víkendem slavil Joe Biden první legislativní triumf. V Bílém domě podepsal zákon, který uvolnil 1,9 bilionu dolarů (skoro 42 bilionů korun) na pomoc Američanům a byznysu proti dopadům epidemie koronaviru.

Finanční balík, jehož ústředním bodem jsou jednorázové šeky na 1400 dolarů (přes 30 tisíc korun) pro většinu Američanů, je u veřejnosti populární. Podle šetření respektovaného institutu Pew Research Center schvaluje Bidenův stimulační balík přes 70 procent Američanů.

Bílý dům ovšem nechce ponechat nic náhodě a zahájil propagační kampaň k podpoře Bidenových opatření. První takovou událostí byla minulý pátek prezentace balíku v Růžové zahradě Bílého domu, které se vedle Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové zúčastnili i vůdčí zástupci demokratů v Kongresu.

"Je to historická, transformační věc. Je to změna paradigmatu. Je to zákon, který poprvé za dlouhou dobu staví v této zemi lidi na první místo," uvedl Biden k zákonu, který kromě jiného až do září prodlužuje zvláštní dávky v nezaměstnanosti, rozšiřuje dostupnost státní zdravotní péče nebo zvyšuje přídavky na děti.

Pomoc je tady!

Podle republikánů se ale zákon, který prošel Kongresem bez jejich jediného hlasu, jen okrajově týká samotné epidemie koronaviru - zato ho demokraté naplnili svými tradičními požadavky. "Je to trojský kůň plný špatných levicových nápadů," komentoval stimulační balík šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Bílý dům chce této kritice čelit v přímém kontaktu s Američany. Prezident bude svůj balík propagovat na živých setkáních s voliči, v úterý v Pensylvánii a ve středu v Georgii. Což jsou dva z klíčových amerických států, kde se rozhodlo o Bidenově vítězství v loňských prezidentských volbách.

Viceprezidentka Kamala Harrisová se obdobně vypraví do Nevady a Colorada. Biden při tom vychází ze svých zkušeností z dob, kdy byl viceprezidentem v Bílém domě Baracka Obamy. Uprostřed tehdejší ekonomické recese Obama také prosadil stimulační balík. Z Bidenových současných vyjádření ale vyplývá, že Obama pak podcenil propagaci.

"Nevysvětlili jsme tehdy dostatečně, co jsme dokázali. Barack byl tak skromný, že neudělal ani žádné vítězné kolečko," uvedl Biden na nedávném setkání s vedením demokratů v Kongresu.

Bidenův tým nyní nechce nic zanedbat. "V příštích týdnech Američanům vydestilujeme zákon do sdělení, že pomoc pro ně a jejich rodiny je tady," uvedla Bidenova poradkyně Jen O'Malley Dillonová. Dodala, že Bidenova kampaň v terénu se bude jmenovat "Turné Pomoc je tady".

Bidenovo přesvědčení, že nesmí republikánům přenechat iniciativu a jejich kritika nesmí ve veřejném prostoru převládnout, opět vychází z jeho zkušenosti z Obamova týmu. V druhém roce Obamova prezidenství, v kongresových volbách 2010, demokraté utrpěli těžkou prohru. Ztratili většinu v dolní komoře Kongresu, ve Sněmovně reprezentantů.

Biden by chtěl takovému scénáři předejít, ale ani republikáni se nedrží zpátky. Od počátku Bidenovy kroky tvrdě kritizují a tyto útoky jen zesílily po schválení anticovidových opatření.

Socialismus je tady

"Upozorňovali jsme na jejich socialistickou agendu a všechno, před čím jsme varovali voliče, se naplňuje. Varovali jsme voliče, že Biden zničí pracovní místa v energetice, a Biden to udělal hned první den. Varovali jsme voliče, že Biden zničí naše hranice, a teď se tam před našima očima odvíjí krize," uvedl před víkendem Michael McAdams, šéf komunikace Republikánského výboru v Kongresu.

Biden se hned po příchodu do Bílého domu znovu přihlásil k Pařížské klimatické dohodě, tedy k podpoře čistých zdrojů na úkor fosilních paliv. A zcela obrátil Trumpovu protiimigrační politiku, když do Kongresu předložil návrh velké reformy. Ta by ilegálním přistěhovalcům, kteří jsou v současnosti v USA, otevřela cestu k získání amerického občanství.

Už od Bidenova listopadového vítězství ve volbách se v očekávání vstřícné imigrační politiky výrazně zvýšily počty lidí, kteří se přes hranici s Mexikem pokoušejí přejít do USA. Skokově narostly i počty nezletilých, kteří v naději, že v USA snadněji dostanou azyl, plní na americké straně sběrná zařízení.

Bidenova administrativa popírá, že by šlo o krizi. Minulý týden ale zaúkolovala Federální agenturu pro krizové situace (FEMA), aby pomohla řešit imigrační příval a především situaci nezletilých přeběhlíků.

Zbraně jsou tady

Vedle imigrace se na politickou mapu vrátilo i téma zbraní. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů minulý týden schválili návrhy, které zpřísňují zbraňovou legislativu. Na všechny prodeje a převody zbraní by se měla nově vztahovat povinnost prověření zájemců ve federálním registru FBI.

Dosud to platí jen pro prodejce s federální licencí, ale soukromé nákupy na internetu či na velkých výstavách (takzvaných gun shows) nebo převody v rodině to nezahrnuje.

Pro republikánské voliče a jejich zákonodárce v Kongresu je demokratický návrh nepřijatelný. Podle nich jde v zásadě o snahu vytvořit národní registr majitelů zbraní. A podle republikánů je to první krok k tomu, aby se vláda následně snažila Američanům zbraně odebírat.

"Pro mé demokratické přátele, kteří tvrdí, že konzervativci a majitelé zbraní jsou ohledně národního registru paranoidní: To si pište, že jsme," odmítl návrh, který ve sněmovně prošel jen díky demokratům, republikánský kongresman Bob Good z Virginie.

Je velmi pravděpodobné, že v Senátu, kde demokraté nemají dost hlasů, aby návrh prošel, ho republikáni zastaví. Což bude platit i o další normě, kterou demokraté už v minulých týdnech protlačili dolní komorou a nyní směřuje do Senátu. Jde o návrh nového volebního zákona. Všichni Američané by měli mít podle demokratů možnost využít poštovního hlasování. Nemuseli by navíc udávat žádný důvod, proč nemohou odevzdat svůj hlas osobně ve volební den, což dosud platí v řadě států.

Po loňských prezidentských volbách je většina republikánů přesvědčena, že jejich kandidát Donald Trump prohrál jen kvůli nevěrohodnosti a špatné kontrolovatelnosti poštovních hlasů. Je tak prakticky vyloučeno, že by republikáni s demokratickým návrhem mohli souhlasit.

Už žádné kompromisy

Dalším příkladem je i nedávno schválený návrh policejní reformy, který kromě jiného výrazně omezuje ochranu policistů vůči stíhání pro možné překročení zákona při výkonu služby. Senát obdobný návrh už jednou zamítl a nejspíše se to stane i tentokrát. Biden ho ovšem jasně podpořil.

Podle amerických médií prezident Biden opět obecně vychází ze své zkušenosti z Obamova Bílého domu, kdy republikáni v Kongresu blokovali prakticky vše, co tam Obamova vláda předložila. Podle listu Washington Post nyní Biden patrně už usoudil, že snaha o kompromis s republikány nemá velký smysl, a ztotožnil se s návrhy progresivních demokratů v Kongresu.

"Už dlouho je jasné, že republikáni budou útočit na demokraty, ať přijdou s čímkoliv. I kdyby Joe Biden dál financoval Trumpovu zeď (na hranici s Mexikem), republikáni by si stěžovali na barvu nebo materiál zdi," uvedl Guy Cecil, šéf progresivního demokratického sdružení Priorities USA, pro list New York Times.

Video: Trump válku na rozdíl od svých předchůdců nezahájil, Biden bude chtít navázat, říká Pojar

Dá se očekávat, že Joe Biden v první řadě bude řešit hlavně domácí problémy, s Čínou a Íránem spěchat nebude, říká bezpečnostní analytik Tomáš Pojar. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy