Berlín vyhostí dva Afričany, podezírá je z napojení na islámské radikály. Oba se narodili v Německu

ČTK ČTK
22. 3. 2017 12:13
Německo vyhostí dva muže afrického původu, které úřady považují za islámské radikály. Oba se přitom už narodili ve Spolkové republice. Půjde o první dva vyhoštěné Němce, kteří mají zároveň alžírský, respektive nigerijský pas. Muže zadržela počátkem února policie během razie v dolnosaském Göttingenu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německo vyhostí dva muže afrického původu, které úřady považují za islámské radikály, ačkoliv se oba narodili již ve Spolkové republice. Uvedl to ve středu zpravodajský server BBC, podle něhož to v Německu bude první takový případ.

S deportací, kterou nařídil dolnosaský zemský ministr vnitra Boris Pistorius, již souhlasil soud. Pistorius předpokládá, že oba muži opustí Německo do poloviny dubna.

Policie sedmadvacetiletého Alžířana a dvaadvacetiletého Nigerijce zadržela počátkem února během razie v dolnosaském Göttingenu, u nich doma pak našla střelnou zbraň a vlajky teroristické organizace Islámský stát (IS).

Úřady dvojici nějaký čas vedly v patrnosti kvůli tomu, že se hlásila k radikální větvi salafistického islámu.

Prokuratura nicméně rozhodla, že není důvod Alžířana s Nigerijcem stíhat, protože sice oba o možném útoku hovořili, ale na žádném konkrétním činu se nedohodli. I tak je ale úřady označily za nebezpečné.

Pistorius se proto rozhodl využít zákona o podmínkách pobytu v Německu, který umožňuje jednotlivým spolkovým zemím nařídit okamžitou deportaci cizince, jestliže představuje hrozbu pro bezpečnost celého Německa. Právě takový postup je v Německu podle agentury DPA vůbec prvním uplatněním zmíněné zákonné možnosti.

Dvojice, která i přes narození v Německu vlastní občanství domovských států svých rodičů, se proti okamžité deportaci pokusila bránit a obrátila se na soud s žádostí o předběžnou právní ochranu.

Soud však v úterý jejich požadavky odmítl, čímž cestu pro vyhoštění otevřel. Podle Pistoriuse již německé úřady s Alžírskem a Nigérií dojednávají podmínky deportace, aby se mohla uskutečnit co nejdříve. Nigerijec s Alžířanem navíc budou mít doživotní zákaz vstupu do Německa.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy