Německá policie zatkla stoupence Islámského státu. Doma schovával kuš a šípy za 249 eur

Martin Novák Martin Novák
21. 3. 2017 19:18
Zatčený Ivan K. patří mezi lidi ovlivněné kázáním radikálního islamistického duchovního Abu Waly. K příznivcům kazatele patřil i atentátník z Berlína Anis Amri.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dortmund - Německá policie zatkla islamistu, který si koupil v obchodě se sportovními potřebami kuš.

Jedenadvacetiletý muž z Lippstadtu v Severním Porýní-Vestfálsku měl doma kromě této zbraně i návody na sestrojení náloží. Do počítače si postahoval i propagační videa džihádistické organizace Islámský stát.

Deník Bild uvedl, že kuš koupil zadržený Ivan K. v únoru v Lippstadtu za 249 eur. Ačkoliv šípem lze snadno usmrtit člověka, jsou v Německu tyto zbraně volně v prodeji.

Muž patřil k okruhu sympatizantů radikálního islamistického duchovního Abu Waly, zadržené policií loni kvůli rekrutování bojovníků pro Islámský stát.

Ivan K. je podle Bildu ruského původu, ale vyrůstal v Německu.

Walaa kázal v mešitě ve městě Hildesheim a šířil své džihádistické projevy také na internetu. Ovlivnil mezi jinými také Tunisana Anise Amriho. Atentátníka, který 16. prosince ukradl v Berlíně kamión a na vánočním trhu s ním připravil o život jedenáct lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy