Německá policie zatkla stoupence Islámského státu. Doma schovával kuš a šípy za 249 eur

Martin Novák Martin Novák
21. 3. 2017 19:18
Zatčený Ivan K. patří mezi lidi ovlivněné kázáním radikálního islamistického duchovního Abu Waly. K příznivcům kazatele patřil i atentátník z Berlína Anis Amri.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dortmund - Německá policie zatkla islamistu, který si koupil v obchodě se sportovními potřebami kuš.

Jedenadvacetiletý muž z Lippstadtu v Severním Porýní-Vestfálsku měl doma kromě této zbraně i návody na sestrojení náloží. Do počítače si postahoval i propagační videa džihádistické organizace Islámský stát.

Deník Bild uvedl, že kuš koupil zadržený Ivan K. v únoru v Lippstadtu za 249 eur. Ačkoliv šípem lze snadno usmrtit člověka, jsou v Německu tyto zbraně volně v prodeji.

Muž patřil k okruhu sympatizantů radikálního islamistického duchovního Abu Waly, zadržené policií loni kvůli rekrutování bojovníků pro Islámský stát.

Ivan K. je podle Bildu ruského původu, ale vyrůstal v Německu.

Walaa kázal v mešitě ve městě Hildesheim a šířil své džihádistické projevy také na internetu. Ovlivnil mezi jinými také Tunisana Anise Amriho. Atentátníka, který 16. prosince ukradl v Berlíně kamión a na vánočním trhu s ním připravil o život jedenáct lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy