Barmští voliči půjdou volit. Poprvé po dvaceti letech

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 8. 2010 7:58
Junta chce prý po volbách propustit disidentku Su Ťij
Barmští voliči půjdou volit po dvaceti letech
Barmští voliči půjdou volit po dvaceti letech | Foto: Člověk v tísni

Rangún - Barmští voliči půjdou po dvaceti letech znovu k volebním urnám. Státní televize oznámila, že parlamentní volby se uskuteční letos 7. listopadu.

Minulé volby v roce 1990 sice vyhrála opozice, ale vládnoucí vojenská junta jí odmítla předat moc.

Rozhodnutí barmského režimu o vyhlášení voleb je následkem velkého mezinárodního tlaku, jehož cílem je přinutit vládu k demokratickým reformám.

Vojenský režim trvá v Barmě už padesát let. Jeho domácí a zahraniční kritikové se obávají, že konáním voleb si chce junta pouze potvrdit svou vládnoucí roli v zemi.

Disidentku Su Ťij možná propustí

Hlavní opoziční síla, Národní liga pro demokracii (NLD) vězněné disidentky Aun Schan Su Ťij, se voleb nezúčastní, protože podle nového volebního zákona musela skončit svou činnost. Povolení k účasti ve volbách nicméně dostala strana, kterou založili bývalí členové NLD. Strana se tak připojí k 37 dalším nově vzniklým stranám a pěti již existujícím skupinám.

Su Ťijina NLD vyhrála s výrazným náskokem poslední volby v roce 1990, ale vojenská junta jí odmítla předat moc. Politička nakonec z posledních dvou desítek let 15 strávila v internaci.

Letos v lednu měl podle Reuters barmský ministr vnitra Maung Oo na setkání s barmskými obchodníky a úředníky prohlásit, že Su Ťij bude po volbách volná, propuštěn by měl být i dvaaosmdesátiletý místopředseda Národní ligy pro demokracii (NLD) Tin Oo.

Su Ťij měla na svobodu vyjít už loni, junta jí však nakonec trest prodloužila.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy