Arménská technika v plamenech. Ázerbájdžán se chlubí HD záběry z útoku dronů

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
30. 9. 2020 15:40
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany na svém youtubovém kanále zveřejňuje každý den nové záběry z útoků dronů na arménskou bojovou techniku. Propagandistická videa mají za úkol mj. posílit důvěru u veřejnosti. Arménská strana si ale stěžuje na to, že drony zasahují i civilní cíle.
"Podívejte se, jak přesně ničíme arménská děla." Ázerbájdžán se chlubí detailními záběry. | Video: YouTube/Ázerbájdžánské ministarstvo obrany

Na kanále ázerbájdžánského profilu jsou pouze strohé popisky. "Záběry ukazují ranní zničení nepřátelské vojenské techniky. Zbraně nepřátel mířících na naše jednotky byly zneškodněny precizní palbou," píše se u dvou videí zveřejněných ve středu. Komentáře jsou vypnuty, nedá se tak s jistotou ověřit, kde a kdy přesně k vojenským operacím došlo.

Arménské ministerstvo obrany v minulých dnech obvinilo ázerbájdžánské síly z ostřelování a náletu na posádku pohraničního města Vardenis, ležícího přímo na území Arménie a daleko od Náhorního Karabachu. Po zásahu ázerbájdžánským dronem tam podle ministerstva vzplál civilní autobus.

Boje mezi znepřátelenými stranami propukly v neděli ráno. Agentura Reuters je označila za nejhorší od 90. let minulého století. Podle prohlášení z obou stran si vyžádaly již desítky mrtvých. Baku i Jerevan přistoupily k mobilizaci záloh a vzájemně se obvinily z útoků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy