Kaddáfího ofenzíva postupuje, mocnosti dál slovně hrozí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 3. 2011 19:55
Vojenské akce proti Kaddáfímu jsou údajně ochotny zúčastnit se některé arabské státy
Kaddáfí útočí na povstalce u zálivu Velká Syrta
Kaddáfí útočí na povstalce u zálivu Velká Syrta | Foto: Reuters

Paříž/Řím/Londýn - Zatímco libyjské jednotky věrné diktátorovi Muammaru Kaddáfímu pokračovaly v tankové ofenzívě proti povstalcům, politici nejvlivnějších zemí světa se dál utvrzovali v neodkladné mezinárodní akci. Verbálně.

Kaddáfího oddíly se přitom přiblížily k povstalecké baště Benghází a jeho armáda už vyzvala tamní vzbouřence ke složení zbraní.

Tanky a děly pak zaútočila na město Misuráta, třetí největší libyjské město se zhruba 300 tisíci obyvatel ovládané zatím opozicí.

Podle kusých zpráv z místa zemřely další desítky lidí.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová na nejnovější vývoj reagovala ostře - v televizi.

"Uvažuje se o mnoha různých akcích... o bezletové zóně, ale také o dalších, aby umožnily ochránit obyvatele Libye proti jejich vlastnímu vůdci, který se zdá být odhodlaný vrátit čas zpět a zabít co nejvíc lidí je možné," řekla Clintonová stanici CBS. Stále věří, že Rada bezpečnosti OSN bude o návrhu rezoluce žádajícím bezletovou zónu a další opatření proti libyjskému režimu hlasovat nejpozději ve čtvrtek.

Generální tajemník OSN se tématu mezinárodního řešení vyhnul. Pan Ki-mun pouze řekl, že je "vážně znepokojen" známkami nadcházejícího útoku na druhé největší město. Bombardování by podle něj "zásadně ohrozilo životy civilistů" a "vyzývá proto obě strany k zastavení palby".

Paříž stále mluví o útoku

A podle Paříže může libyjského vůdce zastavit jen použití síly.

Na intervenci není ještě pozdě a několik arabských zemí je připraveno se vojenské operace v Libyi zúčastnit. Tvrdí to alespoň francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Francie a Británie volají již týdny po úderech proti Kaddáfího letectvu, Itálie a další země s tím však nesouhlasí.

"Bombardováním povstaleckých pozic pouhými několika desítkami letadel a vrtulníků zvrátil libyjský diktátor situaci na bojišti... Jeho vzdušné síly můžeme ale neutralizovat cílenými údery. To je to, co Francie a Británie navrhují již dva týdny," uvedl Juppé na svém blogu.

Letecké údery proti Kaddáfího silám šéf francouzské diplomacie podmínil tím, že pro takovou operaci musí být k dispozici mandát OSN a že se jí zúčastní arabské země. Zatímco první podmínka se stále složitě vyjednává, druhá se pomalu naplňuje.

Hned několik arabských států podle něj ujistilo Francii, že by se na intervenci účinně podílelo. Juppé ale neupřesnil, o které země se jedná a jakým způsobem by se akce proti Kaddáfímu zúčastnilo.

Nemůžeme válčit

Juppé potvrdil, že Francie, Británie a Libanon předložily Radě bezpečnosti OSN v New Yorku návrh rezoluce, která by pro vojenskou operaci poskytla mandát. Libanon v tomto ohledu již oficiálně jedná jménem Ligy arabských států (LAS).

Ta se má zabývat textem ještě ve středu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron podle Juppého vyzvali členy RB k přijetí návrhu LAS.

"V novodobé historii se často stalo, že slabost demokracií nechala volné pole diktaturám. Ještě ale není pozdě na popření tohoto pravidla... Právní a finanční sankce, o kterých rozhodly OSN a EU, jsou užitečné. Víme, že přinášejí výsledek až za několik měsíců. Jenže situace je naléhavá," prohlásil šéf francouzské diplomacie.

Proti jakékoli vojenské intervenci v Libyi jsou především Rusko a Čína, které mají v RB OSN právo veta. Výhrady ale mají i některé unijní země jako Německo a Itálie.

"Nemůžeme válčit: mezinárodní společenství nesmí, a podle mého názoru ani nechce, ba nemůže vést vojenskou operaci v Libyi," řekl italský ministr zahraničí Franco Frattini. V projevu k italským poslancům zdůraznil, že ohledně této otázky nepanuje shoda v EU, NATO ani ve skupině hospodářských velmocí G8.

Itálie se od podpisu bilaterální dohody v roce 2008 stala nejvýznamnějším obchodním partnerem Libye. Velmi angažovaný je v této arabské zemi především italský ropný a plynárenský koncern Eni, poznamenala agentura AFP.

Do 48 hodin je po všem

Evropská unie i Spojené státy se až doposud omezily pouze na to, že nad situací v Libyi vyjádřily zneklidnění a prohlásily, že diktátor bude v případě dalších útoků proti opozici čelit ze strany mezinárodního společenství "vážným důsledkům".

Lehce vyzbrojení rebelové čelí útokům ze vzduchu i ostřelování z děl a tanků
Lehce vyzbrojení rebelové čelí útokům ze vzduchu i ostřelování z děl a tanků | Foto: Reuters

Skupina Kaddáfího oponentů v noci na středu vyšplhala na střechu libyjské ambasády v Londýně a rozhodla se zde vyměnit současnou libyjskou státní vlajku za tu, která se používala před nástupem Kaddáfího k moci.

Jiná skupina od minulého týdne okupuje londýnský byt Kaddáfího rodiny. Oba incidenty se zatím obešly bez střetů s policií.

Kaddáfího letectvo, dělostřelectvo a tanky zatlačily nyní povstalce do defenzivy. Těm se na začátku konfliktu podařilo obsadit některé oblasti na východě i západě země, teď ale ustupují.

Z vůdcova klanu ve středu zaznělo přesvědčení, že vzpoura bude definitivně poražena do 48 hodin. Podle reportáží z Tripolisu již obyvatelé metropole najisto počítají s tím, že Kaddáfí opětovně upevní svou moc v celé zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy