Rusko uvedlo, že pomůže palestinské vládě Hamasu s okamžitou finanční pomocí, i přes odpor Evropské unie a USA. V telefonickém rozhovoru prezidentu Mahmúdu Abbásovi to podle BBC včera večer řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
"Hamas by měl uznat Izrael a zasednout k jednacímu stolu. Aby se to mohlo stát, je nutné s nimi spolupracovat," řekl Lavrov.
Zastavení finanční podpory naši vládu neohrozí, vzkazuje světu Hamas. O pomoc požádáme arabské státy. Na shromáždění stoupenců Hamasu to dnes v Gaze prohlásil palestinský premiér a člen této radikální skupiny Ismáíl Haníja.
Arabská liga: Urovnejte vztahy s Izraelem
Liga arabských států (LAS) dnes vyzvala palestinskou vládu tvořenou radikálním hnutím Hamas, aby normalizovala vztahy s Izraelem. Po setkání s generálním tajemníkem LAS Amrem Músou v Káhiře to dnes sdělil palestinský ministr zahraničí Mahmúd Zahar.
Na tiskové konferenci Zahar upřesnil, že LAS si přeje, aby Hamas přistoupil na arabskou mírovou iniciativu z roku 2002. Ta počítá s normalizací vztahů s židovským státem výměnou za izraelský odchod ze všech arabských území, která okupuje od roku 1967, a vytvořením palestinského státu.
"Předám tento vzkaz své vládě, která otázku posoudí," vyhnul se šéf palestinské diplomacie přímé odpovědi na otázku, zda souhlasí s touto iniciativou, kterou více jak dvacet členů Ligy arabských států přijalo na summitu organizace v Libanonu. Poznamenal jen, že jednotný postoj arabského světa pokládá za důležitý.
Finanční pomoc zastavena, již měsíce
Největší zahraniční dárci - Spojené státy a Evropská unie - pomoc palestinským úřadům pozastavili ihned po vítězství v lednových volbách.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:- Palestině bude vládnout hnutí Hamas
- Evropská unie utnula peníze Palestině
PŘÍMO Z MÍSTA
- Izrael zavřel hranice, v Gaze mají hlad
Finanční tok se zastavil také z Izraele, který Palestincům měsíčně převáděl přes 50 milionů dolarů z vybraných cel a daní.
Cílem bojkotu je přimět Hamas uznat Izrael, vzdát se boje proti němu a řídit se dosavadními izraelsko-palestinskými dohodami.
Podle jednoho z členů hnutí Hamas Abú Marzúka je však "tlak špatným způsob, jak přimět Hamas k jednání." Dodal také, že tu "byla reálná šance na mír, kdyby Západ na jednání přece jen přistoupil."
Humanitární pomoc v ohrožení
Do země stále proudila pomoc humanitárních organizací. Palestinská autonomie však nyní kritizuje také OSN a její agenturu pro pomoc palestinským uprchlíkům UNRWA, protože měla přistoupit na tlak Spojených států a přerušit jakékoliv styky se členy hnutí Hamas.
Karen Koning Abú Zajdová z UNWRA toto podezření odmítá. "Jednat s Hamasem nám zakázáno nebylo. Nemáme problém v kontaktech pokračovat. Dělali jsme to v minulosti, budeme to dělat i nadále."
"Svět si musí být vědom dopadů, jaké má stávající ukončení pomoci na obyčejné Palestince. Zemi chybí zásoby základních potravin a na své mzdy čeká 140 tisíc státních zaměstnanců," dodala.
Ministr zahraničí žádá o pomoc arabské státy
Finanční starosti samosprávy jsou tak tísnivé, že ministr zahraničí Mahmúd Zahar vyráží na okružní cestu po zemích Blízkého východu se žádostí o finanční pomoc.
První zastávkou jeho cesty se dnes stane Egypt, americký spojenec v regionu, který však již před pár měsíci prohlásil, že nová palestinská vláda musí dostat "dostat šanci". Je tedy dost pravděpodobné, že také odsud některé peníze Hamasu připlují.
- Agentura OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA)
Mezi další cíle Zaharovy cesty patří Saúdská Arábie, Jordánsko a státy Perského zálivu Katar a Kuvajt.
Palestinská vláda také žádá občany Blízkého východu, kteří chtějí Palestincům přispět, aby poukázali peníze na dvě bankovní konta zřízená v Káhiře, jejichž čísla se objevují v televizích a na internetové stránce Hamasu.