Antraxem se nakazily desítky amerických vědců. Do laboratoří jim přišel nezabezpečený

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 1. 2016 23:00
Američtí vojenští vyšetřovatelé doporučili stíhat brigádního generála a dalších 11 osob za bezpečnostní pochybení při převozu antraxu z vojenské laboratoře. Podle šetření byly omylem několik let expedovány živé vzorky antraxu do laboratoří v USA i do jiných zemích. V USA se antraxem, který napadá plíce, střeva i kůži, nakazilo údajně několik desítek vědců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Washington - Armádní vyšetřovatelé uzavřeli vyšetřování vývozu aktivních vzorků antraxu. Podle jejich závěrů se několik let převážely nebezpečné vzorky do vědeckých laboratoří. Tam se jimi měly nakazit desítky vědců. Antrax napadá plíce, střeva i kůži.

Před vyexpedováním z vysoce zabezpečené laboratoře je u antraxu nutné vzorky neutralizovat, aby se vyloučila možnost nákazy. To ale vědci z vojenské laboratoře Dugway v Utahu od roku 2007 opakovaně zanedbávali. Za čtyři roky převezli rizikové aktivní vzorky do celkem 194 laboratoří v USA a dalších zemích.

Vyšetřovatelé za tato vážná bezpečnostní pochybení doporučili stíhat brigádního generála Williama Kinga a dalších 11 lidí. King, který laboratoř ještě v hodnosti plukovníka vedl v letech 2009-2011, podle armádních expertů ignoroval množící se žádosti o opakování neutralizace. Stížnosti postižených laboratoří bagatelizoval. Před převozem každého vzorku přitom měl jeho tým provést ověřovací zkoušku, zda skutečně nejsou aktivní.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy