Antraxem se nakazily desítky amerických vědců. Do laboratoří jim přišel nezabezpečený

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 1. 2016 23:00
Američtí vojenští vyšetřovatelé doporučili stíhat brigádního generála a dalších 11 osob za bezpečnostní pochybení při převozu antraxu z vojenské laboratoře. Podle šetření byly omylem několik let expedovány živé vzorky antraxu do laboratoří v USA i do jiných zemích. V USA se antraxem, který napadá plíce, střeva i kůži, nakazilo údajně několik desítek vědců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Washington - Armádní vyšetřovatelé uzavřeli vyšetřování vývozu aktivních vzorků antraxu. Podle jejich závěrů se několik let převážely nebezpečné vzorky do vědeckých laboratoří. Tam se jimi měly nakazit desítky vědců. Antrax napadá plíce, střeva i kůži.

Před vyexpedováním z vysoce zabezpečené laboratoře je u antraxu nutné vzorky neutralizovat, aby se vyloučila možnost nákazy. To ale vědci z vojenské laboratoře Dugway v Utahu od roku 2007 opakovaně zanedbávali. Za čtyři roky převezli rizikové aktivní vzorky do celkem 194 laboratoří v USA a dalších zemích.

Vyšetřovatelé za tato vážná bezpečnostní pochybení doporučili stíhat brigádního generála Williama Kinga a dalších 11 lidí. King, který laboratoř ještě v hodnosti plukovníka vedl v letech 2009-2011, podle armádních expertů ignoroval množící se žádosti o opakování neutralizace. Stížnosti postižených laboratoří bagatelizoval. Před převozem každého vzorku přitom měl jeho tým provést ověřovací zkoušku, zda skutečně nejsou aktivní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy