reklama
 
 

Antraxem se nakazily desítky amerických vědců. Do laboratoří jim přišel nezabezpečený

15. 1. 2016 23:00
Američtí vojenští vyšetřovatelé doporučili stíhat brigádního generála a dalších 11 osob za bezpečnostní pochybení při převozu antraxu z vojenské laboratoře. Podle šetření byly omylem několik let expedovány živé vzorky antraxu do laboratoří v USA i do jiných zemích. V USA se antraxem, který napadá plíce, střeva i kůži, nakazilo údajně několik desítek vědců.

Washington - Armádní vyšetřovatelé uzavřeli vyšetřování vývozu aktivních vzorků antraxu. Podle jejich závěrů se několik let převážely nebezpečné vzorky do vědeckých laboratoří. Tam se jimi měly nakazit desítky vědců. Antrax napadá plíce, střeva i kůži.

Před vyexpedováním z vysoce zabezpečené laboratoře je u antraxu nutné vzorky neutralizovat, aby se vyloučila možnost nákazy. To ale vědci z vojenské laboratoře Dugway v Utahu od roku 2007 opakovaně zanedbávali. Za čtyři roky převezli rizikové aktivní vzorky do celkem 194 laboratoří v USA a dalších zemích.

Vyšetřovatelé za tato vážná bezpečnostní pochybení doporučili stíhat brigádního generála Williama Kinga a dalších 11 lidí. King, který laboratoř ještě v hodnosti plukovníka vedl v letech 2009-2011, podle armádních expertů ignoroval množící se žádosti o opakování neutralizace. Stížnosti postižených laboratoří bagatelizoval. Před převozem každého vzorku přitom měl jeho tým provést ověřovací zkoušku, zda skutečně nejsou aktivní.

autoři: Domácí, ČTK | 15. 1. 2016 23:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama