Antraxem se nakazily desítky amerických vědců. Do laboratoří jim přišel nezabezpečený

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 1. 2016 23:00
Američtí vojenští vyšetřovatelé doporučili stíhat brigádního generála a dalších 11 osob za bezpečnostní pochybení při převozu antraxu z vojenské laboratoře. Podle šetření byly omylem několik let expedovány živé vzorky antraxu do laboratoří v USA i do jiných zemích. V USA se antraxem, který napadá plíce, střeva i kůži, nakazilo údajně několik desítek vědců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Washington - Armádní vyšetřovatelé uzavřeli vyšetřování vývozu aktivních vzorků antraxu. Podle jejich závěrů se několik let převážely nebezpečné vzorky do vědeckých laboratoří. Tam se jimi měly nakazit desítky vědců. Antrax napadá plíce, střeva i kůži.

Před vyexpedováním z vysoce zabezpečené laboratoře je u antraxu nutné vzorky neutralizovat, aby se vyloučila možnost nákazy. To ale vědci z vojenské laboratoře Dugway v Utahu od roku 2007 opakovaně zanedbávali. Za čtyři roky převezli rizikové aktivní vzorky do celkem 194 laboratoří v USA a dalších zemích.

Vyšetřovatelé za tato vážná bezpečnostní pochybení doporučili stíhat brigádního generála Williama Kinga a dalších 11 lidí. King, který laboratoř ještě v hodnosti plukovníka vedl v letech 2009-2011, podle armádních expertů ignoroval množící se žádosti o opakování neutralizace. Stížnosti postižených laboratoří bagatelizoval. Před převozem každého vzorku přitom měl jeho tým provést ověřovací zkoušku, zda skutečně nejsou aktivní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Průzkum: Kdyby teď byly v Brazílii volby, krajně pravicový prezident Bolsonaro by přišel o moc

Pokud by se v Brazílii konaly prezidentské volby právě teď, bývalý levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva by v nich hladce porazil současného krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Vyplývá to z průzkumu voličských preferencí společnosti Datafolha, o kterém psala agentura Reuters. Prezidentské volby se v Brazílii budou konat příští rok, těch posledních se Lula nemohl zúčastnit, protože byl ve vězení.

Podle průzkumu by v rozhodujícím druhém kole Lula získal 55 procent hlasů, Bolsonara by volilo 32 procent lidí. V prvním kole by měl Lula 41 procent, Bolsonaro 23 procent a žádný z dalších kandidátů by nezískal více než sedm procent hlasů, ukázal průzkum.

Zdroj: ČTK
Další zprávy