Antraxem se nakazily desítky amerických vědců. Do laboratoří jim přišel nezabezpečený

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 1. 2016 23:00
Američtí vojenští vyšetřovatelé doporučili stíhat brigádního generála a dalších 11 osob za bezpečnostní pochybení při převozu antraxu z vojenské laboratoře. Podle šetření byly omylem několik let expedovány živé vzorky antraxu do laboratoří v USA i do jiných zemích. V USA se antraxem, který napadá plíce, střeva i kůži, nakazilo údajně několik desítek vědců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Washington - Armádní vyšetřovatelé uzavřeli vyšetřování vývozu aktivních vzorků antraxu. Podle jejich závěrů se několik let převážely nebezpečné vzorky do vědeckých laboratoří. Tam se jimi měly nakazit desítky vědců. Antrax napadá plíce, střeva i kůži.

Před vyexpedováním z vysoce zabezpečené laboratoře je u antraxu nutné vzorky neutralizovat, aby se vyloučila možnost nákazy. To ale vědci z vojenské laboratoře Dugway v Utahu od roku 2007 opakovaně zanedbávali. Za čtyři roky převezli rizikové aktivní vzorky do celkem 194 laboratoří v USA a dalších zemích.

Vyšetřovatelé za tato vážná bezpečnostní pochybení doporučili stíhat brigádního generála Williama Kinga a dalších 11 lidí. King, který laboratoř ještě v hodnosti plukovníka vedl v letech 2009-2011, podle armádních expertů ignoroval množící se žádosti o opakování neutralizace. Stížnosti postižených laboratoří bagatelizoval. Před převozem každého vzorku přitom měl jeho tým provést ověřovací zkoušku, zda skutečně nejsou aktivní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy