US Army omylem poslala živý antrax, ohrozila desítky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2015 8:32
Jen na základně v Jižní Koreji mohlo být sněti slezinné vystaveno 22 lidí. Vzorky byly nedopatřením zaslány i do soukromé laboratoře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Washington/Soul - Až 22 vojáků a dalších členů vojenského personálu na americké vojenské základně v Jižní Koreji prý mohlo být při nedávném laboratorním cvičení vystaveno živým bakteriím sněti slezinné - antraxu.

Armáda o tom informovala v prohlášení, ve kterém zároveň zdůraznila, že pro veřejnost z případu nevyplynulo žádné ohrožení.

Poplach vyvolalo zjištění, že bakterie, které se při cvičení používaly, nebyly neškodný vzorek, ale byly aktivní. Nikdo z lidí, kteří mohli být bakterii vystaveni, zatím nevykazuje žádné symptomy nákazy.

Případ se stal na letecké základně Osan, která leží zhruba 100 kilometrů jižně od jihokorejského hlavního města Soulu. Je jednou ze základen USA v Jižní Koreji, na kterých mají Američané rozmístěno celkem 28 500 příslušníků svých ozbrojených sil.

Vzorek putoval i do soukromé laboratoře

Prohlášení o počtu těch, kteří mohli být v Jižní Koreji antraxu vystaveni, vydala americká armáda den poté, co agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného činitele Pentagonu informovala, že americká armáda nedopatřením zaslala nejméně jeden živý vzorek s antraxem do soukromé laboratoře v Marylandu.

Mluvčí ministerstva obrany Steve Warren poté potvrdil, že vzorky byly omylem poslány do devíti amerických států a jeden také na americkou základnu v Jižní Koreji. Zmíněný představitel ministerstva obrany řekl, že vzorky měly být odeslány k vědeckým účelům v neaktivním stavu a že se nyní má za to, že zásilky jsou již zajištěné.

Loni se v USA zhruba devět desítek vědců nedopatřením nakazilo antraxem kvůli tomu, že bakterie, které toto onemocnění vyvolávají, byly považovány za mrtvé. Později se ale ukázalo, že byly v aktivním stavu.

Sněť slezinná, jak se antrax rovněž nazývá, může zasáhnout tři oblasti lidského organismu. Příznaky plicního antraxu se podobají nejdříve silné chřipce, pak silnému zápalu plic, nakonec nastává respirační selhávání.

Střevní antrax způsobuje vážnou infekci žaludku a střev a projevuje se mimo jiné horečkami a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy a zvracením.

U kožního antraxu bývá prvním projevem svědivé místo nebo puchýř tmavé barvy v místě infekce. Posléze se objevují velké, nebolestivé vředy. Všechny tři formy se léčí pomocí antibiotik, přičemž klíčová je včasná diagnóza.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy