US Army omylem poslala živý antrax, ohrozila desítky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2015 8:32
Jen na základně v Jižní Koreji mohlo být sněti slezinné vystaveno 22 lidí. Vzorky byly nedopatřením zaslány i do soukromé laboratoře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Washington/Soul - Až 22 vojáků a dalších členů vojenského personálu na americké vojenské základně v Jižní Koreji prý mohlo být při nedávném laboratorním cvičení vystaveno živým bakteriím sněti slezinné - antraxu.

Armáda o tom informovala v prohlášení, ve kterém zároveň zdůraznila, že pro veřejnost z případu nevyplynulo žádné ohrožení.

Poplach vyvolalo zjištění, že bakterie, které se při cvičení používaly, nebyly neškodný vzorek, ale byly aktivní. Nikdo z lidí, kteří mohli být bakterii vystaveni, zatím nevykazuje žádné symptomy nákazy.

Případ se stal na letecké základně Osan, která leží zhruba 100 kilometrů jižně od jihokorejského hlavního města Soulu. Je jednou ze základen USA v Jižní Koreji, na kterých mají Američané rozmístěno celkem 28 500 příslušníků svých ozbrojených sil.

Vzorek putoval i do soukromé laboratoře

Prohlášení o počtu těch, kteří mohli být v Jižní Koreji antraxu vystaveni, vydala americká armáda den poté, co agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného činitele Pentagonu informovala, že americká armáda nedopatřením zaslala nejméně jeden živý vzorek s antraxem do soukromé laboratoře v Marylandu.

Mluvčí ministerstva obrany Steve Warren poté potvrdil, že vzorky byly omylem poslány do devíti amerických států a jeden také na americkou základnu v Jižní Koreji. Zmíněný představitel ministerstva obrany řekl, že vzorky měly být odeslány k vědeckým účelům v neaktivním stavu a že se nyní má za to, že zásilky jsou již zajištěné.

Loni se v USA zhruba devět desítek vědců nedopatřením nakazilo antraxem kvůli tomu, že bakterie, které toto onemocnění vyvolávají, byly považovány za mrtvé. Později se ale ukázalo, že byly v aktivním stavu.

Sněť slezinná, jak se antrax rovněž nazývá, může zasáhnout tři oblasti lidského organismu. Příznaky plicního antraxu se podobají nejdříve silné chřipce, pak silnému zápalu plic, nakonec nastává respirační selhávání.

Střevní antrax způsobuje vážnou infekci žaludku a střev a projevuje se mimo jiné horečkami a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy a zvracením.

U kožního antraxu bývá prvním projevem svědivé místo nebo puchýř tmavé barvy v místě infekce. Posléze se objevují velké, nebolestivé vředy. Všechny tři formy se léčí pomocí antibiotik, přičemž klíčová je včasná diagnóza.

 

Právě se děje

před 7 minutami

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy