Američanky by zvolily prezidentem Obamu. Muži ne

Martin Novák Martin Novák
10. 4. 2012 11:55
Průzkum ukázal, že mezi ženami vede jasně Obama, mezi muži s menším náskokem Romney
Tak slavil Den svatého Patrika americký prezident Barack Obama.
Tak slavil Den svatého Patrika americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Američanky by nyní zvolily prezidentem Baracka Obamu, naopak Američané by do Bílého domu poslali republikána Mitta Romneyho. Vyplývá to z čerstvého průzkumu televize ABCNews a deníku Washington Post.

Celkově by Obama zvítězil poměrem 51 ku 44 procentům hlasů, ale mezi ženami by to bylo poměrem 57 ku 38 procentům.
Kdyby nyní volili amerického prezidenta jen muži, zvítězil by naopak Romney s náskokem osmi procent.

Genderové rozdíly jsou patrné i v odpovědích na spokojenost Američanů s tím, jak Obama vykonává svoji funkci. Spokojeno je 56 procent dotázaných žen, ale jen 43 procent mužů.

List Washington Post napsal, že v řešení "ženských otázek"" nebo problémů týkajících se žen Obama nad svým soupeřem výrazně dominuje.

Kandidáti Demokratické strany na prezidenta se tradičně těší větší podpoře mezi ženami než mezi muži, ale ne vždy tomu tak bývá s takovým rozdílem.

Průzkum ukázal, že Obama se těší větší důvěře než Romney ve zvládání zahraniční politiky nebo boje proti terorismu, ale Romney má před volbami větší šance uspět s tématy, jako je tvorba pracovních míst, energetika a podpora drobného a středního podnikání.

Jestliže může něco republikánskému vyzyvateli pomoci dostat se do Bílého domu, je to ekonomika. Průzkum ukázal, že celkem 54 procent oslovených občanů Spojených států není spokojeno s tím, jak si Obama počíná v hospodářských otázkách. 

Obamovi komplikují situaci stále vysoké ceny pohonných hmot. Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na tříleté minimum 8,2 procenta. Vzniklo však mnohem méně pracovních míst, než se očekávalo.

Jedním z témat voleb se stávají daně. Prezident navrhuje třicetiprocentní daň z příjmu vyššího než milion dolarů ročně.
Z republikánského tábora zaznívají hlasy, že se Obama a jeho tým vrhají do třídního boje, když útočí na bohaté Američany. Mitt Romney tvrdí, že chce daně všem Američanům snížit.

Demokraté vycházejí z apelu, který loni zveřejnil investor a podnikatel Warren Buffett. Vyzval nejbohatší Američany, aby dobrovolně platili vyšší daně. Podle něj je nespravedlivé, aby byli zvýhodněni, a argumentoval vlastním příkladem.
V roce 2010 zaplatil na daních sedm miliard dolarů, ale měl by prý platit víc.

"To se může zdát jako hodně peněz, ale jedná se pouze o 17,4 procenta mého příjmu, včetně daně z objemu mezd. Kdokoliv jiný z dvaceti lidí v mé kanceláři přitom platil 33 až 41 procent," řekl loni Buffett.

Romney zveřejnil údaje o svých daních za poslední dva roky v lednu a vyplynulo z nich, že je platí ve výši 14,5 procenta z příjmu.

Prezidentské volby se budou konat 6. listopadu. Očekává se, že se rozhodne v klíčových státech, kde výsledek nebude předem jasný, v takzvaných swing states. K těmto státům patří například Florida, Ohio nebo Pensylvánie.

Podle průzkumu by Obama získal více hlasů než Romney i v klíčových swing states.

Republikánské primárky sice ještě neskončily, ale náskok Romneyho před jeho stranickými konkurenty Rickem Santorumem a Newtem Gingrichem je takový, že by se nominace někoho jiného než Romneyho na srpnovém stranickém sjezdu v Tampě na Floridě rovnala zázraku.

 

Právě se děje

Další zprávy