Američané omezují jízdy autem. Může za to drahá ropa

gaz
28. 5. 2008 7:00
Policie se vrací k hlídkování na kolech

Washington - Rekordní cena ropy a jak se s ní vypořádat je jedním z velkých témat amerických prezidentských a parlamentních voleb na podzim.

Hillary Clintonová a John McCain nabízejí úlevu na daních z benzinu a Sněmovna reprezentantů nedávno schválila zákon, podle kterého bude možné trestat země OPEC kvůli kartelové dohodě.

Američané, kteří jsou známí svým zvykem startovat motory i kvůli cestě na ty nejkratší vzdálenosti, však začali hlasovat přímo u benzinových pump.

Méně řídí, více se vozí

Podle údajů ministerstva dopravy v březnu pokleslo využívání aut ve Spojených státech jako dosud nikdy v historii.

Stanice CNN uvedla, že Američané celkově urazili o 4,3 procenta menší vzdálenost, než tomu bylo před rokem. V konkrétních číslech to znamená, že ujeli o 17,6 miliardy kilometrů méně.

Jde o největší pokles od roku 1942, kdy se měření provádějí.

Američané svou pozornost obracejí směrem k veřejné dopravě. V minulém roce ji využívali nejvíce za posledních padesát let.

Na konci loňského března "rekordní cena ropy" přesáhla 63 dolarů za barel. Letos v březnu se ropa prodávala až za 112 dolarů za barel. Nyní je cena ještě vyšší - téměř 133 dolarů za barel.

Cena pohonných hmot u amerických benzinových stanic se mezitím zvýšila z 3,23 dolaru za galon na téměř čtyři dolary.

Policisté na kolech

Agentura AP mezitím přinesla zprávu o tom, že drahá ropa se začala přímo dotýkat i způsobu, jakým američtí policisté vykonávají hlídky v ulicích. Strážníci se v některých okrscích začali vracet ke kolům, která se přestala používat po útocích jedenáctého září.

"Oddělení se prostě snaží najít ekonomičtější způsob hlídkování," citovala agentura policistu Wese Branhama ze Severní Karolíny.

Používání kol má však i své limity. Například když prší, nebo když se policista snaží na stanici přivézt podezřelého.

 

Právě se děje

Další zprávy