reklama
 
 

Aktivisté proti rasismu způsobili v Británii dopravní kolaps, policie jich 19 zatkla

5. 8. 2016 20:15
Dopravní chaos způsobili v pátek v několika městech v Británii aktivisté britské odbočky amerického hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), kteří demonstrovali proti rasismu. Aktivisté si například lehali na tramvajové koleje v Nottinghamu či na silnici u letiště v Birminghamu. Ráno zablokovali i hlavní tah k londýnskému letišti Heathrow. Policie zatkla 19 lidí, uvedl zpravodajský server BBC.

Londýn - Británii v pátek zasáhla demonstrace proti rasismu britské odbočky amerického hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Aktivisté blokovali v několika městech tramvajové tratě či příjezdové cesty k letišti. Policie jich 19 zadržela.

Svými činy chtěli upozornit na údajnou diskriminaci černochů a etnických menšin v Británii. Koordinovaná akce se uskutečnila den po pátém výročí smrti Marka Duggana, jehož při noční kontrole v taxíku zastřelil policista v severolondýnské čtvrti Tottenham. Policista se hájil, že vystřelil v sebeobraně, střelnou zbraň ale u sebe mladík tehdy neměl.

Na 3000 lidí se k dnešním demonstracím připojilo i v Manchesteru, kde se jejich pochod obešel bez srážek s policií. Ta musela ale zasahovat v jiných městech, například v Nottinghamu, kde demonstranti narušili veřejnou dopravu, když si lehali do cesty tramvajím. Transparenty i vlastními těly zastavili aktivisté dopravu i na pětiproudé silnici, která spojuje největší evropské letiště Heathrow s Londýnem.

Hnutí Black Lives Matter se zrodilo ve Spojených státech na protest proti případům údajné brutality policistů vůči afroamerickému obyvatelstvu, která v řadě případů skončila tragicky. Britská odnož upozorňuje na vysoký počet černochů, kteří prý umírají v policejních služebnách ve Velké Británii. Nynější akce v Británii má být součástí kampaně nazvané Černý srpen, jejímž cílem je varovat před nebezpečím rasismu.

Protesty podle britských médií zasáhly tisíce rodin, které se z Londýna chystaly vyrazit na víkend nebo na prázdninovou cestu do zahraničí. Navzdory uvolnění jednoho jízdního pruhu se dopoledne před hlavním londýnským letištěm vytvořila velká dopravní zácpa.

autor: ČTK | 5. 8. 2016 20:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama