Afghánský prezident v televizi téměř vyhlásil válku USA

Zahraničí Zahraničí
24. 10. 2011 13:05
Prohlásil, že Afghánci budou v případě války bojovat po boku Pákistánu proti Američanům
Afghánský prezident Hamíd Karzáí.
Afghánský prezident Hamíd Karzáí. | Foto: Reuters

Kábul - Od odjezdu americké ministryně zahraničí Hilary Clintonové z afghánské metropole uplynulo jen pár hodin, když štáb největší pákistánské televize Geo začal natáčet rozhovor s prezidentem Hamídem Karzáím.

A ten neváhal prohlásit, že "v případě války mezi Amerikou a Pákistánem budou stát na straně Pákistánu".

Jeho slova na účet "bratrské země", která bývá mimo jiné viněna z podpory islamistického hnutí Tálibán a kde se skrýval vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin, ovšem nepotěšila americké diplomaty.

Karzáí je znám svým kritickým přístupem k USA, ale - jak píše britský deník The Guardian - tentokrát poznámkou na účet největšího finančního dárce přestřelil.

Afghánská opozice ho označila za pokrytce. Americká ambasáda v Kábulu se snažila celou věc zbagatelizovat. "Není to o případném válčení, je to o společném přístupu k hrozbě, jež trápí všechny tři země. Mluvíme o povstalcích a teroristech, kteří útočí na Afghánce, Pákistánce i Američany," okomentoval Karzáího slova mluvčí velvyslanectví Gavin Sundwall.

Válka nebude, shodují se všichni

Jedním z možných vysvětlení prezidentova výroku může být snaha obměkčit Pákistán před strategickou dohodou, kterou Afghánistán hodlá s USA uzavřít během příštích několika měsíců.

Představa, že američtí vojáci začnou útočit na Pákistán, se totiž zdá být značně nereálnou. Šéfka americké diplomacie Clintonová v neděli zopakovala, že administrativa prezidenta Baracka Obamy neplánuje vyslání vojáků do Pákistánu.

Karzáí a Clintonová během její návštěvy Kábulu.
Karzáí a Clintonová během její návštěvy Kábulu. | Foto: Reuters

Zároveň ale upozornila na neshody obou zemí ohledně mírového plánu pro Afghánistán. USA už dřív pohrozily, že zasáhnou samy, pokud se Islámábádu nepodaří zklidnit situaci v Severním Wazíristánu, kde operuje tzv. Haqqaního síť, která je napojená na Tálibán.

"Z 90, 95 procent se s Pákistánem shodujeme," řekla Clintonová televizi CNN.

Karzáího pozice v afghánské politice je v posledních měsících značně rozkolísaná. Rád by uzavřel mírovou dohodu s Tálibánem, zároveň ale musí vysvětlovat nepaštúnským skupinám, proč je tolik napojený na Pákistán.

Nenahrává mu ani zhoršující se bezpečnostní situace. V posledních týdnech radikálové z Tálibánu podnikli několik útoků v Kábulu a také provedli několik úspěšných atentátů, při nichž zemřel například bývalý prezident Burhánuddín Rabbání.

 

Právě se děje

Další zprávy