284x nevinen, slyšel obviněný terorista. Obama má potíž

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
18. 11. 2010 10:35
Soud odmítl přijmout důkazy získané proti vězňovi z Guantánama kvůli mučení

New York - Snaha Obamovy administrativy uzavřít věznici na Guantánamu a vypořádat se s lidmi obviněnými z terorismu u civilních soudů utrpěla další vážnou porážku.

První z bývalých vězňů z Guantánama, který stanul před civilním soudem, byl v noci na čtvrtek osvobozen v New Yorku ve 284 z 285 bodů obžaloby. Ahmeda Khalfana Ghailaniho, souzeného kvůli teroristickým útokům proti americkým ambasádám v Keni a Tanzánii, uznala porota vinným pouze ze spiknutí za účelem poškození či zničení amerického majetku.

Klíčové body obžaloby, jako bylo například obvinění z použití zbraní hromadného ničení či ze spiknutí s cílem zabít americké občany, byly porotou smeteny ze stolu.

Rozhodující roli v odmítnutí hrály faktory, kvůli nimž se předchozí Bushova administrativa souzení podezřelých z terorismu u civilních tribunálů vyhýbala.

Svědek vytipovaný díky mučení nepřijatelný

Ghailani byl po svém zatčení v roce 2004 v Pákistánu pět let zadržován v jedné z tajných věznic CIA, následně byl převezen do věznice na Guantánamu. Obžaloba chtěla jako jednoho z klíčových svědků předvolat člověka, o němž Ghailani vyšetřovatelům řekl právě při výslechu v tajné věznici. A jeho obhájci tvrdí, že při pobytu tam byl podroben mučení.

Soud odmítl tohoto svědka právě s ohledem na tyto okolnosti předvolat a vyslechnout.

Pro prokurátora šlo o zásadní neúspěch, zmíněný svědek totiž dříve vypověděl, že Ghailanimu prodal trinitrotoluen, který byl použit jako výbušnina při útoku na budovy velvyslanectví.

Útoky z roku 1998 byly nejvážnějšími z velkých varování od teroristické sítě Al-Káida před 11. zářím 2001. Zemřelo při nich 224 lidí včetně 12 Američanů.

Radost obviněného

Obžaloba se už před tím rozhodla, že jako důkaz před soudem nepoužije žádné z přiznání, jichž se Ghailani dopustil v době, kdy byl držen v tajné věznici CIA či později na Guantánamu. Ačkoli šlo podle obžaloby o přiznání ke spáchání zločinu, obhajoba je označovala za vynucená a tudíž nepřijatelná.

Porota složená ze šesti žen a šesti mužů se nakonec jednohlasně usnesla, že usvědčující důkazy vyslechla pouze v jednom z 285 bodů obžalob.

Novináři přítomní v soudní síni uvedli, že Ghailiani se v průběhu celého procesu usmíval, živě komunikoval se svými právníky a po vynesení verdiktu poroty se s nimi radostně objal.

Teroristé před civilními soudy

Verdikt poroty může mít vážné důsledky pro další postup Obamovy administrativy.

Prezident kritizoval praxi svého předchůdce a hodlal většinu obviněných z terorismu soudit před civilními soudy. Neúspěch v procesu s Ghailanim jistě posílí argumentaci republikánské opozice, že správným místem pro taková soudní řízení jsou vojenské tribunály, které se řídí jinými pravidly.

Nejočekávanějším procesem s obviněným teroristou, který by se podle Obamovy administrativy měl odehrát u civilního soudu, je ten, v němž bude souzen údajný zosnovatel útoků z 11. září Chálid Šajch Muhammad.

Administrativa se zatím potýká s problémem, kde soud proběhne. Proti plánu, aby se tak stalo v New Yorku, nedaleko od míst, kde stály věže Světového obchodního centra, se zvedla vlna odporu.

Obama čelí i problému se splněním svého dalšího klíčového slibu. Den po nástupu do úřadu podepsal nařízení, že do roka musí dojít k uzavření věznice na Guantánamu. Skoro dva roky poté, co se Obama ujal vlády, je zřejmé, že se v nejbližší době tato věc nepodaří.

Administrativě se nepodařilo "udat" vězně, kteří na Guantánamu zůstávají. Proti tomu, aby byli převezeni do věznice na území USA, zazněl hlasitý odpor republikánských, ale i některých demokratických zákonodárců.

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

Další zprávy