284x nevinen, slyšel obviněný terorista. Obama má potíž

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
18. 11. 2010 10:35
Soud odmítl přijmout důkazy získané proti vězňovi z Guantánama kvůli mučení

New York - Snaha Obamovy administrativy uzavřít věznici na Guantánamu a vypořádat se s lidmi obviněnými z terorismu u civilních soudů utrpěla další vážnou porážku.

První z bývalých vězňů z Guantánama, který stanul před civilním soudem, byl v noci na čtvrtek osvobozen v New Yorku ve 284 z 285 bodů obžaloby. Ahmeda Khalfana Ghailaniho, souzeného kvůli teroristickým útokům proti americkým ambasádám v Keni a Tanzánii, uznala porota vinným pouze ze spiknutí za účelem poškození či zničení amerického majetku.

Klíčové body obžaloby, jako bylo například obvinění z použití zbraní hromadného ničení či ze spiknutí s cílem zabít americké občany, byly porotou smeteny ze stolu.

Rozhodující roli v odmítnutí hrály faktory, kvůli nimž se předchozí Bushova administrativa souzení podezřelých z terorismu u civilních tribunálů vyhýbala.

Svědek vytipovaný díky mučení nepřijatelný

Ghailani byl po svém zatčení v roce 2004 v Pákistánu pět let zadržován v jedné z tajných věznic CIA, následně byl převezen do věznice na Guantánamu. Obžaloba chtěla jako jednoho z klíčových svědků předvolat člověka, o němž Ghailani vyšetřovatelům řekl právě při výslechu v tajné věznici. A jeho obhájci tvrdí, že při pobytu tam byl podroben mučení.

Soud odmítl tohoto svědka právě s ohledem na tyto okolnosti předvolat a vyslechnout.

Pro prokurátora šlo o zásadní neúspěch, zmíněný svědek totiž dříve vypověděl, že Ghailanimu prodal trinitrotoluen, který byl použit jako výbušnina při útoku na budovy velvyslanectví.

Útoky z roku 1998 byly nejvážnějšími z velkých varování od teroristické sítě Al-Káida před 11. zářím 2001. Zemřelo při nich 224 lidí včetně 12 Američanů.

Radost obviněného

Obžaloba se už před tím rozhodla, že jako důkaz před soudem nepoužije žádné z přiznání, jichž se Ghailani dopustil v době, kdy byl držen v tajné věznici CIA či později na Guantánamu. Ačkoli šlo podle obžaloby o přiznání ke spáchání zločinu, obhajoba je označovala za vynucená a tudíž nepřijatelná.

Porota složená ze šesti žen a šesti mužů se nakonec jednohlasně usnesla, že usvědčující důkazy vyslechla pouze v jednom z 285 bodů obžalob.

Novináři přítomní v soudní síni uvedli, že Ghailiani se v průběhu celého procesu usmíval, živě komunikoval se svými právníky a po vynesení verdiktu poroty se s nimi radostně objal.

Teroristé před civilními soudy

Verdikt poroty může mít vážné důsledky pro další postup Obamovy administrativy.

Prezident kritizoval praxi svého předchůdce a hodlal většinu obviněných z terorismu soudit před civilními soudy. Neúspěch v procesu s Ghailanim jistě posílí argumentaci republikánské opozice, že správným místem pro taková soudní řízení jsou vojenské tribunály, které se řídí jinými pravidly.

Nejočekávanějším procesem s obviněným teroristou, který by se podle Obamovy administrativy měl odehrát u civilního soudu, je ten, v němž bude souzen údajný zosnovatel útoků z 11. září Chálid Šajch Muhammad.

Administrativa se zatím potýká s problémem, kde soud proběhne. Proti plánu, aby se tak stalo v New Yorku, nedaleko od míst, kde stály věže Světového obchodního centra, se zvedla vlna odporu.

Obama čelí i problému se splněním svého dalšího klíčového slibu. Den po nástupu do úřadu podepsal nařízení, že do roka musí dojít k uzavření věznice na Guantánamu. Skoro dva roky poté, co se Obama ujal vlády, je zřejmé, že se v nejbližší době tato věc nepodaří.

Administrativě se nepodařilo "udat" vězně, kteří na Guantánamu zůstávají. Proti tomu, aby byli převezeni do věznice na území USA, zazněl hlasitý odpor republikánských, ale i některých demokratických zákonodárců.

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

před 13 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy