Facebook prvně pokořil Google, zatím jen vyhledávač

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 3. 2010 16:01
Počet měsíčních amerických uživatelů sociální sítě předčil vyhledávacího giganta
Už máte svůj účet?
Už máte svůj účet? | Foto: Repro Aktuálně.cz

San Francisco - Počet návštěvníků sociální sítě Facebook na americkém internetu tento měsíc poprvé pokořil počet návštěvníků nejužívanějšího internetového vyhledavače společnosti Google.

Předstižení Googlu je, jak píše server Finacial Times, výsledkem impozantního růstu počtu registrovaných uživatelů Facebooku, který byl po téměř celý minulý rok konstantní.

Podle společnosti Hitwise specializující se na výzkum chování na internetu směřovalo v uplynulém týdnu čtrnáct procent všech webových návštěv na americkém internetu na jednu ze dvou výše zmiňovaných adres. Počet uživatelů byl měřen na základě návštěvnosti domovských stránek obou zmiňovaných webů.

Na "celý" Google to ještě nestačí

Jde tedy o historicky první statistiku dokazující, že Facebook v něčem předstihl Google. Náskok Facebooku je sice zatím malý, 7,07 % proti 7,03 procentům Googlu, ale pokud se podíváme na dvouprocentní návštěvnost z minulého roku, jde o úctyhodné číslo.

To potvrzuje i Heather Dougherty ze společnosti Hitwise, podle níž Facebook dosáhl výrazného milníku. Rovněž počet registrovaných uživatelů v poslední době markantně roste. V současné době už je na Facebooku přes 400 milionů lidí. Ještě v dubnu minulého roku jich přitom byla pouhá polovina.

Na druhou stranu je třeba upozornit, že statistika zahrnovala pouze návštěvy vyhledavače Google a už ne dalších webů společnosti, jako např. Google Maps, videoserver YouTube apod.

Kdyby byli započítáni i uživatelé dalších služeb Googlu, vyšplhal by se jeho podíl 10,98 procenta uživatelů, Facebook (s 7,07 %) by tedy s přehledem porazil. Prozatím.

Proměnit uživatele v dolary

Počet uživatelů, a tím pádem potencionálních konzumentů reklamy, se dá samozřejmě skvěle zpeněžit. A Facebook si toho je také dobře vědom. Jen obchodníkům nějakou dobu trvalo, než sociálním sítím uvěřili.

"Skutečnou cenu Facebooku a dalších sociálních sítí začínají inzerenti teprve objevovat," domnívá se analytik společnosti Forrester Research Augie Ray.

To je důvod, proč Facebook ze své popularity začíná těžit teprve v poslední době. Jeho předpokládané zisky v letošním roce by se měly pohybovat v rozmezí mezi jednou a půldruhou miliardou dolarů. To je ve srovnání s 23,7 miliardami USD, které vydělal Google v minulém roce, zanedbatelná částka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy