Výroky Benešové o Vrběticích Hamáčka nepotěšily, před volbami ji ale odvolat nechce

ČTK ČTK
2. 5. 2021 13:32
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) by podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury měla skončit kvůli výrokům o více vyšetřovacích verzích v kauze Vrbětice. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by krátce před volbami ke změně nepřistupoval, slova Benešové jej ale nepotěšila.
Výrok ministryně Benešové ke kauze Vrbětice podle Hamáčka "stejně jako část projevu prezidenta nahrál někomu jinému než České republice".
Výrok ministryně Benešové ke kauze Vrbětice podle Hamáčka "stejně jako část projevu prezidenta nahrál někomu jinému než České republice". | Foto: ČTK

Benešová tento týden v rozhovoru pro server Novinky.cz uvedla, že vyšetřovacích verzí v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 může být i více než dvě.

Hamáček v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi naopak opět řekl, že se pracuje pouze s jednou vyšetřovací verzí. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj slíbil, že s Benešovou bude o věci hovořit.

Sám Babiš v neděli infromoval, že s Benešovou situaci ohledně kauzy Vrbětice už probral. Shodli se podle něj na tom, že aktuálně existuje pouze jedna vyšetřovací verze.

Prezident Miloš Zeman byl opozicí kritizován za nedávný projev, v němž uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. Hamáček již v pondělí poznamenal, že existuje jedna vyšetřovací verze spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Podobně se v pondělí vyjádřil po večerní schůzce se Zemanem v Lánech premiér Babiš.

Hamáček v neděli uvedl, že Benešová neměla tolik informací, neboť nebyla na výborech pro zpravodajskou činnost. "Přiznám se, že ten rozhovor mě vůbec nepotěšil. Stejně jako část projevu prezidenta nahrál někomu jinému než České republice," řekl. Pozice vlády je podle Hamáčka naprosto jednoznačná, pět měsíců do voleb by to "nepřeháněl" s vládními změnami.

Rusové to udělali, jen nevědí, co na ně máme

Na Zemanův projev podle Hamáčka mohla mít vliv i návštěva bývalého prezidenta Václava Klause. Toho Zeman podle něho přijal několik dní před projevem. "Mohl z nějakých důvodů začít projev vyvažovat," řekl dnes vicepremiér.

"Rusové to udělali. My víme, že to udělali, oni vědí, že to udělali, oni vědí, že my víme, že to udělali. Akorát jediné, co nevědí, je, co na ně máme," dodal Hamáček.

Podle Stanjury výroky Benešové svědčí o tom, že někteří členové vlády nedůvěřují premiérovi a vicepremiérovi. Ti by si neměli nechat líbit zpochybnění klíčové věci v zahraniční politice, která se týká bezpečnosti českých občanů. Ministryně by podle něj měla být "bezesporu odvolána".

V době, kdy Česko vyhošťuje ruské diplomaty, žádá spojence o podporu a některé státy přistoupily k solidárnímu vyhoštění zaměstnanců ruských ambasád, je podobný rozhovor zásadním problémem a znedůvěryhodněním záležitosti, míní předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ruské diplomaty vyhostily například Slovensko, Litva, Lotyšsko nebo Estonsko. Ve čtvrtek vyhostilo diplomata Ruské federace také Bulharsko, a to den poté, co prokuratura uvedla, že podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy bulharských skladů munice v letech 2011 až 2020.

Bulharská stopa může být podle Hamáčka zajímavá z hlediska zmapování působení jednotky GRU po Evropě. Znamenalo by to, že nešlo o izolovanou akci. I to by podle něj mohlo přispět k silnější reakci Evropy. Bulharská a česká policie zahájily spolupráci, řekl vicepremiér.

Hamáček očekává, že další státy přistoupí k solidárním krokům včetně vyhošťování ruských diplomatů. Očekával by to od Británie, Německa či Francie.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy