Středočeský kraj chce připravovat studenty na útok ozbrojenců, proškolí pedagogy a personál

ČTK ČTK
11. 7. 2017 20:39
Středočeský kraj chce proškolit personál středních škol i jejich studenty v tom, jak se chovat v případě útoku ozbrojeného pachatele. Oznámil to náměstek hejtmanky pro bezpečnost Vít Rakušan. "Vytvářejí se přesné postupy pro školy pro případ šíleného střelce. Chceme mít proškolený personál škol, chceme mít proškolené i studenty," uvedl Rakušan. Nejprve policie provede několik bezpečnostních auditů vybraných škol, poté bude pořádat i cvičení a besedy se studenty i pedagogy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Středočeský kraj chce připravit střední školy na možný útok ozbrojeného pachatele. V několika vybraných zařízeních se nyní v rámci pilotního projektu provádí bezpečnostní audit, na nějž na podzim naváže nácvik správného postupu při krizových situacích. Do budoucna je cílem podobně proškolit učitele a studenty ve všech školách zřizovaných krajem, řekl novinářům hejtmančin náměstek pro bezpečnost Vít Rakušan (STAN).

"Vytvářejí se přesné postupy pro školy pro případ šíleného střelce. Chceme mít proškolený personál škol, chceme mít proškolené i studenty," uvedl Rakušan.

Během auditu se kontroluje zabezpečení šesti až sedmi škol. V září kraj počítá i s takzvaným terénním bezpečnostním auditem, kdy se někdo do těchto zařízení pokusí cíleně proniknout a bude se zjišťovat, kam až se dostane.

"V říjnu školy dostanou výsledky bezpečnostního auditu a během října a listopadu bude ve spolupráci s policií následovat nácvik se studenty a pedagogickým sborem. Budou dána i jasná doporučení v rámci auditu, co ta škola má zlepšit," dodal Rakušan.

Za kvalitu krizových plánů bude zodpovídat vybraný pracovník školy. Vytvořeny budou také takzvané zásahové karty pro policii. Díky nim budou policisté přesně vědět, kde se například žáci při krizové situaci mají shromáždit a podobně.

Kraj už dříve uspořádal několik seminářů, na nichž se studenti učili, jak postupovat při napadení ozbrojeným útočníkem. Impulzem tehdy byla tragická událost ve Žďáru nad Sázavou, kde duševně nemocná žena na střední škole ubodala studenta a další lidi zranila.

Co dělat, když se objeví šílený střelec? Utíkej, schovej se, bojuj! | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

Další zprávy