Utíkej, schovej se, bojuj! Policie radí lidem, jak si zachránit život při řádění šíleného střelce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 6. 2017 15:52
Policie zveřejnila preventivní video s názvem "Utíkej, schovej se, bojuj!". Jedná se o instruktážní spot pro veřejnost, který radí, jak se zachovat, když se ve vaší blízkosti objeví šílený střelec. Policie se inspirovala obdobnými klipy, které vznikly v minulosti za podobným účelem v zahraničí.
Co dělat, když se objeví šílený střelec? Utíkej, schovej se, bojuj! | Video: Policie ČR

Praha - Pražští policisté ve spolupráci s magistrátem připravili instruktážní video, které ukazuje, jak se zachovat v případě teroristického útoku nebo útoku osamělého střelce. Videospot s názvem "Utíkej, schovej se, bojuj!" je od středy k vidění na síti YouTube.

"Pokud se ocitnete v situaci, kdy je váš život ohrožen ozbrojeným útočníkem, vaše přežité může záviset na tom, jestli víte, co máte dělat," zaznívá na začátku policejního videospotu. Každý by si měl zapamatovat tři základní pravidla: Utíkej! Schovej se! Bojuj!

Pokud je v dané chvílí možné utéct, měli byste se o tom pokusit. Snažte se také varovat ostatní, aby se nevystavili nebezpečí. Jakmile jste v bezpečí, je důležité zavolat policii na lince 158, radí policie.

Pokud není možnost utéct, musíte co nejrychleji najít místo, kam se dá schovat. Podle spotu je potřeba se zamknout nebo zablokovat dveře, ustoupit od nich a schovat se.

V případě přímého ohrožení života je třeba se útočníkovi postavit, jednat násilně a bojovat. Využijte jakékoliv předměty, které se dají použít jako zbraň proti nepříteli, doporučují policisté.

Podle jednoho z autorů projektu Ondřeje Pence původně preventisté pražského ředitelství policie cílili zejména na odbornou pedagogickou veřejnost. Penc zároveň varoval před některými špatnými radami, na které mohou lidé narazit. "Varujeme před tím, aby lidé přeskočili první dva kroky, tedy uteč a schovej se, a přecházeli rovnou k bojuj," uvedl s tím, že klip by časem měl být k dispozici i s tlumočením do znakové řeči.

Podobná videa jsou k dispozici také v jiných zemích. V roce 2012 podobný spot vyrobilo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. V roce 2015 vzniklo video také od britské policie, které ale místo bodu "bojuj" zařadila bod "řekni", podle kterého je třeba z bezpečí zavolat policii, určit svou polohu, informoval o místech, kde se střelec pohybuje.

Britové radí občanům, jak přežít teroristický útok | Video: National Police Chiefs' Council NPCC
 

Právě se děje

Další zprávy