Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil dvěma mužům z Kroměřížska sedmileté tresty vězení za krádeže luxusních vozů BMW X5 a X6.
Zcizili nebo se pokusili ukrást 17 vozidel, celková škoda dosáhla téměř 22 milionů korun. Nejvyšší soud označil dovolání podnikatele Romana Švába a jeho komplice Jiřího Janka za zjevně neopodstatněná.
Šváb v dovolání připustil, že se některých činů dopustil, ale jen jako pomocník a "tipař", nikoliv spolupachatel. Stěžoval si také na výši trestu.
Janek tvrdil, že v kauze proti němu zcela chyběly důkazy, a proto prý měl být zproštěn obžaloby. Oba zpochybňovali usvědčující výpověď komplice, který spolupracoval s policií a odešel od soudu ve Zlíně s podmíněným trestem.
Nejvyšší soud ponechal rozsudek beze změn. Je prý zřejmé, že se obvinění dopustili trestného činu, a to jako členové organizované skupiny.
"V rámci trestné činnosti docházelo k rozdělení jednotlivých úloh mezi spolupachateli, trestná činnost byla dopředu plánována a organizována," stojí v usnesení, které vzešlo z prosincového neveřejného jednání.
Nezaměstnaný uživatel pervitinu
Podle obžaloby muži kradli vozidla v letech 2009 a 2010, a to na celém území České republiky, na Slovensku či v Německu. Automobily si pečlivě vybírali.
Způsobená škoda je vyčíslena podle hodnoty aut v době jejich odcizení. Pořizovací ceny byly mnohem vyšší.
Jednotliví členové skupiny měli přesně rozdělené role. Při krádežích používali speciální elektronické programovací zařízení. V některých případech museli vozidla po krádeži odstavit. Obávali se toho, že auto může být sledováno naváděcím systémem či policií.
Osm z 11 ukradených vozidel policisté našli kromě Česka i na Slovensku, ve Francii a v Litvě. O krádež zbylých automobilů se pachatelé pokusili neúspěšně.
Vedoucím skupiny byl podle obžaloby podnikatel Šváb. Spolupachatel, který později spolupracoval s policií, byl Švábovým zaměstnancem.
Janek byl v době krádeží nezaměstnaným uživatelem pervitinu. V kauze byli samostatně stíháni ještě dva další muži.