Zlín zakázal podomní prodej, chce chránit seniory

ČTK ČTK
16. 3. 2013 14:10
Podomní prodejci podle radních využívají momentu překvapení a nátlakových metod
Foto: Vojtěch Marek

Zlín - Zlínští radní zakázali podomní prodej ve městě. Důvodem je nárůst počtu případů, kdy prodejci při tomto způsobu prodeje nabízeli pochybné, předražené nebo obtížně reklamovatelné zboží či služby.

Dopláceli na to zejména senioři nebo sociálně slabí občané. Podomní prodejci podle radních často prodávají své zboží za pomoci momentu překvapení.

"Bez předchozího objednání kontaktují potencionální zákazníky přímo v jejich domácnosti, a tím je dostávají pod tlak. Poté se stává, že lidé koupí zboží bez dostatečného zvážení situace a prostudování smluvních vztahů, třeba jen proto, aby se prodejce zbavili," řekl primátorův náměstek Ondřej Běták (TOP 09/STAN).


Zákaz začne platit od dubna, za porušení hrozí pokuta až 30 000 korun, sdělil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Podomní prodej zakázala ve Zlínském kraji například také radnice ve Vsetíně a Valašském Meziříčí.

Pokud bude někdo kontaktován podomním prodejcem, měl by to ihned nahlásit na městskou policii. Nejlépe prostřednictvím linky 156, poznamenal ředitel strážníků Milan Kladníček.

Radní zpřísnili také podmínky pochůzkového prodeje, tedy nabízení zboží kolemjdoucím na ulici. Dosud to bylo ve městě možné pouze při sportovních akcích, jako součást prodeje tisku prostřednictvím kamelotů nebo v souvislosti s neziskovými akcemi humanitárního, zdravotního, sociálního či jiného veřejně prospěšného charakteru.

Přísnější podmínky

"Posledně zmiňovaný okruh nyní bude upraven tak, že se nově bude týkat jen prodeje v souvislosti s konáním legálních veřejných sbírek," řekl mluvčí.

V rámci sbírek bude možné prodávat jen zboží, v jehož ceně bude zahrnutý příspěvek na veřejnou sbírku. Prodejce bude muset mít u sebe osvědčení o konání sbírky vydané krajským úřadem a prodávat bude moci jen v období, pro které bude osvědčení vydáno.

Ke zpřísnění vedly město připomínky občanů. "Pochůzkový prodej byl některými prodejci a organizacemi zneužíván jako záminka k realizaci vlastních, ryze komerčních aktivit," řekl Běták.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 44 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy