Tři mrtví v Kunovicích, střílel bratr mocného zbrojaře

Domácí Domácí
10. 11. 2011 19:50
Zabil dva manažery a pak sebe. Motiv není známý, hovoří se o mstě za bratra
Šílený střelec zabil v areálu Let Kunovice 3 lidi
Šílený střelec zabil v areálu Let Kunovice 3 lidi | Foto: ČTK

Kunovice - V kunovickém podniku Aircraft Industries se odehrálo krvavé drama. Na nejvyšší vedení společnosti zaútočil šílený střelec.

Na místě zůstali tři mrtví. "Jedním z nich je sám střelec, který spáchal sebevraždu," řekla policejní mluvčí Jana Bartíková.

O motivu jeho jednání se spekuluje, policie se dosud nevyjádřila. Hlavní vyšetřovací linkou však je msta.

Útočník byl identifikován jako Karel Musela, bratr někdejšího zbrojařského magnáta Pavla Musely, který utrpěl při dosud neobjasněném incidentu v roce 2008 natolik vážná zranění, že byl zbaven svéprávnosti a není schopen komunikovat s okolím.

Svědci, s nimiž reportéři Aktuálně.cz na místě hovořili, tvrdí, že střelec Musela byl přesvědčen, že zná strůjce útoku na svého bratra. Měli jimi být dva vysocí manažeři společnosti.

Právě tito dva muži, členové představenstva společnosti, přišli při čtvrteční střelbě o život.

Při zběsilém útoku byla zraněna i ředitelka společnosti Ilona Plšková. Mluvčí zlínské záchranky Petr Olšan jméno zveřejnit nechtěl, ale potvrdil, že žena utrpěla lehká zranění, se kterými byla převezena do nemocnice v Hradišti.

Objevily se i spekulace o možném boji o vliv ve firmě, jehož by střelba mohla být součástí. Pavel Musela byl navíc podle médií jedním z lidí, kteří mohli profitovat na privatizace společnosti Mostecká uhelná, jejíž aktéry nyní žene před soud švýcarská prokuratura.  

Prohlédněte si fotografie z místa střelby

Co se stalo v lese?

V říjnu 2008 byl Pavel Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným.

Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil.

Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber. Jeho poranění byla natolik vážná, že nemohl u soudu vypovídat.

Karel Musela se podle již citovaných svědků domníval, že v lese bylo víc lidí. A že se manažeři chtěli bratra zbavit.

Aircraft Industries

  • založena v roce 2004
  • v roce 2005 odkoupila Letecké závody Kunovice
  • vyrábí i letouny řady L 410
  • okolo 700 zaměstnanců
  • loňský zisk 173,6 milionu
  • firma roku Zlínského kraje

Hrůza začala před polednem

Musela zaútočil krátce před polednem.

Podle prvních informací nejprve postřelil ředitelku společnosti. Poté se s šesti rukojmími zabarikádoval v budově vedení společnosti. Bezvýchodnost ze situace nakonec řešil zabitím dvou rukojmí a nakonec i sebe sama.

Na místě už v té době působilo speciální komando i policejní vyjednavač. Přiletěl vrtulník, přistaveno bylo pět sanitek.

"Střelec je obklíčený v budově, podle prvních odhadů je na místě pět zraněných," popisoval před polednem mluvčí policie z Uherského Hradiště Aleš Mergental.

"Ke zraněným ale nikdo nemůže, je to nebezpečné," vylíčil situaci mluvčí záchranky Olšan.

Policisté nevěděli, kolik lidí uvnitř je vlastně ohroženo. "Do budovy nikdo nevstoupil, nevíme, kolik lidí je uvnitř," potvrdil Mergental.

Zbylí zaměstnanci Aircraft Industries byli evakuováni. V budově obvykle pracuje zhruba dvacet lidí.

"Situace je špatná, lidé jsou v šoku," řekl jeden z nich, který si nepřál být jmenován.

Společnost Let Kunovice je známý český výrobce letounů pro přepravu lidí a zboží. Známý je například letoun L-410.


Zobrazit na amapy.cz

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy