Tři mrtví v Kunovicích, střílel bratr mocného zbrojaře

Domácí Domácí
10. 11. 2011 19:50
Zabil dva manažery a pak sebe. Motiv není známý, hovoří se o mstě za bratra
Šílený střelec zabil v areálu Let Kunovice 3 lidi
Šílený střelec zabil v areálu Let Kunovice 3 lidi | Foto: ČTK

Kunovice - V kunovickém podniku Aircraft Industries se odehrálo krvavé drama. Na nejvyšší vedení společnosti zaútočil šílený střelec.

Na místě zůstali tři mrtví. "Jedním z nich je sám střelec, který spáchal sebevraždu," řekla policejní mluvčí Jana Bartíková.

O motivu jeho jednání se spekuluje, policie se dosud nevyjádřila. Hlavní vyšetřovací linkou však je msta.

Útočník byl identifikován jako Karel Musela, bratr někdejšího zbrojařského magnáta Pavla Musely, který utrpěl při dosud neobjasněném incidentu v roce 2008 natolik vážná zranění, že byl zbaven svéprávnosti a není schopen komunikovat s okolím.

Svědci, s nimiž reportéři Aktuálně.cz na místě hovořili, tvrdí, že střelec Musela byl přesvědčen, že zná strůjce útoku na svého bratra. Měli jimi být dva vysocí manažeři společnosti.

Právě tito dva muži, členové představenstva společnosti, přišli při čtvrteční střelbě o život.

Při zběsilém útoku byla zraněna i ředitelka společnosti Ilona Plšková. Mluvčí zlínské záchranky Petr Olšan jméno zveřejnit nechtěl, ale potvrdil, že žena utrpěla lehká zranění, se kterými byla převezena do nemocnice v Hradišti.

Objevily se i spekulace o možném boji o vliv ve firmě, jehož by střelba mohla být součástí. Pavel Musela byl navíc podle médií jedním z lidí, kteří mohli profitovat na privatizace společnosti Mostecká uhelná, jejíž aktéry nyní žene před soud švýcarská prokuratura.  

Prohlédněte si fotografie z místa střelby

Co se stalo v lese?

V říjnu 2008 byl Pavel Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným.

Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil.

Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber. Jeho poranění byla natolik vážná, že nemohl u soudu vypovídat.

Karel Musela se podle již citovaných svědků domníval, že v lese bylo víc lidí. A že se manažeři chtěli bratra zbavit.

Aircraft Industries

  • založena v roce 2004
  • v roce 2005 odkoupila Letecké závody Kunovice
  • vyrábí i letouny řady L 410
  • okolo 700 zaměstnanců
  • loňský zisk 173,6 milionu
  • firma roku Zlínského kraje

Hrůza začala před polednem

Musela zaútočil krátce před polednem.

Podle prvních informací nejprve postřelil ředitelku společnosti. Poté se s šesti rukojmími zabarikádoval v budově vedení společnosti. Bezvýchodnost ze situace nakonec řešil zabitím dvou rukojmí a nakonec i sebe sama.

Na místě už v té době působilo speciální komando i policejní vyjednavač. Přiletěl vrtulník, přistaveno bylo pět sanitek.

"Střelec je obklíčený v budově, podle prvních odhadů je na místě pět zraněných," popisoval před polednem mluvčí policie z Uherského Hradiště Aleš Mergental.

"Ke zraněným ale nikdo nemůže, je to nebezpečné," vylíčil situaci mluvčí záchranky Olšan.

Policisté nevěděli, kolik lidí uvnitř je vlastně ohroženo. "Do budovy nikdo nevstoupil, nevíme, kolik lidí je uvnitř," potvrdil Mergental.

Zbylí zaměstnanci Aircraft Industries byli evakuováni. V budově obvykle pracuje zhruba dvacet lidí.

"Situace je špatná, lidé jsou v šoku," řekl jeden z nich, který si nepřál být jmenován.

Společnost Let Kunovice je známý český výrobce letounů pro přepravu lidí a zboží. Známý je například letoun L-410.


Zobrazit na amapy.cz

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy