Střelec mstil bratra. Policie jeho případ neotevře

Markéta Žižková
11. 11. 2011 19:30
Pavel Musela se před třemi roky za nevyjasněných okolností těžce zranil na lovu
Motivem střelby Karla Musely mohla být pomsta bratra
Motivem střelby Karla Musely mohla být pomsta bratra | Foto: Klára Burianová

Uherské Hradiště - Policie neplánuje znovu otevřít případ někdejšího vlivného zbrojaře Pavla Musely, který se za nejasných okolností v roce 2008 zranil při lovu a utrpěl závažná zranění.

Aktuálně.cz to sdělila krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Pomsta je přitom nejčastěji zmiňovaným motivem čtvrteční střelby Karla Musely, po níž zůstali mrtví dva manažeři firmy Aircraft Industries a útočník nakonec spáchal sebevraždu.

Střelec, kterému se nepodařilo usvědčit viníka podivné nehody, jež osudově ovlivnila život jeho bratra, se prý podle blízkých rozhodl nastolit spravedlnost sám. A právě dva zavražděné manažery považoval za strůjce útoku na svého bratra, který byl v minulosti s firmou propojen jako člen jejího představenstva.

Střelec šel najisto

I samotný útočník býval zaměstnancem podniku. Ten se ho ale podle zdroje zbavil proto, že nehodu svého bratra začal "rozmazávat po soudech".

Fakt, že střelec neútočil naslepo, uvedl i zdroj blízký vedení firmy. Zasáhl údajně jen české členy představenstva. To, že měl Musela své oběti zřejmě vytipované, zaznělo ve čtvrtek také od policie.

Krajský státní zástupce Roman Kafka, který má případ na starosti, tvrdí, že se nejednalo o spontánní čin šíleného střelce. Nasvědčuje tomu podle něj i to, že si útočník opatřil zbraň. "Urovnal si své osobní poměry, například smluvní vztahy, a přišel na zasedání, kterého se účastnily konkrétní osoby, na něž pak zaútočil. Nezranil přitom žádného jiného zaměstnance podniku, i když k tomu měl příležitost. "Dokonce je vyzýval, aby místo opustili," doplnil Kafka.

Na oba manažery pak střílel z bezprostřední vzdálenosti. Na ředitelku, která utrpěla jen lehké zranění hlavy, asi z větší vzdálenosti, podařilo se jí proto utéct. Chtěl ale zastřelit i ji. Musela navíc vystřelil na své oběti několikrát, na tělech zemřelých bylo více střelných zranění. Jejich těla policie našla na chodbě mimo zasedací místnost.

Podle Kafky se nyní vyšetřuje několik verzí možných motivů. Jedna z pravděpodobných je ta, že Karel Musela těžce nesl fakt, že ho firma po soudním jednání, které se zabývalo okolnostmi úrazu jeho bratra, propustila.

Podívejte se na fotografie z Kunovic, kde zůstali po střelbě tři mrtví:

Svou nespokojenost s jejím jednáním prý i veřejně prezentoval. Zároveň prý také vinil dva zavražděné manažery z těžkého úrazu svého bratra. "Příčiny ale mohly být i majetkového nebo nějakého jiného osobního rázu," uvedl státní zástupce. Je možné i to, že Muselu vedl nakonec ke střelbě souhrn více faktorů.

Podle zdroje obeznámeného s okolnostmi Karel Musela těžkou situaci, ve které se ocitla jeho rodina, psychicky nezvládl. Staral se údajně o nemocnou matku a těžce postiženého bratra. Ten si prý navíc po úrazu nepamatuje vůbec nic. Ani to, kde uložil své velké, podle některých odhadů až miliardové, finanční prostředky.

Podle Musely nebyl bratrův úraz nešťastnou náhodou

Pavel Musela si v říjnu 2008 vyrazil na lov do lesa na Uherskohradišťsku se svým přítelem Lubošem Novotným. Při tom údajně spadl z mysliveckého posedu. Utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber.

Novotný byl obžalován z pokusu o vraždu, loni v dubnu ho ale soud pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby. Pavel Musela nebyl schopný kvůli těžkým zraněním vypovídat. Jeho bratr si podle svědků myslel, že v lese bylo víc lidí a že osudný pád nebyl nešťastnou náhodou.

Zdroje obeznámené s vyšetřováním incidentu ovšem považují za vyloučené, že by se zabití manažeři jakkoli podíleli na pokusu Muselu zlikvidovat. Jeden z nich byl prý navíc Muselův blízký přítel a ve zbrojařských kruzích měl pověst nadprůměrně slušného a spolehlivého člověka.

Policie podle mluvčí Jany Bartíkové případ nyní vyšetřuje a pracuje s několika možnými verzemi. Motivem podle ní mohl být osobní, ale i pracovní spor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy